Zažádat o výměnu řidičáku jde online na Portálu dopravy

539
vymenu_ridicaku
Ilustrační foto: Pixabay.com

Ještě 316 tisíc hlavně starších řidičů by si do konce roku mělo podle Ministerstva dopravy ČR [MD ČR] vyměnit řidičský průkaz. O výměnu řidičáku si mohou řidiči zažádat i online na webu Portál dopravy.

Do 15. září 2023 si nový řidičský průkaz vyměnilo 558 447 řidičů a řidiček z celkových 875 tisíc, kterým letos platnost průkazu končí. Větší část dokladů tak úřady již vyměnily. Přesto není dobré nechat výměnu na poslední chvíli. Nejvíce řidičských průkazů zbývá ještě do konce roku vyměnit ve Středočeském kraji a v Praze. Žadatelé mohou ušetřit jednu osobní návštěvu úřadu tak, že o nový řidičský průkaz zažádají jednoduše přes Portál dopravy.

Žádost o nový řidičák lze podat on-line skrze Portál dopravy. Stačí pár kliknutí a můžete si ušetřit jednu cestu na úřad a čekání ve frontě. Žádost je rychlá a snadná. Doporučuji ji každému, kdo má letos zažádat o nový průkaz,“ říká ministr dopravy Martin Kupka [ODS].

O výměnu řidičského průkazu je možné požádat nejdříve tři měsíce před skončením platnosti dokladu. Řidiči o nový řidičský průkaz žádají buď fyzicky na jakémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností, nebo elektronicky s využitím datové schránky přes zmíněný Portál dopravy.

Výměna řidičáku s poplatkem a bez poplatku

K výměně řidičáku online je nutné se přihlásit přes elektronickou identitu občana [eGovernment, eObčanka, bankovní identita, aj.]. Při elektronické žádosti si řidič vybere, na kterém úřadu si chce nový řidičský průkaz vyzvednout. Vybrat si může z kteréhokoliv z 206 obecních úřadů obcí s rozšířenou působností. Jejich seznam je dostupný na stránkách ministerstva dopravy.

„Elektronická žádost je velmi rychlá, nezabere více než pár minut a všechny důležité údaje má žadatel v systému již předvyplněné. K samotné výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz,“ upozorňuje úřad.

Elektronicky si o řidičák požádalo 27 tisíc lidí. Což není mnoho

Elektronicky i fyzicky je možné podat žádost o výměnu neplatného řidičského průkazu jak ve lhůtě standardní, tj. do 20 dní [bez poplatku], tak ale i ve lhůtě kratší, tj. do pěti pracovních dnů. Za to zájemce ale zaplatí 700 korun. Při elektronické žádosti k úhradě správního poplatku dochází v okamžiku vyzvednutí nového průkazu.

Proč si zažádat o výměnu řidičáku

Ministerstvo dopravy upozorňuje, že mimo žádosti o výměnu řidičského průkazu kvůli konci platnosti o něj mohou řidiči elektronicky přes Portál dopravy žádat i z důvodu odcizení, ztráty nebo změny osobních údajů.

Zároveň odpovídá na otázku: Proč měnit řidičák i když ho od 1. 1. 2024 nebude třeba vozit u sebe? Podle úřadu možnost nevozit český řidičák platí jen na území České republiky. Jedná se o mezinárodní doklad, jehož vydávání nařizuje evropská směrnice o řidičských průkazech. Výměna slouží podle MD ČR i jako kontrolní okamžik k aktualizaci údajů. Například i jinde využitelné fotky v systémech státu.

Pohonné hmoty dál zdražují. A zdraží ještě víc, hlavně nafta

K 15. září 2023 zbývalo vyměnit ještě 316 977 řidičských průkazů. Mezi nejvytíženější regiony patří tradičně Středočeský kraj, Hlavní město Praha a Jihomoravský kraj. V nich zbývá vyměnit 39 669, 39 648, respektive 37 032 řidičských průkazů. Z hlediska věku se výměna týká nejvíce řidičů ve věkové skupině 61 a více let. Ve věkové skupině do 30 let jich je naopak nejméně.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here