Ztráty fitness sektoru za druhou vlnu covidu jsou odhadovány na půl miliardy korun. Někteří z podnikatelů fitness situaci řeší zapůjčováním strojů domů. Zájem o zápůjčky má být enormní. Objednávky na půjčení fitness strojů domů vzrostly při druhé vlně pandemie koronaviru o téměř šestinásobek.

Půjčovny fitness strojů kvůli koronaviru a vládním opatřením zaznamenaly silný růst. Některé z nich na stroje zavádějí pořadníky. Fitness centra, posilovny nebo vnitřní bazény jsou zavřené z nařízení vlády v boji proti covidu od 9. října. Původně mělo opatření platit 14 dnů, nyní se s ním počítá minimálně do konce nouzového stavu.

Zákazníci si za obvyklé situace nejčastěji půjčují běžecké pásy, nyní je zájem o všechny stroje. Vysoká poptávka je i po cyklo, veslařských a eliptických trenažérech, rotopedech, vibračních plošinách a recumbentech, tedy rotopedech s opěrkou, které jsou vhodné také pro starší lidi. Z hlediska zápůjční doby je nejrozšířenější dvouměsíční pronájem.

O sportovní nářadí je zájem

Výše uvedené potvrzuje zkušenost společnosti Picofit. Firma v současné době disponuje bezmála půl tisícem strojů. Na jaře před první vlnou pandemie si u ní lidé objednávali průměrně 65 strojů měsíčně, po nástupu krize byl nárůst na 270 strojů. Na podzim bez vlivu koronaviru býval průměrný počet objednávek 75 za měsíc, druhá vlna pandemie ho zvýšila na 435 strojů.

„Prakticky ze dne na den jsme dostávali téměř 40 poptávek denně. Podzimní vlna byla pozvolnější, naši zákazníci byli již poučeni z jara a zamlouvali si stroje s předstihem,” říká majitelka půjčovny Picofit Lucie Voženílková.

Podzim v počtu objednávek již překonal jarní měsíce. Před zimou, kdy ubývá možností sportovat venku, je podle Voženílkové zájem tradičně vyšší. Na jaře skokový růst poptávky komplikoval nedostatek strojů na trhu.

„Z důvodu vyprodání oblíbených modelů, bohužel na jaře nebylo možné stroje dokoupit. Po této zkušenosti jsme před podzimem pořídili větší množství strojů a otevřeli další pobočku. Stroje průběžně dokupujeme i nadále, jen v minulém měsíci jsme nakoupili přes 50 kusů,” uvedla Voženílková.

Ztráty fitness sektoru

Ztráty fitness sektoru za poslední čtyři týdny podle České komory fitness [ČKF] přesáhly půl miliardy korun. Na hranici přežití se dostávají i silná a velká centra. Státní pomoc je nedostatečná a pomalá. Kompenzace z jara pomohly v průměru s necelou třetinou nákladů.

Centra mohou žádat o příspěvek na komerční nájem za třetí čtvrtletí, stát jim uhradí 50 procent. Nájemné podle ČKF činí čtvrtinu nákladů, největší položkou jsou náklady za zálohy na elektřinu. Následuje nájem, vodné a stočné, plyn a úklid.

„Významná část provozovatelů navíc splácí úvěry nebo leasingy na vybavení,” upozornila prezidentka komory Jana Havrdová.

Aktuální průzkum komory ukázal, že ve druhé vlně pandemie koronaviru provozovatelé fitness nedostali žádnou podporu. Až nyní někteří dostávají na účty schválené dotace z jara. Přitom finanční rezervy fitness centra podle komory vyčerpala už na jaře.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here