Výsledek bytové politiky státu: 270 tisíc lidí v bytové nouzi

3700
bytove_nouzi
Foto: Pixabay.com

V bytové nouzi v Česku žije přes 270 tisíc lidí. Bez střechy nad hlavou je 12 tisíc lidí. V azylových domech přebývá téměř 6 tisíc lidí a na ubytovnách přes 12 400 lidí. Výjimkou mezi nimi nejsou ani děti a senioři starší 65 let, kterých v nich přibývá.

Na provizorních ubytovnách, v azylových domech, noclehárnách a dalších typech nejistého bydlení v Česku přežívá přes 270 tisíc lidí. Ukázaly to výsledky Sčítání osob z vybraných kategorií klasifikace ETHOS 2022, které se uskutečnilo v první polovině roku 2022. Sčítání pro Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR [MPSV ČR] provedla společnost SocioFactor.

„Počty lidí v bytové nouzi jsou opravdu vysoké. Vnímáme, že obzvlášť pro seniory může být ztráta střechy nad hlavou jen těžko řešitelnou situací. Současné nastavení bytové politiky situaci řešit neumí,“ okomentoval současnou realitu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL].

Dodal, že jeho resort proto již spolupracuje s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR [MMR]  na tvorbě zákona o podpoře v bydlení. Podle jeho mínění nový zákon zvýší dostupnost bydlení pro nízkopříjmové domácnosti a seniory. Jak toho ale skrz zákon docílí, ale už neuvedl.

Uprchlíci získají sociální byty za lepších podmínek než Češi

Mezi 270 tisíci lidmi v bytové nouzi jsou především lidé žijících na ubytovnách a v jiných ubytovacích zařízeních. Například v penzionech, hotelech, hostelech či motelech. O nevyhovujícím bydlení, které se do bytové nouze taktéž zahrnuje, se hovoří i pokud lidé přespávající v nebytových prostorách, na chatách, v maringotkách, karavanech. Ale také v hausbótu nebo chatce v zahrádkářských koloniích a azylových domech. Do skupiny lidí trpících bytovou nouzí dále patří lidé bez střechy a ti, co žijí bez sociálního zařízení. Tedy bez kuchyně, zdroje vody a tepla.

Venku v Česku přespává přes 12 tisíc lidí, hlavně muži

Letošní šetření zaměřené na nouzové ubytování ukázalo, že bez střechy nad hlavou v Česku přežívá přes 12 tisíc lidí. Ti přespávají venku, v zimních měsících pak často v noclehárnách. Mezi bezdomovci převažují z 80 procent muži. Před třemi roky, v roce 2019 žilo v Česku bez střechy nad hlavou 11 600 lidí, to je o 400 méně než letos.

V azylových domech v Česku v prvním letošním pololetí přebývalo necelých šest tisíc lidí. Na ubytovnách a jiných ubytovacích zařízeních žije 12 445 osob v celkem 10 358 domácnostech. Zarážející pak je, že v nich žije bezmála 1 400 dětí do věku 15 let. A další nedobrá zpráva je, že na ubytovnách, tedy v pokoji bez sociálního zařízení žije více než 1 900 seniorů starších 65 let. Téměř tři čtvrtiny ubytovaných jsou muži.

60 procent Vídeňanů užívá byty s dotovaným nájmem

O nic povzbudivější není ani zjištění, že na soukromých ubytovnách čtvrtina lidí přežívá pět let i déle. Z nich více než tři čtvrtiny jsou starší 50 let a 36 procent je jich dokonce ve věku nad 65 let. A každý druhý z nich žije na ubytovně déle než pět let. Šetření dále ukázalo, že na ubytovnách rok od roku přibývá seniorů. V těch soukromých žije více než 1 600 seniorů a dalších dvě stovky na obecních ubytovnách.

Problém v Česku jsou i přelidněné byty

V nevhodném bydlení, tedy takovém, kde není dostupná voda, zdroj tepla, elektřina nebo sociální zařízení přebývá přes 16 tisíc lidí. To v celkem 4 215 domácnostech. Zarážející na tom je, že i v takových prostorách žije přes sedm tisíc dětí do 18 let a téměř 800 seniorů starších 65 let.

Ještě horší situace panuje v takzvaně přelidněných bytech. To jsou prostory s plochou menší než 8 m² na osobu. V takovém prostředí u nás žije více než 37 400 lidí.

„Přičemž více než třetinu z nich tvoří děti do 18 let,“ podotýkají zástupci společnosti, která šetření prováděla.

SFPI pozastavil zvýhodněné úvěry na bydlení. Nemá peníze

Podle jejich odhadů žije v Česku dalších zhruba 191 500 lidí v takzvaném nejistém bydlení v celkem 97 tisíc domácnostech. Jde o osoby, které přechodně přebývají u příbuzných nebo přátel. To proto, že nemají jinou možnost, jak dosáhnout na samostatné bydlení. Dále jde často o lidi v podnájmech, v nezákonně obsazené budově, osoby ohrožené domácím násilím, ovšem jen ty policií evidované.

VRN

4 KOMENTÁŘE

  1. Skutečné číslo se bude vzdalovat odhadu 12000, bude zcela jistě vyšší. Odhad nebral v úvahu české občany, kteří odmítli zaplatit výpalné, když byli v pořadníku na byt. Aby bydleli, tisíce takových občanů svou situaci řešili prostým odstěhováním do zahraničí, kde si z odměny za svou práci mohli pronajmout bydlení. ČR tak ztrácí hlavně kvalifikovanou pracovní sílu, která pak chybí a kterou není možné nalézt mezi těmi 12000. To jsou ‘výdaje’ státu za ‘stoky’, korupci, kterou toleroval v minulých desetiletích a kterou netrestá dostatečně ani dnes. Proto je ČR o trochu chudší.

  2. Po volbách v roce 1948 převzali komunisti ČSR zničenou válkou s rozbombardovanými průmyslovými závody a fabrikami. Tyto ruiny znárodnili a bez jakéhokoliv zadlužení zrekonstruovali postavili na nohy a vzali na sebe ohromnou odpovědnost za celý národ průmysl a zemědělství ČSR a vrhli se do práce. V 50 letech minulého století tvrdě likvidovali třídní nepřátele svého režimu, kteří usilovali o návrat k bývalému (dnešnímu) kapitalistickému zřízení. Postavili a vybudovali nová sídliště města, školy, školky silnice, mosty, kulturní objekty, parky, prodejny, dálnice, obchvaty obcí, pražské Metro, 3 atomové elektrárny tepelné ekeltrárny vodní díla a další investiční průmyslové a zemědělské investice. Za 40 let vlády bez pomoci ze západu či dotací vybudovali a zajistili průměrné a základní sociální jistoty 15milionům občanům ČSSR, pro které byly byty zadarmo a tyto byty se dnes prodávají za miliony.
    Po volbách v roce 1989 sametový politici a disidenti převzali od komunistů ČSSR nezadluženou a ve všech odvětvích a zejména ve výrobě potravin soběstačnou a to bez jakékoliv osobní odpovědnosti za celý národ a národní majetek. Sametový politici OF, ODS, KDU-ČSL, ODA po roce 1989 za zhruba stejné období co vládli v ČR komunisti tak zavlekli do dnešních dnů republiku do kapitalistického světa vysoké kriminality, bezdomovectví, do vysoké zadluženosti, do hysterického zdražování rozprodali a nechali rozkrást veškeré funkční investice a velké funkční stavební firmy vybudované bolševiky, rozprodali fungující piviovary a další investiční celky. Církevním a šlechtickým zlodějským okupantům Čech za staletí nakradené české majetky po zavraždění posledního Přemyslovce Václava III roku 1306 do roku 1918 které Masarykova vláda ČSR znárodnila, tak navrátili církvím a šlechticů. Od roku 1989 vybudovali ohromnou ekonomickou propast mezi českými zbohatlíky miliardáři a českými pracujícími žijícími od výplaty k výplatě. Nechali developery na velkých sídlištích necitlivě do stávající volné zeleně postavit další předražené věžáky a bytovky, v okolí měst povolili zahraničním developerům odkoupit zemědělské pozemky a postavit satelitní hypotékové předražené noclehárny z nichž se jezdí za prací do měst po starých bolševických každý den ucpaných silnicích z 50-60let…do školek, škol a zaměstnání. Satelity postavili bez prodejen, restaurací, školek, škol, policejních služeben, bez veškerých distribučních a obslužných investic. Rozprodali a rozkradli vše co šlo a bylo ještě po komunistech funkční….a dnes čechům neteče doma z vodovodu ani česká voda. Ruskojazyčné okupanty co do nás stříleli odsunuté s tanky na východ v 90letech do SSSR dnes podporujeme jako své přáteke z peněz daňových poplatníků, A dnešní politik ve své funkci není odpovědný vůbec za nic je naprosto nedotknutelný a pokud se mu nepřijde na zlodějnu je v politice v klidu až do smrti…..

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here