Inflace v prosinci oproti listopadu vzrostla o 0,1 na 3,2 procenta. Průměrná míra inflace v roce 2019 tak dosáhla 2,8 procenta. Což je o 0,7 procentního bodu více než v roce 2018 a vůbec druhá nejvyšší míra inflace za posledních jedenáct let.
„Vyšší míra inflace byla pouze v roce 2012 ve výši 3,3 procenta. Loni ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,3 procenta, ceny služeb o 3,7 procenta. Na zvyšování cenového růstu měly největší vliv ceny za bydlení,” okomentovala vývoj inflace v roce 2019 vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu [ČSÚ] Pavla Šedivá.
Meziměsíční srovnání
Loni v prosinci oproti listopadu vzrostly hlavně ceny potravin, elektřiny [0,8 %], ale i automobilů [0,9 %]. Snížily se naopak ceny vína či některých mlékárenských výrobků. Ceny zboží a ceny služeb vzrostly úhrnem shodně o 0,2 %.
Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byl způsoben především vyššími cenami zeleniny o 4,4 %. Z toho ceny brambor vzrostly o 7,5 %. Ceny nealkoholických nápojů byly vyšší o 2,5 %, ceny vepřového masa o 3,1 %. Ceny ovoce zdražily o 1,3 % a polotučného trvanlivého mléka o 3,4 %.
Naopak na snižování celkové hladiny spotřebitelských cen v prosinci působil především pokles cen alkoholických nápojů. U nich se snížily ceny vína o 2,6 % a ceny lihovin o 1,2 %. V oddíle ostatní zboží a služby byly nižší zejména ceny výrobků a služeb pro osobní péči o 1,3 %. Z potravin klesly ceny jogurtů o 6,5 %, sýrů a tvarohů o 1,0 %, olejů a tuků o 1,5 %.
Meziroční srovnání
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v prosinci o 3,2 %, což bylo o 0,1 procentního bodu více než v listopadu. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 3,1 % a ceny služeb o 3,6 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného [nákladů vlastnického bydlení] byl meziročně 103,1 %.
Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v prosinci nadále největší vliv ceny v oddíle bydlení. V něm se zvýšily ceny nájemného z bytu o 3,7 % a vodného a stočného shodně o 2,6 %. Stouply ceny elektřiny o 12,3 % a zemního plynu o 3,0 %. A o 4 % stouply ceny tepla a teplé vody.
Druhé v pořadí ve vlivu na vývoj inflace byly podle ČSÚ ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. V něm vzrostly ceny vepřového masa o 17,4 %, ceny uzenin pak o 9,7 %. Vzrostly i ceny polotučného trvanlivého mléka o 5,1 %, sýrů a tvarohů o 2,9 %, cukru o 17,9 %.
Vliv na zvýšení celkové cenové hladiny měly také ceny v oddíle stravování a ubytování. V něm byly vyšší ceny stravovacích služeb o 4,8 % a ceny ubytovacích služeb o 3,3 %.
Tempo růstu cen
Zrychlení meziročního cenového růstu nastalo v oddíle alkoholické nápoje, tabák. V něm vzrostly ceny lihovin o 4,0 % [v listopadu o 2,2 %].
Naopak ke zpomalení meziročního cenového růstu došlo v prosinci u cen ovoce. Ty byly vyšší o 11,1 % [v listopadu o 16,2 %]. Pomaleji rostly i ceny zeleniny. Ty stouply o 4,3 % oproti listopadovému nárůstu o 11,8 %. Z toho ceny brambor meziročně v prosinci zdražily o 2,4 %, v listopadu pak o 23,5 %.
Na meziroční snižování cenové hladiny v prosinci nadále působily ceny v oddíle pošty a telekomunikace. A to hlavně vlivem cen telefonních a faxových služeb, které byly nižší o 4,3 %. Vývoj cen v oddíle doprava ovlivnilo zmírnění poklesu cen pohonných hmot a olejů. Ty byly v prosinci nižší o 1,2 % [v listopadu o 4,3 %].
Jak reagovala koruna
Podle analytiků koruně pondělní [13. 1. 2020] zveřejnění prosincové inflace prospělo. Z ranních kotací 25,27 CZK/EUR si během pondělka polepšila vůči euru o téměř pět haléřů.
„Tržní sazby reagují na zvyšující se inflaci růstem a atraktivnější úrokový diferenciál zase podporuje korunu,“ uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.
Podle něj se prosincová inflace ve výši 3,2 % i nadále vzdaluje od svého cíle i prognózy České národní banky. Podle jeho kolegy Michala Brožky je navíc pravděpodobné, že meziroční míra inflace na začátku roku povyroste ještě mírně výš.
–RED–