Veletrh Sběratel letos očekává rekordní účast

187
Sberatel
Na veletrhu Sběratel budou k dostání i pohlednice. / Foto: Double Impact

Letošní veletrh Sběratel v pražských Letňanech [8.9.-9.9.] bude ještě větší. Přijede na něj o 20 procent více vystavovatelů a prodejců než v minulých letech a organizátoři očekávají i větší návštěvnost.

Na veletrhu bude mít premiéru sběratelská bankovka s Janem Saudkem, investiční mince Český lev s hologramem a dorazí i slavná „četnická kachna” Citroën 2CV. Ten na veletrhu oslaví 75. narozeniny své existence. Zboží na veletrhu nabídne 230 vystavovatelů.

„Na veletrh každý rok míří na 10 000 návštěvníků, z toho více než třetina z ciziny. Letos čekáme návštěvu ještě trochu větší. Covid, válka a inflace obrací pozornost ke sběratelství jako investici čím dál většího počtu Čechů,” říká Jindřich Jirásek z agentury Double Impact, která veletrh Sběratel pořádá.

Dalších 40 prodejců a vystavovatelů pak přijede na akci Vinyl & Stereo Expo, která nabízí vinylové desky, CD, kazety a další hudební memorabilie. Na pražském výstavišti PVA Expo v Letňanech, kde se Vinyl & Stereo Expo koná společně s veletrhem Sběratel, se prodej desek ale přesouvá do samostatné haly číslo 5.

„Obě haly na sebe navazují a jsou volně průchozí. A stejně jako v minulých letech platí, že vstup na obě akce je na stejnou vstupenku,“ popsal v nedávném rozhovoru pro FinTag.cz Jindřich Jirásek.

Podle něj zhruba 80 procent prodejců nabídne klasické vinyly. Více než dvě třetiny jsou ze zahraničí, především Německa, Rakouska, ale třeba také Francie. Pro domácí sběratele desek se tak stává návštěva akce skvělou příležitostí dostat se k věcem, které na našem trhu nejsou. Odpadá platba za poštovné i obavy, že deska přijde poničená.

Hlavní akcí je Sběratel

Veletrhu Sběratel se účastní významní dealeři a aukční domy z domova i ze zahraničí. Po pandemii se do České republiky vrací například čínská mincovna China Gold Coin Group. Vůbec poprvé se na veletrhu vlastní expozicí prezentuje Státní tiskárna cenin. Po delší odmlce se Sběratele účastní poštovní správa a mincovna z Vatikánu. V Praze plánuje v premiéře uvést novou emisi papežských mincí.

Desky na Vinyl & Stereo Expo nabídne 40 prodejců

První den veletrhu přijde osobně uvést novou dopisnici České pošty ze série „Legendy” Ondřej Moravec, nejúspěšnější český biatlonista historie. Po plánované autogramiádě vystřídá stříbrného olympionika z her v Soči 2014 přední popularizátor gastronomie a sběratel Roman Vaněk. Ten na veletrhu představí největší tuzemskou sbírku jídelních lístků, historických kuchařek a mnoha rarit, které se vážou právě ke gastronomii. Na veletrhu bude možné z jeho sbírek vidět i tři nejstarší restaurační menu tištěné u nás.

Česká pošta k výstavě přichystala příležitostnou dopisnici „Gastronomie na známkách” s výběrem českých „gastroznámek”. Ty doplňuje citát Romana Vaňka a grafický motiv z historického menu, jehož autorem je Alfons Mucha.

Citroën 2CV i James Bond

Sběratel přichystal k výročí slavné „kachny“ přítiskový známkový list s motivem legendární „kachny”. Jeho autorem je výtvarník Roman Sedlák, který stejný motiv připravil i pro oblíbenou „0 euro” sběratelskou bankovku. V sobotu ji přijde na veletrh pokřtít automobilová závodnice Bára Holická se svou spolujezdkyní Lucií Engovou, sestrou našeho jediného pilota F1 Tomáše Engeho. Obě dámy plánují právě s Citroënem 2CV vyrazit na nadcházející Rallye Dakar v kategorii Classic. Na veletrhu bude k vidění také jejich chystaný závodní speciál.

Velkým lákadlem pro širokou veřejnost bude určitě výstava „James Bond na poštovních známkách”. Unikátní sbírka motivů z filmů se slavným agentem 007 na známkách pošt z celého světa bude veřejně vystavena vůbec poprvé. Známky s Jamesem Bondem pak budou přímo na veletrhu v prodeji.

Česká mincovna uvede na Sběrateli v premiéře novou podobu své úspěšné investiční mince Český lev s hologramem. Na stánku Kyrgyzské pošty si budou návštěvníci moct koupit známku, jež je se svou šířkou 184 mm oficiálně nejdelší poštovní známkou na světě.

Souběžně s veletrhem Sběratel probíhá na výstavišti veletrh Minerály a drahé kameny a v sobotu 9. září již zmíněná akce zaměřená na sběratele gramofonových desek a hudebních memorabilií.

–Adman’s Choice–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here