Reforma zdravotnictví začíná u vyšších platů, vysvětlují lékaři

460
lekari
Foto: Pixabay.com

Zdravotnictví se dá podle mluvčího České lékařské komory [ČLK] Michala Sojky reformovat jen přes navýšení tabulkových platů, aby nebyli lékaři v nemocnicích závislí na přesčasech.

To podle něj nastartuje změny v systému. A jde o podmínku k odvolání protestu. Uvedl to minulý týden pro server Zdravé Zprávy. Podle něj reforma zdravotnictví začíná u navýšení platů lékařů v nemocnicích za základní, tedy 40 hodinovou týdenní pracovní dobu.

„Ale ta reforma se musí udělat přes ty platy,“ uvedl mluvčí ČLK Michal Sojka.

Navýšení tabulkových platů, respektive navýšení platů za základní pracovní dobu je podle jeho slov začátek celého procesu. Ten má podle něj především odstranit závislost lékařů na počtu odsloužených přesčasových hodin, které se podílejí u některých lékařů na jejich měsíčním příjmu i z padesáti procent.

„To, co je dáváno jako průměrný příjem, tak to je často plat za 1,5 až 2 úvazky. Tedy dvě práce,“ vysvětluje důvody tlaku ze strany lékařů na růst jejich platů Sojka.

V praxi to podle něj vypadá tak, že lékař v nemocnici při přepočtu vydělává 200 až 300 korun na hodinu.

„Což je špatně,“ dodává.

O nutnosti reformovat české zdravotnictví podle něj slyší lékaři od politiků už od 90. let. A jde podle něj pouze o sliby. Opakovaně se omílá „napřed musíme udělat reformu a teprve potom bude na platy“.

„Ale ta reforma se musí udělat přes ty platy,“ upozornil Sojka.

Lékaři se s ministrem opět nedohodli

Lékaři v protestu společně s odbory minulý týden [21.11.] na jednání odmítli návrh Ministerstva zdravotnictví ČR [MZ ČR] na 5% růst platů zdravotníků v tarifech od ledna 2024. Další jednání se uskuteční v pondělí 27. listopadu. Tedy čtyři dny před naplněním protestu, kdy lékaři v nemocnicích přestanou sloužit nepovinné přesčasy a omezí se plánované výkony.

„Velice mne to mrzí, ale odbory odmítly nejvyšší možné navýšení mezd lékařů a zdravotnického personálu, jaké jsme mohli nabídnout ještě nad rámec úhradové vyhlášky,“ uvedl po jednání ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09].

Počet uznaných nemocí z povolání loni stoupl o 23 procent

Resort lékařům podle vyjádření ministra zvýšil i část na odměny z veřejného zdravotního pojištění z původních 6,8 miliardy korun na 8,5 mld. korun pro všechny zdravotníky.

Náš návrh garantoval platy lékařů v přímo řízených nemocnicích u čerstvých absolventů lékařské fakulty na minimálně 44 578 korun, po zkoušce po kmeni na minimálně 52 444 korun a po atestaci na minimálně 65 061 korun,“ dodal ministr na sociální síti s tím, že ho tato “zabetonovaná“ situace trápí a věří v její vyřešení.

ČLK: Reforma zdravotnictví začíná u navýšení platů

A jsou to právě peníze, které zůstaly posledním bodem sporu mezi lékaři a vedením ministerstva zdravotnictví. Protestující lékaři žádají navázání základní mzdy lékařů v nemocnicích na průměrnou hrubou mzdu, to v rozsahu jejího 1,5 až 3násobku podle praxe a dosaženého vzdělání.

Jak pro Zdravé Zprávy vysvětlil mluvčí ČLK Michal Sojka, dobře k problému přistoupili v Německu. Kam ostatně odchází i část českých lékařek a lékařů. Podle Sojky je tam práce lékaře tak drahá, že si po nich tamní systém nedovolí požadovat jinou než lékařkou práci. Administrativní práci tam nechávají na lacinější pracovní síle administrativních profesí.

„A i my chceme, aby lékaři dělali lékaře,“ upozorňuje na mezery v českém zdravotnictví.

Na otázku, co se stane, pokud resort naplní požadavky protestujících lékařů a navýší základní platy/mzdy, odpovídá, že mladí lékaři přestanou odcházet do zahraničí. A někteří se z ciziny začnou podle něj třeba i vracet. Donedávna nás podle něj v tomto ohledu ohrožovaly především Německo a Rakousko. I další země směrem na západ. Dnes už se k nim přidalo i Slovensko. I tam si lékaři v nemocnicích vydělají podle Sojky víc než v Česku.

„Už vidíme inzeráty slovenských nemocnic na naše lékaře,“ říká s tím, že některé české lékařské kapacity už se vydaly za lepšími pracovními podmínkami na východ od nás.

Reforma jde přes peníze, tvrdí Michal Sojka

V této souvislosti pak připomíná, že to navíc byli právě slovenští lékaři, kteří zachránili české zdravotnictví poté, co se Česká republika stala členem Evropské unie. V té době totiž začali naši lékaři odcházet na Západ.

„Tedy ta reforma je přes peníze, přes úhrady zdravotnickým zařízením,“ zopakoval Michal Sojka řešení.

Invalidní důchod mnozí berou i jen jako přilepšení k práci

K jednání lékařů v protestu s ministerstvem zdravotnictví pak říká, že to chce ministerstvo zřejmě takzvaně vysedět, vyčekat. Stejně jako tomu bylo ve většině případů doposud.

Pan ministr na těch jednáních moc aktivní není, chodí na ně často náměstci, kteří v obraze moc nejsou,“ říká s tím, že celou záležitost asi nechají doběhnout do protestu.

„A co bude v příštím roce, to teď nikdo neví,“ uzavřel mluvčí ČLK Michal Sojka.

Veronika Táchová

1 komentář

  1. Z ČLK M. Sojka problém vysvětlil z pohledu lékařů slušně … Jenže když řekl “A” měl říct i “B” o jejich “bočních” příjmech … Léky jsou vám předepisovány jak poručí dodavatelé-výrobci … pak si lékař 2x do roka jede na instruktážní dovolenou placenou ze 75% těmito+ další výhody … Při uměle vyvolaném amicovidu-19 (z laboratoří na UA-USA) se nejvíce obohatil kdopak ? Výrobci všelijakých šmejdů, ale i lékaři s neúčinnými vakcinacemi, pojišťovny hradily, lidé dopláceli nemalé sumy … že pojišťovny musely nemocnicím vyplácet za úmrtí na amicovid velké peníze bylo swinstw.. ze strany tehdejší opozice, dnes neschopné 5kolky, která novou vlnu amicovidu zve už jen chřipečkou bez následků … Tímto špatným rozhodnutím vlády, ale ze strany tehdejší opozice účelovým donucením i za pomoci čt … řvali po Babišovi .. Najednou v nemocnicích dle papírů umíralo daleko více lidí na covid, aniž měli covid .. opět za tím byly velké peníze od pojišťoven pro nemocnice s … ! Zrádní fialkovci apod. lůza to hned i s poslušnými medii využili na sprosté útoky proti Babišovi a dodnes amorální cráw..MPA vykřikuje tyto lži “o mrtvých” ve sněmovně … Zfanatizovaní vyznavači náboženství antibabiš papouškují ty samé pomluvy-lži, které pořád signalizuje ješitný teolog … Na počtu asi 30 000 má největší vinu tehdejší opozice s čt apod. spodinou .. nic fér od zákeřné 5kolky nečekejte …

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here