Hlavní mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž včera [11.4.] překvapil novináře. Rozeslal jim tiskovou zprávu, kterou plně vytvořila umělá inteligence [AI]. Konkrétně chatbot ChatGPT.
ChatGPT podle slovního zadání napíše například počítačové programy, poezii nebo obchodní korespondenci. Dokázal by prý složit i přijímací zkoušky na právnickou fakultu, byť by patřil k těm horším studentům.
„Bez lidského dohledu to nejde, ale text [tiskové zprávy] nebyl následně nijak upravován. Pouze jsme uskutečnili mnoho pokusů a upřesňovali zadání pro ChatGPT,“ uvedl Ladislav Kříž.
Podle něj sama skutečnost, že AI tiskovou zprávu o snižování emisí v loňském roce ČEZu sama vytvořila, je významný pokrok. I když, jak také dodal, teprve budoucnost ukáže, jakou pomocí se pro lidi stanou programy umělé inteligence. Níže následuje zpráva vytvořena chatovacím robotem ChatGPT.
Skupina ČEZ snižuje emise a rozvíjí obnovitelné zdroje
Skupina ČEZ se opět zaměřila na snižování emisí a rekultivaci krajiny. V roce 2022 bylo dosaženo výrazného snížení emisí oxidu uhličitého, tuhých látek, oxidu siřičitého a oxidů dusíku.
Množství oxidu uhličitého ze spalování fosilních paliv v roce 2021 činilo 19 995 600 tun, v roce 2022 bylo dosaženo výrazného snížení na 18 915 200 tun, což představuje meziroční snížení o 5,4 procenta. Emise tuhých látek byly v roce 2021 celkem 800 tun, v roce 2022 se podařilo snížit na 600 tun, což představuje meziroční snížení o 25 procent. Oxid siřičitý v roce 2021 byl 7 800 tun, v roce 2022 se podařilo snížit na 6 300 tun, což představuje meziroční snížení o 19,2 procenta. Oxidy dusíku v roce 2021 činily 14 300 tun, v roce 2022 bylo dosaženo snížení na 13 000 tun, což představuje meziroční snížení o 9,1 procenta.
Množství oxidu uhličitého způsobené spalováním fosilních paliv ve skupině ČEZ se v letech 2017 a 2022 výrazně snížilo. Konkrétně v roce 2017 bylo vyprodukováno 25 057 242 tun oxidu uhličitého a v roce 2022 bylo vyprodukováno 18 915 200 tun oxidu uhličitého, což představuje pokles o 24,5 %. Skupina ČEZ tak výrazně přispívá k ochraně životního prostředí a snižování emisí skleníkových plynů.
Skupina ČEZ se však nezaměřuje pouze na snižování emisí, ale i na rekultivaci krajiny. V roce 2022 bylo dokončeno celkem 170 ha rekultivace, která pomohla obnovit poškozené oblasti v okolí dolů a elektráren, z toho 124 ha tvořily rekultivace zemědělské, 25 ha lesnické, 5 ha vodní a 16 ha ostatní. Navíc byly zahájeny nové rekultivace na ploše 108 ha, z toho tvořily 64 ha rekultivace zemědělské, 37 ha lesnické, 2 ha vodní a 5 ha ostatní. Na přípravu a zahlazení předešlé hornické činnosti bylo v roce 2022 vynaloženo 358 mil. Kč, z toho na vlastní sanace a rekultivace 174 mil.
Skupina ČEZ se v posledních třech letech intenzivně věnuje rekultivaci území, která byla v minulosti postižena hornickou činností. Od roku 2020 do roku 2022 bylo dokončeno celkem 373 ha rekultivace. Tento úspěšný výsledek je důsledkem dlouhodobého úsilí Skupiny ČEZ o obnovu krajiny a ochranu životního prostředí v oblastech, kde působí.
Výsledky Skupiny ČEZ v oblasti snižování emisí a rekultivace krajiny jsou pozitivní, ale ČEZ se neustále zaměřuje i na rozvoj obnovitelných zdrojů. ČEZ plánuje výrazně posílit svou pozici v oblasti obnovitelných zdrojů energie. V rámci strategie do roku 2030 má v plánu postavit 6000 MW nových kapacit obnovitelných zdrojů, především se jedná o fotovoltaické elektrárny. ČEZ se tak chce stát lídrem v oblasti obnovitelných zdrojů nejen v České republice, ale i v celé střední a východní Evropě. V rámci plánu se počítá s využitím dostupných technologií a výzkumu nových inovativních řešení.
–ChatGPT–
—
Podotkněme, že AI našeho redakčního systému se zprávou ChatGPT spokojena nebyla. Co se týče čitelnosti textu [pro správné zpracování vyhledávačů, pozn. red.], dala zprávě ChatGPT nejhorší hodnocení. Zpráva selhala pro přílišné nadužívání trpného rodu a přílišnou délku vět. Chyběly jí mezititulky pro rozdělení textu. To je ale zřejmě vina zadání.
Naopak AI našeho redakčního systému zprávu ChatGPT ocenila za “skvělou různorodost vět”. Výbornou jí dala za “tranzitní slova”, o nichž my v redakci dodnes jistě nevíme, která to jsou. A za skvělou práci označila i délku odstavců.
Bylo by zajímavé věět jaké bylo přesné zadaní a jak vypadala ta samá zpráva (stejné zadání) napsaná jak člověkem tak robotem a za jakou dobu atd.
PS: ten robot to napsal s chybama. např., “V roce 2022 bylo dokončeno celkem 170 ha rekultivace ….” zde slovo rekultivace nedává smysl (tj. rekultivace v ČJ nic není). Mělo být napsáno např. ” V roce 2022 byla dokončena prava 170 ha ploch.” atd.. V ČJ je slovo “rekultivace” tzv. anglikanizmem, který je chybně užit a nedává smysl.
nebo zde chybí ” toho na vlastní sanace a rekultivace 174 mil.” jednotka je zde uvedeno jen 174 mil. , předpokládám, že zde mělo být správně uvedeno “174 mil. Kč”.
Pěkně to umí kecat. Zvlášť o těch 6 GW instalovaného výkonu občasných zdrojů s využitím v řádu jednotek procent, což to ovšem cudně zapomnělo podotknout – asi to nebylo v zadání.
A nechce se mi ověřovat, zda ta numera a tvrzení v textu uvedena korespondují s realitou.