Čeští výrobci marně hledají zastání proti čínským “šmejdům”

337
vyrobci
Foto: Pixabay.com

Zástupci Asociace nanotechnologického průmyslu ČR [ANP ČR] i tuzemští výrobci a dodavatelé zdravotnických prostředků [AVDZP] opět kritizují obchod s čínskými respirátory bez potřebných technických norem. Podle České obchodní inspekce [ČOI] proti čínským respirátorům nelze nic namítat, i když neprošly certifikací.

Nanotechnologická asociace znovu upozornila, že od nezávazného doporučení Evropské komise [EK] dovážet ochranné zdravotnické pomůcky, včetně respirátorů, bez potřebné evropské certifikace uplynul rok. Sama ČOI žádosti o takové výjimky oficiálně přijímala od 13. 3. do 15. 6. 2020. Důvod byl kritický nedostatek ochranných zdravotnických pomůcek.

Respirátory dle účinnosti jejich technické normy
  • Respirátor typu GB 19083-2010 stupeň 3: Účinnost ≥ 99,97 %
  • Respirátory typu KN100 / KP100: Účinnost ≥ 99,97 %
  • Respirátory FFP3: Účinnost ≥ 99 %
  • Respirátory GB 19083-2010 stupeň 2: Účinnost ≥ 99 %
  • Respirátory GB 19083-2010 stupeň 1: Účinnost ≥ 95 %
  • Respirátory KN95 / KP95: Účinnost ≥ 95 %
  • Respirátory FFP2: Účinnost ≥ 94 %
  • Respirátory KN90 / KP90: Účinnost ≥ 90 %
  • Respirátory FFP1: Účinnost ≥ 80 %

To už je ale dle předsedkyně představenstva Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků [AVDZP] Jany Vykoukalové pryč. Avšak i nyní je na tuzemském trhu velký objem necertifikovaných respirátorů bez označení CE. A další objemy na něm přibývají.

Orgán dozoru nad trhem toto protiprávní jednání dostatečně razantně neřeší. Nelegální výrobky nestahuje z trhu a neudílí citelné pokuty. Navíc aktivně neřeší prodej respirátorů nesplňujících evropskou normu EN 149,” tvrdí.

Přidává se i Asociace nanotechnologického průmyslu

„Stát dovozcům nelegálních respirátorů KN95 a N95 protizákonný prodej nejen umožňuje, ale vláda jim ještě na jejich nelegální zboží odpustila DPH,“ říká předseda výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs.

Popora českých výrobců zdravotnických pomůcek byla jen iluze

Podle něj měli dodavatelé, kterým výjimku tehdy ČOI udělila, dostatek času řádně projít certifikací. To je získat potřebnou technickou normu. Že to neudělali, má dopady do trhu ve formě jejich menších nákladů oproti tuzemským výrobcům a dodavatelům. A dále v tom, že bez certifikace nelze ohlídat kvalitu výrobků. Což ve finále znamená, že na trh i nadále přicházejí výrobky vysoce nekvalitní.

„Je na čase, aby v České republice začaly zákony platit pro každého. Vyzýváme vládu, aby přestala poškozovat poctivé české výrobce a ukončila toleranci a podporu prodeje nelegálního zboží v ČR,” dodal.

ČOI námitky proti čínským respirátorům odmítá

Mluvčí ČOI Jiří Fröhlich situaci nestaví zdaleka tak dramaticky jako zástupci tuzemských výrobců ochranných zdravotnických pomůcek, tedy i respirátorů. Podle něj technické normy v českém právním řádu nemají samy o sobě obecnou závaznost a označení N95 nebo KN95 na respirátoru neznamená nic zavrženíhodného.

„Nelze samozřejmě nikdy zcela vyloučit, že deklarace úrovně FFP2, KN95 či N95 na konkrétním kusu, výrobní šarži nebo i typu výrobku z nějakého důvodu neodpovídá skutečnosti. To už je však problematika zcela odlišné úrovně, která neopodstatňuje současné snahy prohlásit v rámci konkurenčního boje nějakou jakostní deklaraci dle technické normy paušálně za nelegální na našem trhu,” argumentoval Fröhlich.

Odborníci z trhu jeho slova chápou, avšak nejsou si jistí, zda plně chápe podstatu problémů, který oni musejí řešit. Případně, zda se jen nepokouší odvádět pozornost od jádra pudla. Mluvčí ČOI se ale naštěstí docela jasně vyjádřil již na začátku února. Tehdy argumentoval, že obchodníci s čínskými respirátory mohou doprodávat zásoby získané díky výjimce z loňského jara. Případně díky výjimce z jiného členského státu Evropské unie.

Čína loni vyšla z krize jako vítěz. Čínský HDP vzrostl o 2,3 %

Tomu však nechce věřit Jakub Král ze společnosti Porta Medica, která se na obchod a legislativu spojenou s ochrannými zdravotnickými pomůckami specializuje.

„Osobně jsem viděl hned několik takových výjimek a na žádné z nich nebylo uvedeno, že by platila do vyprodání zásob. Ať už pro žadatele o výjimku, anebo dalších článků distribučního řetězce. Žadatel směl dodávat na trh osobní ochranné prostředky bez evropského označení CE pouze po dobu platnosti dotyčné výjimky,” uvedl Jakub Král, právní expert ze vzdělávací a konzultační společnosti Porta Medica.

Spory o to, co lze, nebo nelze

Podle Fröhlicha však o tom, zda lze, či nelze výrobky uvedené legálně na trh doprodat, nerozhoduje okolnost, zda to bylo, či nebylo výslovně uvedeno v textu povolení.

„Výrobky uvedené legálně na trh, což je i případ respirátorů splňujících podmínky dotyčného povolení, na něm z povahy věci již mohou zůstat,” uvedl.

Čína ve výši přebytku obchodní bilance loni překonala Německo

Doplnil, že ČOI vítá, že po zavedení aktuálních vládních opatření se situace kolem covidu zlepšuje a nově nakažených začíná ubývat.

„Je velká škoda, že tento stav ohrožují až dramatické zprávy o respirátorech KN95, které spotřebitele v konečném důsledku matou a navozují dojem, že tyto výrobky jsou prakticky neúčinné. Funkční respirátor s filtrací 94 procent a vyšší je pro spotřebitele užitečný a plní svou funkci, pokud je řádně nasazen,” dodal.

Čína je ta, která vydělává

Dodejme, že čínská technická norma KN95 odpovídá evropské normě respirátoru FFP2. Avšak podstata problému tkví v tom, zda na obchodu s respirátory budou vydělávat domácí výrobci, nebo čínští výrobci. A to za situace, kdy česká a evropská ekonomika pod náporem šíření „čínského viru“ kolabuje, zatímco čínská ekonomika zažívá prudké oživení. Za což vděčí zvládnutí pandemie, ale zejména pak více než stoprocentnímu růstu svého exportu.

–RED/ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here