Tuckerův rozhovor s Putinem je venku. Mnoho nového nepřináší

357

V rozhovoru s exmoderátorem stanice Fox News Tuckerem Carlsonem ruský prezident Vladimir Putin potvrdil aktuální pozici Ruska vůči Ukrajině, Evropě i USA. Přelomové informace rozhovor s Putinem nepřinesl. Pozornost ale vyvolal.

Ruský prezident v rozhovoru odmítl, že by Rusko mělo v plánu napadnout Polsko. Také ale řekl, že považuje za nemožné, že by Rusko na Ukrajině prohrálo. Celý rozhovor Tuckera Carlsona najdete výše na odkazu.

Tucker Carlson čelí ostré kritice ze strany některých médií. Rozporují jeho tvrzení, že o interview s šéfem Kremlu nikdo ze západních novinářů neprojevil zájem. Carlson dlouho působil ve stanici FOX News, ta je obecně vnímána jako stanice voličů republikánů a konzervativně smýšlejících Američanů. Média mu tedy přisuzují blízkost americkému exprezidentovi Donaldu Trumpovi.

Trump, který usiluje o republikánskou nominaci do prezidentských voleb v USA, v listopadu loňského roku otevřeně prohlásil, že by o Carlsonovi byl ochotný uvažovat jako o svém viceprezidentovi.

Je to naše práce, říká o rozhovoru s Putinem Carlson

Tucker Carlson je prvním americkým moderátorem, jemuž Putin poskytl rozhovor od chvíle, kdy před dvěma roky ruská vojska napadla Ukrajinu. Moskvu navštívil Carlson v době, kdy ruské úřady přes protesty Západu zadržují ve vazbě dva žurnalisty s americkým občanstvím – Evana Gershkoviche a Alsu Kurmaševovou.

Carlson i připustil, že udělat podobný rozhovor přináší určitá rizika, ale své rozhodnutí si hájil: „Je to naše práce, je to žurnalistika. Naší povinností je informovat veřejnost.“

I kritizoval západní média a tvrdil, že se západní tisk nesnaží vyslechnout Putinovo vidění situace. Tím vyvolal odpor mnoha amerických i ruských novinářů.

Hodně novinářů dělalo rozhovory s Putinem, který také často a hojně vystupuje s projevy,“ napsala na sociální síti X americká novinářka a historička Anne Applebaumová.

„Carlsonův rozhovor je jiný, protože není novinář, ale propagandista, který v minulosti pomáhal autokratům zakrývat korupci,“ dodala.

Zatímco západní média udělala „desítky rozhovorů“ s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, podle Carlsona se „jediný západní novinář neobtěžoval udělat rozhovor s prezidentem druhé země zapojené do tohoto konfliktu, Vladimirem Putinem“.

„Většina Američanů netuší, proč Putin vtrhl na Ukrajinu, a jaké má nyní cíle. Nikdy neslyšeli jeho hlas. To je špatně,“ hájil se.

Mnoho předních žurnalistů s tímto tvrzením nesouhlasí

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov potvrdil, že Kreml obdržel od západních novinářů několik žádostí o interview s Putinem. Moskva však všechna dotčená média považuje za zaujatá ve prospěch Ukrajiny.

Carlsona si vybrali prý proto, že jeho postoje jsou jiné, řekl Peskov. Moderátor podle něj „není proruský, není proukrajinský, je proamerický“. A je v příkrém rozporu s postojem tradičních anglosaských médií, vysvětlil.

Nezávislost médií leží ve schopnosti říci ne, tvrdí Petr Masopust

Carlson již dříve zveřejnil rozhovory s argentinským prezidentem Javierem Mileim a maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Ty měly stovky milionů zhlédnutí.

„Opravdu si Tucker myslí, že se my novináři nesnažíme udělat rozhovor s prezidentem Putinem každý den od jeho invaze na Ukrajinu?“ napsala Christiane Amanpourová, šéfka mezinárodní redakce stanice CNN.

„Je to absurdní – budeme i nadále žádat o rozhovor, stejně jako to děláme už léta,“ dodala.

Stejně tak zpravodaj BBC v Rusku Steve Rosenberg uvedl, že stanice v posledních osmnácti měsících podala Kremlu několik žádostí o rozhovor.

„Vždy jsme dostali odpověď ‚ne‘,“ napsal Rosenberg.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here