Martin Pecina kupuje za tři miliardy korun Liberty Ostrava

53
Liberty
Ing. Martin Pecina, MBA je spolumajitel a generální ředitel společností VAE Controls a VCL Group. V minulosti působil jako ministr vnitra ve vládě Jana Fischera [2009-2010] a v letech 2013 až 2014 ve vládě Jiřího Rusnoka. Byl člen i ODS a ČSSD a poslanec za ČSSD. Poté, kdy ČSSD opustil, kandidoval za Stranu Práv Občanů Zemanovci. Jejím členem se ale nikdy nestal. V letech 2005 až 2009 vedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. V letech 2003 až 2005 byl náměstkem ministra průmyslu. Pecina vystudoval strojní fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě [1986 až 1991]. / Foto: Redakce FinTag

Novým majitelem zkrachovalé huti Liberty Ostrava se stane sdružení firem SPV NH Ostrava a SPV NH Koksovna někdejšího ministra vnitra a místopředsedy vlády Martina Peciny.

Sdružení za celý závod nabídlo 3,01 miliardy korun. Jiný zájemce o koupi huti než Martin Pecina, který v minulosti vedl i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže [ÚOHS], nebyl. Prodej ještě schvaluje insolvenční soud a ÚOHS. Pod nového majitele přejde podnik nejspíš letos na podzim. Uvedl to mluvčí insolvenčního správce Michal Štefl. Informace potvrdil i Martin Pecina.

„Věřím, že celý proces prodeje bude uskutečněn tak, abychom mohli podnik převzít co nejdříve. Již od počátku projevuji zájem o koupi běžícího závodu se zkušenými zaměstnanci, kteří mají jistě velkou zásluhu na tom, že se daří udržet výrobu, a budeme tak moci pokračovat ve výrobě ocelových produktů,“ uvedl Pecina.

Závody 14 a 15 Liberty Ostrava ožily. Podnik zachová 1 350 míst

„Výroba v huti bude pokračovat formou tollingu, a to jak ze strany společnosti VMT, tak společnosti Donquixote. O konkrétních podmínkách budeme se zástupci obou společností jednat,“ doplnil.

V současné době v Liberty Ostrava fungují tři závody. Jejich provoz tollingově financují jiné firmy. Při takovém financování tollingová společnost pořizuje materiál, poskytuje ho výrobci a za zpracování mu dává odměnu. Závody 15 a 16, což jsou rourovny a válcovny plochých výrobků, financuje společnost Vítkovice Machinery Trade [VMT] ze skupiny CE Industries. Závod 14, to je středojemná válcovna, podporuje polská společnost Donquixote.

Předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina řekl, že věří v jiný přístup českého majitele než u dvou předchozích indických vlastníků.

Podmínky prodeje Liberty Ostrava

Prodejní proces organizovala poradenská společnost PricewaterhouseCoopers ČR. Ta oslovila 230 potenciálních investorů. Nabídkovou cenu na základě znaleckého posudku vyhodnocovala PwC a Deloitte Advisory.

Ostrava byla pro Mittal jen dojnou krávou, říká odborář Slanina

„Obě analýzy dospěly k závěru, že prodej za tuto cenu je pro věřitele výhodnější než alternativní rozprodej jednotlivých aktiv. Znalci i potvrdili, že cena převyšuje likvidační hodnotu podniku. Transakci ještě schvaluje insolvenční soud a antimonopolní úřad. Předání společnosti novému majiteli je plánováno na podzim letoška,“ uvedl Štefl.

Návrh insolvenčního správce Šimona Petáka jednomyslně schválil věřitelský výbor a zajištění věřitelé huti.

„V porovnání s potenciálním rozprodejem podniku po částech znamená prodej funkčního celku vyšší míru uspokojení pohledávek pro všechny věřitele. Což insolvenční správce v návrhu doložil aktualizovaným znaleckým posudkem i expertním posouzením ekonomických poradců,“ řekl Jan Černý, tiskový mluvčí Exportní garanční a pojišťovací společnosti [EGAP].

Hospodářská komora si do čela zvolila místopředsedu ODS

EGAP předsedá věřitelskému výboru a je jedním ze zajištěných věřitelů. Přesto se z prodeje vyňaly takzvané non-core položky, které se prodávají zvlášť. Jde například o peněžité pohledávky, některé nemovitosti, majetkové účasti, nehmotný majetek, ale i movité věci, které nejsou nezbytné k dalšímu provozu závodu. Štefl uvedl, že všechny pohledávky zaměstnanců Liberty Ostrava řádně eviduje.

Pecina: Vymývání mozků nám škodí vůbec nejvíc

FinTag přinesl zkraje roku 2023 obsáhlý podcast s Martinem Pecinou na tehdy aktuální témata. Své podnikání v něm popsal v odpovědi na dopady tehdejší vysoké inflace.

„Z hlediska spolumajitele a ředitele firmy, která dodává technologie pro terminály a sklady pohonných hmot, upozorňuji na to, že vysoká inflace firmám způsobuje potíže hlavně v podobě vysokých úroků České národní banky. Ty firmám zdražují úvěry,“ uvedl.

Vymývání mozků nám škodí vůbec nejvíc, říká Martin Pecina

Hodnotil i obchodní politiku České republiky vůči Číně, podcast se uskutečnil krátce poté, kdy česká delegace politiků navštívila Tchaj-wan. Uvedl, že jeho firma o zakázku v Číně, kde má i svou vlastní pobočku, přišla.

„Já nemám problém s Tchaj-wanem. I on je náš obchodní partner. Nakupujeme tam. Ale zničit si ekonomické vztahy s Čínou je podle mě nesmysl,“ vysvětlil a dodal: „Naštěstí v Rusku jsme nikdy nepodnikali a ani nepodnikáme“.  

Jako spolumajitel firmy, která podniká v oboru pohonných hmot, přiblížil i svůj pohled na politiku Green Dealu.

„To, co se u nás a v Německu nazývá Green Deal, je likvidace evropského průmyslu. A to, co se dnes děje s energetikou a elektromobilitou, tak to, a obávám se, že už neodvratně, způsobí, že začneme mít problémy se stabilitou elektrické sítě, se stabilitou dodávek elektřiny,“ nastínil tehdy svůj názor.

U Liberty podpoří stát investora s plánem na produkci zelené oceli

V podcastu se vyjádřil i k rozprodeji majetku České pošty, válce na Ukrajině, české pozici v ní, Rusku a obecně k mezinárodnímu obchodu. Jeho názory na toto téma jsou dodnes v rozporu s politikou vlády Petra Fialy [ODS]. Čemuž se nelze divit, protože Pecina působí jako poradce SPD Tomia Okamury. Předtím byl významným členem ČSSD. Ostatně i o svém odchodu z ČSSD a české politiky mluví v podcastu FinTag.

–ČTK/DNA–

4 KOMENTÁŘE

    • Takové lidi je třeba pozorně sledovat. Jenže lidé se moc nestarají a zrovna tento pán toho má hodně, takže to by voliči museli v politice ležet denně, což je nereálné. A média se dnes bohužel zhusta věnují spíše propagandě než informování.
      Já si tohoto pána pamatuji, jak byl v tehdejším tisku vyfocen, právě že ne jednou, jak setrvává ve družném hovoru s panem Babišem, když tento tenkrát skupoval konkurenty a úřad (ÚOHS) řízený panem Pecinou právě toto zrovna řešil. Protože pokud si vzpomínám, byly kolem toho problémy. A potom tento pán řešil ještě jednu záležitost, už bohužel nevím, o co přesně šlo, ale pamatuji si velmi dobře, že na ní byl velký politický zájem. Vyřešil ji tak, že vládnoucí ČSSD to ocenila funkcí pro něj.
      Aby to nevypadalo, že je můj příspěvek proti Babišovi a ČSSD, tak lidé podobného ražení se okolo politiky ochomýtají běžně a třeba i Šlachtova Přísaha musela stáhnout paní, protože se zjistilo, že byla v minulosti odsouzena za zvýhodňování věřitelů, když neúměrně zadlužovala firmu, i když dobře věděla, je ji tím předlužuje. To zákon zakazuje. Rozsudek soudu je na síti a přečetl jsem si ho. I s fakturami, které její firma obdržela a nezaplatila. A pokud ano, tak jen některé. Ne všechny rovnoměrně, ale někomu vše a jinému nic. Dá se to dohledat.
      Mohu říct, že dnes je v národní i mezinárodní politice tak „veselo“, jak už dlouho nebylo. Zde se však ožehavá témata moc nerozebírají. Možná schválně. Propagandu se jim zřejmě moc dělat nechce a za přesné a objektivní, to jest nestranné, informování by se na ně sesypali.

      • Jenže je před volbami a hned na Babiše i Faltýnka provládní weby vytáhly lživé pomluvy dezinformace …, že v tomto kšeftu jedou taky i s ANO. Peníze prý jdou z Kyperských bank, apod. štvavé pindy … Kde mají z eráru odkloněné kč v dolarech uloženy hlavně „politici“ z 5demoliční čety

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here