Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer chce urovnat spory o škodlivé účinky herbicidu Roundup deseti miliardami dolarů [227 mld. Kč]. Na Bayer v USA míří desítky tisíce žalob za to, že glyfosát, který se používá v zemědělství, způsobuje rakovinu. Bayer kauzu sdělil po převzetí výrobce tohoto herbicidu Monsanto.

Navrhovaná částka by měla jednou provždy vyřešit desítky tisíc žalob, kterým Bayer za účinky herbicidu v USA čelí. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. Zdroje přitom upozorňují, že uvedená částka nemusí být konečná a firma sama odmítla věc komentovat. Akcie Bayeru v reakci na zprávu citelně zpevnily. Pokud se potvrdí, že Bayer bude schopen vleklé spory vyřešit, bude to úleva i pro investory. Roundup se v zemědělství stal široce používaným herbicidem. Bayer ale popírá tvrzení, že glyfosát, který Roundup obsahuje, způsobuje rakovinu, jak tvrdí stěžovatelé.

Návrh urovnání

Právníci Bayeru podle zdrojů uvedli, že osm miliard dolarů koncern použije na urovnání nynějších soudních procesů a dvě miliardy dolarů si vyčlení na případné budoucí žaloby. Odhady analytiků ohledně toho, kolik bude rozřešení problému německou firmu stát, se pohybují od 4,5 miliardy do dvanácti miliard dolarů. Ustanovený prostředník mezi jednajícími stranami Ken Feinberg uvedl, že do měsíce by mohlo být urovnáno až 85 000 žalob.

Někteří právníci Bayeru podle zdrojů varovali, že pokud nepůjde dosáhnout rozumného vyrovnání, koncern je připraven nechat Monsanto zkrachovat. Ke stejné strategii se uchýlila například americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin. Ta loni požádala o ochranu před věřiteli ve snaze urovnat žaloby souvisejících s takzvanou opiátovou krizí v USA.

Bayer koupil společnost Monsanto za 63 miliard dolarů [1,4 bilionu Kč] v roce 2018. Od té doby klesly akcie německé firmy asi o 23 procent. Podaří-li se spory urovnat částkou deset miliard dolarů, akcie Bayeru by mohly ze současných zhruba 76 eur rychle stoupnout až na 90 eur, myslí si Markus Mayer ze společnosti Baader Bank. Po oznámení zprávy o vyrovnání akcie koncernu vykazovaly růst o více než tři procenta nad 76 eur. Bayer není jedinou německou firmou, která se dostala v USA do problémů z důvodu žalob tamějších spotřebitelů. Známým příkladem je koncern Volkswagen, který jen v USA zaplatil v přepočtu stovky miliard korun v kauze Dieselgate.

Federální soud rozhodl

Federální soud ve Spojených státech loni v březnu rozhodl, že herbicid Roundup způsobuje rakovinu. Chemickou látku glyfosát označuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin [EFSA] a Evropská agentura pro chemické látky [ECHA], o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.

Koncern soustavně odmítá, že glyfosát je karcinogenní. Americká Agentura pro ochranu životního prostředí [EPA] na rozdíl od jiných regulačních úřadů nevyžaduje, aby herbicid nesl varování před karcinogenními riziky. Žalobci nicméně odkazují na výzkum, podle kterého glyfosát může přivodit takzvané non-Hodgkinovy lymfomy, což je onemocnění způsobující rakovinu krve, a mnohočetný myelom, tedy druhé nejčastější nádorové onemocnění krve.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here