Americký investor a filantrop Warren Buffett včera [3.5.] na setkání s akcionáři své společnosti Berkshire Hathaway oznámil, že na konci roku půjde do důchodu. Představenstvu doporučil, aby ho na pozici ředitele vystřídal Greg Abel.
Právě jeho si již dříve čtyřiadevadesátiletý miliardář vybral za svého nástupce. A o něm psal akcionářům už zkraje letoška, kdy se v dopise vyjadřoval k hospodářským výsledkům společnosti. Důležitou informací v dopise akcionářům byla Buffettova slova, že jeho odchod z vedení společnosti je nevyhnutelný.
Ačkoliv tato změna není vzhledem k jeho věku překvapivá, Buffett opakovaně zdůraznil, že Abel bude pokračovat ve strategii Berkshire, včetně psaní pravidelných dopisů akcionářům.
To, co umíš, ti nevezme ani inflace, upozornil Warren Buffet
Ve vedení Berkshire je čtyřiadevadesátiletý Buffett od roku 1965 a stále vlastní 14,4 procenta akcií firmy. Celkově se Buffettův majetek odhaduje na zhruba 150 miliard dolarů [cca 3,4 bil. Kč]. A 99,5 procenta svého majetku chce Buffett po své smrti převést do charitativního fondu ve správě jeho dcery a dvou synů.
Charitu provozuje Buffett dlouhodobě. Naposledy daroval další akcie firmy Berkshire v hodnotě 1,14 miliardy USD [cca 25 mld. Kč] znovu svým čtyřem rodinným nadacím. Tím se jeho dary od roku 2006, kdy přislíbil, že většinu svého jmění převede na rodinné nadace a na Nadaci Billa a Melindy Gatesových, už zvýšily na více než 58 miliard dolarů [cca 1,3 bil. Kč]. Buffett už v minulosti věnoval těmto nadacím 56,6 procenta akcií Berkshire.
Děti Warrena Buffetta vedou několik nadací
Ve vedení Berkshire je Buffett od roku 1965 a stále vlastní 14,4 procenta akcií firmy. Nyní opět potvrdil, že ještě za svého života bude pokračovat v darování svých akcií pěti nadacím. Po jeho smrti budou mít jeho děti zhruba deset let na to, aby rozdaly jeho zbývající majetek. O tom, jaké účely jím podpoří, musí rozhodnout jednomyslně, uvedl k rozdělení peněz Buffett.
Jeho dcera Susie Buffettová vede Nadaci Susan Thompson Buffettové, která je pojmenována po první Buffettově manželce a zaměřuje se na financování reprodukčního zdraví. Dále Susie vede Nadaci Sherwood, která podporuje neziskové organizace v Nebrasce a vzdělávání.
Americký miliardář Warren Buffett převede svůj majetek na charitu
Prvorozený syn Howard stojí v čele Nadace Howarda G. Buffetta. Ta se zaměřuje na zmírňování celosvětového hladu, bojuje proti obchodům s lidmi a snaží se o zmírňování konfliktů. Mladší syn Peter vede Nadaci NoVo, která prosazuje programy a projekty podporující znevýhodněné dívky a ženy a domorodé komunity.
V dopise z 25. 11. 2024 akcionářům firmy Berkshire Hathaway Buffett v této souvislosti napsal, že pokud jeho tři děti, Susie [71], Howard [69] a Peter [66], nebudou moci funkci v charitativním fondu vykonávat, stanovují se tři potenciální nástupci. Z nich každý je mladší než jeho děti. Buffett se s nimi velmi dobře zná a jejich výběr považuje za vhodný, napsal.
Hodnota Berkshire Hathaway se odhaduje na bilion USD
Celková hodnota holdingu Berkshire Hathaway se vyčísluje na zhruba jeden bilion amerických dolarů. Společnost vlastní celosvětové podniky, mezi ně patří například železniční firma BNSF, pojišťovna aut Geico. Firma ale investuje hlavně do akcií. Velkou část hodnoty portfolia Berkshire Hathaway tvoří akcie technologické firmy Apple. Společnost drží akcie i v dalších velkých amerických firmách jako například Coca-Cola a Bank of America.
Berkshire Hathaway byla původně textilní společností sídlící v americkém městě Omaha. Tedy ve stejném městě, odkud pochází Warren Buffett a dodnes v něm žije ve svém původním domě. Buffett v 60. letech minulého století společnost koupil a rozvinul její aktivity do dalších odvětví. Původní textilka Hathaway sice svůj provoz ukončila v roce 1985, společnost dnes ale patří mezi 50 největších na světě.
Buffett na dotaz akcionářů poslední dva roky tvrdí, že nevidí příliš příležitostí k investování rostoucího objemu hotovosti Berkshire Hathaway. Ta roste, protože se Buffett zbavuje části akcií a shromažďuje hotovost.
Warren Buffett se nejspíš připravuje na výrazné výkyvy na trzích
A tak třeba Buffettův konglomerát prodal za letošní první tři měsíce do 31. března akcie v hodnotě 4,7 miliardy dolarů [cca 104 mld. Kč], zatímco nakoupil cenné papíry za 3,2 miliardy dolarů [cca 71 mld. Kč]. To pomohlo zvýšit hotovostní rezervy Berkshire na rekordních 348 miliard dolarů [cca 7,7 bil. Kč].
„V určitém okamžiku bude podle něj společnost bombardována nabídkami. Budeme rádi, že máme hotovost,“ uvedl Buffett.
V loňském roce Buffettova společnost zvýšila provozní zisk o 27 procenta na 47,44 miliardy dolarů [cca 1 bil. Kč]. Zisk byl třetí rok po sobě rekordní.
Věštec z Omahy se chystá do penze
Buffettovi se přezdívá „věštec z Omahy“, protože dokáže dobře vyhodnocovat dostupné informace i náznaky o budoucím výkonu firem a ekonomice. Podnětná jsou jeho slova z roku 2022, kdy se svět potýkal s rychle rostoucí inflací. Ve svém projevu na výroční valné hromadě Berkshire Hathaway zopakoval svou dlouholetou radu.
„Totiž to nejlepší, co můžete udělat, je být v něčem výjimečně dobrý,“ řekl legendární investor.
Příkladem uvedl profese, jako jsou lékaři a právníci, a rozvedl, že lidé „vám dají část toho, co vyprodukují, výměnou za to, co jim dodáte vy“. Dovednosti podle něj na rozdíl od měny inflaci odolávají. Žádaná dovednost si udrží poptávku bez ohledu na hodnotu dolaru.
„Dovednosti vám nikdo vzít nemůže. Nepřijdete o ně vlivem inflace. Zdaleka nejlepší investicí je cokoli, co vás rozvíjí. A navíc to vůbec nepodléhá dani,“ dodal.
Odchází Warren Buffett? Legendární investor naznačil své plány
Obdobnou radu dával Buffett na konci finanční krize v roce 2009. Konstatoval, že „nejlepší je investovat do sebe“. Řekl také, že druhá nejlepší věc, kterou může člověk udělat, je investovat do „skvělého podniku“, který vyrábí produkty, po nichž je poptávka bez ohledu na to, jak si vede dolar. Jako příklad uvedl společnost Coca-Cola. Lidé podle něj budou chtít její nápoje i za desítky let, inflace nebude hrát v jejich rozhodování žádnou roli.
„Je úplně jedno, co se stane s cenovou hladinou,“ řekl Buffett s tím, že lidé si výrobky, které mají rádi, zkrátka vždycky koupí.
–DNA–