Americká centrální banka [FED] včera [1.2.] podle očekávání zvýšila sazby o 0,25 procentního bodu. Úrokové pásmo v USA činí 4,50 až 4,75 procenta. Včerejší zvýšení je osmé a nejnižší od března 2022.
Inflace v USA letos v lednu činila 6,4 procenta. Na předchozích čtyřech zasedáních banka zvyšovala základní úrokové sazby ve snaze potlačit inflaci vždy o 0,75 procentního bodu. Na svém prosincovém zasedání už úroky ale zvýšila o 0,50 procentního bodu. Včera pak ve zvyšování opět polevila, když sazby zvedla o 0,25 procentního bodu.
Federální rezervní systém vydal prohlášení, v němž stoji, že výbor nadále věnuje velkou pozornost inflačním rizikům. Vyjádřil se rovněž k aktuální kondici americké ekonomiky.
„Nedávné ukazatele ukazují na mírný růst výdajů a výroby. Nárůst pracovních míst byl v posledních měsících silný a míra nezaměstnanosti zůstala nízká,“ konstatoval v prohlášení FED.
Členové výboru zopakovali, že ruská válka proti Ukrajině způsobuje obrovské lidské a ekonomické těžkosti a zvyšuje globální nejistoty. Potvrdili, že FOMC usiluje o dosažení maximální zaměstnanosti a 2% inflaci v dlouhodobém horizontu. Upozornili, že FED nadále pokračuje v rozprodeji jím držených cenných papírů státních dluhopisů a dluhopisů agentur a cenných papírů zajištěných hypotékami.
Sazby a tisková konference předsedy FEDu
Vystoupení předsedy FEDu Jerome Powella na tiskové konferenci ve 20:30 hodin nepřineslo zásadní novinky. S výjimkou oznámení, že rezervní systém přechází k pomalému tempu zvyšování sazeb. Powell před novináři deklaroval pevné odhodlání srazit inflaci na dlouhodobém horizontu na dvě procenta.
„Dlouhodobá inflační očekávání zůstávají stabilní. […] Nedávné údaje ukazují vítané snížení inflace,“ uvedl.
Vyjasnil, že zvýšení sazeb má svou setrvačnost a na „plný účinek“ ekonomika stále ještě čeká. FED bude podle něj sazby zvyšovat tak dlouho, jak si to bude situace žádat.
„Rozhodnutí FOMC bylo v souladu s očekáváním trhu a prohlášení neobsahovalo žádné zásadní změny oproti prosincovému zasedání. Fráze, kdy je pokračující zvyšování sazeb vhodné, zůstává. A vyvolává otázky, zda sazby dosáhnou vrcholu na úrovni 5,00 %, jak naznačují peněžní trhy. Nebo zda bude FED pokračovat ve zvyšování sazeb i po březnu,“ komentuje výsledky zasedání hlavní analytik XTB Tomáš Tyleček.
Pro zvýšení sazeb o 0,25 procenta na jednání FOMC hlasovali: předseda Jerome H. Powell; John C. Williams, místopředseda; Michael S. Barr; Michelle W. Bowman; Lael Brainard; Lisa D. Cook; Austan D. Goolsbee; Patrick Harker; Philip N. Jefferson; Neel Kashkari; Lorie K. Logan; a Christopher J. Waller.
Inflace v USA není zdaleka taková, jako v zemích EU
Loni se míra inflace ve Spojených státech vyšplhala na 40leté maximum. V prosinci meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil na 6,5 procenta z listopadové hodnoty 7,1 procenta. Míra inflace v USA klesala šestý měsíc za sebou. Loni inflace v USA v průběhu roku dokonce kolísala. To v době, kdy v Evropě pouze rostla. Prvního snížení tempa růstu inflace se evropské země dočkaly až na konci roku.
Ekonomika USA podle aktuálních dat ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok o 2,9 procenta. Analytici očekávali růst 2,3 až 2,6 procenta. Oproti třetímu čtvrtletí tempo růstu hrubého domácího produktu USA ale kleslo o 0,3 procenta [3,2 %].
„Amerika sice směřuje k menšímu růstu hospodářství, ale nevypadá to, že by to bylo nějak fatální,“ okomentovala výsledek ekonomka skupiny LOGeco Jana Mücková.
Loni největší ekonomika světa v prvních dvou čtvrtletích [-1,6 % / 0,6 %] klesala a dostala se do recese, byť ji ekonomové charakterizovali jako technickou. Ve třetím čtvrtletí už rostla. Dobré výsledky ve druhé polovině roku pak stály za celkovým růstem o 2,1 procenta. Předloni americká ekonomika rostla o 5,9 procenta.
–DNA–
Ekonomika USA roste?
Není to pouze tím, že mi o více než polovinu zdražili zboží, které tam občas nakupuji?
Zvýšit úrokové sazby a zdražit. Tomu se říká růst ekonomiky?