Španělské ministerstvo pro práva spotřebitelů nařídilo společnosti Airbnb, aby ze své platformy odstranila více než 65 000 nabídek rekreačních pronájmů, protože porušují platné předpisy. Informuje o tom agentura Reuters.
Španělská vláda spolu s městskými a regionálními úřady zahájila plošný zásah proti turistickému ubytování nabízenému přes on-line platformy, jako je Airbnb a Booking.com. Tyto platformy podle španělského úřadu vytvářejí nadměrný cestovní ruch, omezují dostupnost bydlení a přispívají k tomu, že místní obyvatelé si nemohou dovolit nájmy.
„Většina zablokovaných nabídek Airbnb neuváděla číslo licence. U jiných pak nebylo uvedeno, zda je majitelem fyzická nebo právnická osoba,“ uvedlo ministerstvo.
Dovolená 2x až 3x ročně? Overturismus bují i ničí životy místním
Ministr pro ochranu spotřebitelů Pablo Bustinduy doplnil, že jeho cílem je ukončit všeobecný „nedostatek kontroly“ a „nelegálnost“ v oblasti rekreačních pronájmů.
„Zároveň chceme podpořit dostupnost bydlení zejména v našich velkých městech,“ řekl.
Kulhánek: O zvýhodněných úvěrech na bydlení nyní neuvažujeme
Téma krátkodobých pronájmů ve Španělsku se dlouhodobě spojuje se špatnou dostupností vlastního a nájemního bydlení pro Španěly. Starosta Barcelony Jaume Collboni už loni v červnu nařídil úplný zákaz turistických pronájmů do roku 2028. Ve stejné době ve španělském hlavním městě Madridu demonstrovaly tisíce lidí za cenově dostupnější bydlení. Demonstranti požadovali nižší ceny nájmů a regulaci krátkodobých pronájmů. Protest se konal pod heslem „Bydlení je právo, ne byznys“.
„Španělé, místní, nemohou žít ve svých městech. Vytlačují nás z nich. Vláda musí regulovat ceny, regulovat bydlení,“ uvedla tehdy třiatřicetiletá Blanca Prietová, která pracuje jako zdravotní sestra.
Krátkodobé pronájmy omezili i Maďaři
Maďarská vláda loni ohlásila, že zčtyřnásobí daň z krátkodobých pronájmů obytných nemovitostí v Budapešti. Opatření cílilo na nemovitosti, jež se pronajímají právě skrze internetové platformy Airbnb.
„Vláda Viktora Orbána se tak snaží řešit prohlubující se krizi na trhu s bydlením v metropoli,“ uvedla tehdy agentura Bloomberg.
Čím dál více mladých lidí rezignuje na sen o vlastním bydlení
Maďarské ministerstvo hospodářství navrhlo zvýšení daně na 150 000 forintů [cca 9 300 Kč] měsíčně z 38 400 forintů [cca 2 300 Kč] měsíčně. Současně oznámilo, že po dobu dvou let nebude vydávat žádná nová povolení pro byty na krátkodobé pronájmy.
„Opatření, jež se mají vztahovat pouze na Budapešť, jsou reakcí na prudký růst cen nemovitostí a nájemného v hlavním městě, ke kterému přispěla rostoucí nabídka bytů k pronájmům na platformách Airbnb a Booking Holdings,“ doplnila agentura Bloomberg, podle níž se náklady na bydlení v Budapešti za uplynulých deset let skoro zčtyřnásobily.
A nejen to: Obyvatelé 6. budapešťského obvodu, který patří k turisticky nejpopulárnějším, v referendu odhlasovali úplný zákaz krátkodobých pronájmů. Referendu přitom předcházely roky stížností obyvatel na hluk, odpady a rostoucí náklady na bydlení.
Airbnb v Česku. Sněmovna schvaluje zákon už druhý rok
Sněmovna v Česku loni v prvním čtení schválila vládní návrh novely, která má od poloviny letoška regulovat krátkodobé pronájmy typu Airbnb prostřednictvím systému eTurista. Návrh zákona se nedostal ještě ani do druhého čtení.
Výsledek bytové politiky státu: 270 tisíc lidí v bytové nouzi
V Česku jsou výrazně pro omezení ubytovacích platforem typu Airbnb hlavně Pražané. Zbytek republiky je jako velký problém nevnímá. Vyplývá to z průzkumu STEM/MARK zvaném Hluk, nepořádek a dražší nájmy. Podle něj by polovina Pražanů Airbnb omezila.
Jak se díváte na omezení krátkodobých pronájmů, soukromých bytů/pokojů? [v %]
[Zdroj: STEM/MARK]
Podle Filipa Šejvla, managing partnera realitní kanceláře Philip & Frank, zásadní pravomoc při regulaci krátkodobých pronájmů by měla mít společenství vlastníků jednotek [SVJ]. Tak je tomu v Německu, delší dobu i ve Španělsku, Rakousku a Francii.
„Při efektivní regulaci krátkodobých pronájmů by se také uvolnila část bytového fondu a snížil by se neustálý tlak na rostoucí ceny nájmů,“ tvrdí Šejvl.
Finanční správa nově hlídá airbnb a další digitální platformy
Regulaci přes SVJ vnímá jako jedinou správnou cestu. Například v hlavním městě je zhruba deset tisíc bytů nabízených ke krátkodobému pronájmu přes Airbnb, nejvíce na Praze 1 a Praze 2. Avšak například ve Španělsku mohou SVJ omezit, či dokonce zakázat krátkodobé pronájmy, pokud se pro to vysloví 3/5 vlastníků. Ve Francii obdoba českého SVJ reguluje krátkodobé pronájmy souhlasem alespoň dvou třetin vlastníků. V Německu lze zakázat krátkodobé pronájmy jen se souhlasem všech vlastníků. Což platí, pokud nebyla omezení stanovena již dříve ve stanovách společenství.
„V Rakousku je jednou z podmínek provozování Airbnb souhlas všech spoluvlastníků v domě, pokud byt nebyl původně určen k turistickému ubytování. Tato opatření se v praxi osvědčila a mohla by fungovat také u nás,“ uzavřel Šejvl.
–ČTK/DNA–