Úřad práce České republiky [ÚP ČR] evidoval k letošnímu 31. 7. celkem 283 011 uchazečů o zaměstnání. To je o 10 327 více než v červnu. Nezaměstnanost v Česku tak ke konci července stoupla na 3,8 procenta.
V meziročním srovnání s červencem 2023 byl podíl nezaměstnaných vyšší o 0,3 procenta [+24 078 uchazečů]. Nezaměstnanost meziměsíčně vzrostla ve všech 14 krajích a v 75 ze 77 okresů Česka. Klesla pouze v okresech Sokolov a Jeseník. Červencový nárůst míry nezaměstnanosti není v Česku sám o sobě nijak neobvyklý a souvisí s koncem školního roku a začátkem letních prázdnin.
„Přesto je patrné, že oproti předchozím letům k určitému ochlazení pracovního trhu dochází. Stejně vysokou míru nezaměstnanosti Česko v červenci zažilo naposledy v pandemií ovlivněném roce 2020, a pokud odmyslíme toto mimořádné období, pak byla vyšší naposledy v roce 2017,“ říká hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.
Úřady práce letos v červenci evidovaly 283 tisíc uchazečů o zaměstnání, tedy o zhruba 10 tisíc víc než před měsícem a o 14 tisíc víc než před rokem. Vybírat si mohli lidé bez práce z 262 tisíc volných pracovních pozic, kterých tak bylo o 1 500 méně než před měsícem a o 24 tisíc méně než o rok dříve. Jediné odvětví, které stále hlásí nedostatek pracovníků, je nyní utlumené stavebnictví.
Pracovní síla v Česku zlevnila
Největší míra nezaměstnanosti panovala v okresech Most [8,6 %] a Karviná [8,2 %]. Na jedno volné pracovní místo připadalo nejvíce uchazečů v okresech Karviná. To je 10,6 uchazeče na jedno nabízené místo. V okresech Mladá Boleslav, Praha-východ a Praha-západ už to ale bylo 0,3 uchazeče.
„Vzhledem k integraci významného množství uprchlíků z Ukrajiny, nevalné kondici celé tuzemské ekonomiky a již déle než dva roky trvajícímu ochlazování průmyslového sektoru lze naopak konstatovat, že se pracovní trh drží v obdivuhodné kondici,“ konstatuje Hradil.
Nezaměstnanost klesla na 3,6 %. Rychle rostou počty rekvalifikací
Přičítá to hladovému pracovnímu trhu v podobě zásobě volných pracovních pozic. Také upozorňuje, že nominální výdělky pracujících rostly výrazně pomaleji než prodejní ceny, a pracovní síla se tak z pohledu firem stala relativně levnější.
„Pro nejbližší měsíce předpokládáme, že se míra nezaměstnanosti udrží poblíž stávajících úrovní a v průměru za celý letošní rok dosáhne 3,8 procenta, což by představovalo jen malé zhoršení po loňských 3,6 procentech,“ doplnil svůj komentář o odhad.
Nezaměstnanost zvýší chabá ekonomika
V mezinárodním srovnání je nezaměstnanost v ČR druhá nejnižší v celé Evropské unii. Podle analytiků ale platí, že volných pozic je nejvíce tam, kde je nedostatek uchazečů o práci. Naopak v regionech s vysokou nezaměstnaností volná místa chybí.
„Trojúhelník práce-lidi-bydlení stále funguje. Kde je práce, je málo volných lidí a současně i dražší bydlení. Kontrast mezi Karvinou a Mladou Boleslaví snad už nemůže být ani větší. V Karviné na jedno místo připadá téměř jedenáct lidí bez práce, v MB si nezaměstnaný může teoreticky vybírat ze tří míst,“ říká hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Tržby ve službách i přes meziroční růst meziměsíčně opět klesly
Odpovídá i na otázku, co se bude dít na tuzemském pracovním trhu dále. Odhaduje, že se nezaměstnanost ve druhé polovině roku nejspíš dostane za hranici čtyř procent.
„Ekonomika je zatím stále slabá v důsledku snižující se konkurenceschopnosti. Letos navíc nelze spoléhat na efekt předčasných penzí, díky nimž čísla z trhu práce vypadala lépe, ani na nabírající služby,” uzavírá.
–DNA–