Příjezdový cestovní ruch ve 2. čtvrtletí přestal existovat

305
cestovni_ruch
Foto: Redakce FinTag.cz

Cestovní ruch v letošním druhém čtvrtletí de facto přestal existovat. Propad návštěvnosti v dubnu dosáhl 98,9 procenta, v květnu 94,1 procenta. Lepší výsledky vykázala červnová data, kdy pokles ubytovaných hostů byl 60,8%. Uvedl to Český statistický úřad [ČSÚ].

V letošním druhém čtvrtletí meziročně klesl počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních o 82,9 procenta. Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích byl 2,6 milionu nocí. Což bylo o 81,7 procenta méně než ve stejném období loňského roku. V absolutním vyjádření došlo k poklesu o 11,5 milionu nocí. Domácí klientela snížila počet přenocování na jednu třetinu [o 66,7 %] a počet přenocování zahraničních hostů se snížil o 96,2 procenta.

„V absolutním vyjádření se jedná o meziroční úbytek téměř pět milionu hostů a 11,5 milionu nocí,“ řekl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a služeb ČSÚ Pavel Vančura.

Potvrdil, že protikoronavirová opatření přinesla omezení domácího cestovního ruchu především v dubnu a květnu a prakticky se zastavil příjezdový cestovní ruch ze zahraniční.

„Počet ubytovaných cizinců poklesl o bezmála 96 % a domácích hostů ubylo o více než dvě třetiny,” upřesnil.

Cestovní ruch v Praze a Karlovarském kraji

Ve druhém čtvrtletí se v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo 988 tisíc hostů. Což meziročně představovalo snížení o 82,9 procenta. Oproti stejnému období loňského roku to byl pokles o 4,8 milionu hostů. Zákaz cestování, uzavření hranic, ale i samotných ubytovacích zařízení znamenal úbytek domácích hostů na úroveň 30,4 procenta loňského výsledku. Ještě výrazněji se omezení projevila u zahraniční klientely. Cizinců se ubytovalo pouze 4,3 procenta v porovnání se stejným obdobím 2019.

Nejpostiženějším regionem z hlediska propadu návštěvnosti v souvislosti s koronavirovou krizí byla Praha. Pokles počtu ubytovaných v Praze činil 93,6 procenta a počet přenocování se snížil o 94,9 procenta. Více než jeden milion nocí chybělo také ubytovatelům v Karlovarském kraji. Návštěvnost ubytovacích zařízení poklesla plošně ve všech krajích.

Koronavirová krize dopadla také na lázeňská ubytovací zařízení. Lázně byly v dubnu uzavřeny a postupně se otevíraly v průběhu května. Výsledky za celé 2. čtvrtletí hovoří o čtvrtinové návštěvnosti, kterou ale tvořila převážně domácí klientela. V lázních se ubytovalo celkem 57 tisíc hostů, z toho bylo 51 tisíc Čechů. Meziročně se snížil počet rezidentů o 61,5 procenta, nerezidentů ubylo o 94,1 procenta.

Slovensko jako jediná výjimka

Omezení mezinárodního pohybu osob ovlivnilo příjezdový cestovní ruch a dotklo se všech zdrojových zahraničních trhů. U všech sledovaných zemí, kromě Slovenska, došlo k více než 90% poklesu příjezdů i přenocování. Pokles návštěvnosti ze Slovenska byl o 84,1 procenta. V ČR se ubytovalo například 50 tisíc Němců, tedy o 91,2 procenta méně než loni.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here