Desky na Vinyl & Stereo Expo nabídne 40 prodejců

535
Vinyl_&_Stereo_Expo
Foto: Double Impact

40 prodejců desek a CD z Česka i zahraničí přijede 9. září na letošní Vinyl & Stereo Expo. „Desky nabídnou i prodejci z Německa, Rakouska či Francie,“ říká pro FinTag Jindřich Jirásek z agentury Double Impact, která veletrh Sběratel pořádá.

Spolu s veletrhem Sběratel se v sobotu 9. září uskuteční Vinyl & Stereo Expo, kde se prodávají vinylové desky a hudební memorabilie. Jak bude akce vypadat?

Na pražském výstavišti PVA Expo v Letňanech, kde se Vinyl & Stereo Expo koná společně s mezinárodním veletrhem Sběratel [8. až 9.9.], se prodej desek přesune do samostatné haly 5. Sběratel se totiž rozrostl a více vystavovatelů je i na Vinyl & Stereo Expo. Obě haly na sebe navazují a jsou volně průchozí. A stejně jako v minulých letech platí, že vstup na obě akce je na stejnou vstupenku.

Kolik prodejců desek přijede na Vinyl & Stereo Expo?

Na Vinyl & Stereo Expo jezdí každý rok přes třicet prodejců. Ti tak na jeden den doplní 230 firem na sousedním Sběrateli. Tohle číslo se dařilo držet i během covidu, kdy se náš veletrh stal jedním z mála v Evropě, jehož pořádání pandemie nepřerušila. Letos se ale přihlásilo ještě pět dalších firem. Jde o nováčky, kteří v Praze nikdy nebyli. Celkový počet se blíží čtyřiceti. Je vidět, že teprve nyní se trh nejen vrací do normálu, ale také roste.

Vinyl & Stereo Expo nabízí hlavně desky

Jaký mix prodejců je zastoupen?

Cirka 80 procent jsou prodejci klasických vinylů, zbytek nabízí cédéčka, kazety a hudební memorabilie. Více než dvě třetiny jsou ze zahraničí, především Německa, Rakouska, ale třeba také Francie. Pro domácí sběratele tak je návštěva akce skvělou příležitostí dostat se k věcem, které na našem trhu nejsou a z ciziny se těžko dostávají. Odpadá platba za poštovné i obavy, že deska přijde poničená.

Co prodejci nabízejí za desky?

Jedná se o široký mix hudebních žánrů od vážné hudby přes jazz, pop až ke klasickému rocku. Rock a metal ale převažují, protože součástí Vinyl & Stereo Expo je samostatná podkategorie Rock & Metal Market.

Dřív lidé měnili i byty, říká šéf veletrhu Sběratel

O jaké hudební žánry je největší zájem?

Obecně je vidět, že největší zájem je o rockovou hudbu a její různé odnože, od blues rocku až po raritní emise různých extrémních metalových žánrů. S tím, jak roste počet reedic a současně se vinyl vrací do emisních plánů vydavatelství jako hudební nosič, se kterým se opět vážně počítá i u novinek, rozšiřuje se nabídka i o tyto pressy. A to je skvělá zpráva pro všechny budoucí fandy, protože stále budou mít co sbírat.

Daniel Tácha

Jindřich Jirásek je původní profesí novinář. Stál například u zrodu odborného časopisu Marketing & Media, kde vedl rubriku reklama. Společnost Double Impact, která organizuje veletrh Sběratel 3x ročně – na jaře, na podzim a před Vánoci, vede se svým bratrem Petrem. Firma pořádá i veletrhy Minerály a drahé kameny / Geosvět a Šperky a kameny, odbornou konferenci Trading Expo & Alternativní investice. Provozuje internetový obchod sberatelshop.cz a portál o sběratelství sberatel.info. Sám sbírá Citroëny DS na poštovních známkách, staré reklamy a raritní vinylové desky heavy metalových kapel 80. let.

2 KOMENTÁŘE

  1. Nevím, jestli jste sledovali vývoj znovuzrození gramofonových desek z Vinylu. Je to zajímavé nejen z technického, ale i z tržního hlediska. Říkejme jim klasické desky. Vychází z prastarého principu, jak se provedl vůbec zcela první záznam zvuku na nosič. Má moře technických nevýhod. Ten nejdůležitější je, že jehla z mechanického hlediska doslova drhne v drážce , žádný materiál totiž není nekonečně hladký a tím produkuje také obrovské množství dalších signálů, které ucho vnímá jako šum, hluk. Elektronickými korekcemi se dosáhlo i tak velmi dobré kvality zvuku. Navíc drážka se přehráváním stává stále vydřenější a deska samotná je velmi citlivá na slušné zacházení. Nástupem mikroelektroniky a výpočetní techniky při hledání vylepšení přišla CDéčka, což byl neuvěřitelný skok vpřed co se týká kvality zvuku i odolnosti samotného nosiče proti necitlivému zacházení s ním. Ovšem v ČR výroba klasických desek díky nadšencům na straně výrobce i spotřebitele zcela nezmizela, protože tito stroje nejenže nevyhodili a i když vyráběli hlavně CD, stále je měli provozuschopné, jelikož nějací zákazníci zbyli a také i proto, že různí dobrotrusové a zachránci lidstva nenařizovali, co si máme a nemáme kupovat. A pak došlo ke dvěma shodám náhod. CD vinylové desky na sto procent nevytlačily, protože zůstali někteří nadšenci a ti je kupovali a v USA omylem objednali u tohoto výrobce velké množství desek ne CD ale vinylových. Když jim objednávka došla, tak co teď. Vrátit je nešlo a vyhodit je by byla finanční škoda. A to by nebyli američtí „kšeftmoni“, to myslím ovšem v dobrém, aby se jen tak vzdali. A pomohli rozjet novou módu, kdy se tak trochu přimhouřilo oko nad jistým šumovým a hlukovým pozadím při produkci hudby z těchto klasických desek a naopak se velmi oceňoval jejich nezaměnitelný zvuk, což bylo pro skalní podporovatele vinylu to nejdůležitější. A současně pro velmi mladou generaci něco zcela nového. A staré gramofony i na různých bazarech cenově značně vyskočily nahoru. Tím došlo k obohacení trhu, objednávky přicházejí, výroba jede, zaměstnanci mají peníze a navíc další ekonomické návaznosti k tomu. Jako veletrhy i ty zmíněné bazary, kde staré gramofony jen frčí a to nemluvě o dani ze zisku do státního rozpočtu. Nikdo to nenařizoval, nikdo to neřídil, prostě na počátku stálo rozhodnutí jedinců o záchraně původního výrobního zařízení, věrnost posledních zbytků zákazníků, pak náhoda ve formě omylu při objednání a urputnost chybujícího dodávku ne vyhodit a jít si pro dotace, že se mi ekonomicky nedaří, ale omylem objednané zboží rozhodně na trhu i přes velkou konkurenci CD uplatnit. Přesně toto dělá hospodářskou prosperitu a na to navazující bohatství lidí. V tomto směru na vládu zapomeňme. Tu nuťme ať dělá svoji práci, myslím politiku, pořádně, nebo ať po volbách balí kufry. Ale to, co jsem popsal, nám zajistit nemůže.

    • Zdravím, není až tak pravdou co o těchto nosičích-deskách … muziky píšete. Hlavně tyto staronové poctivé vinylové desky kupují opravdoví fajnšmekři s hudebním sluchem. (což u mě zrovna nehrozí, takže je mě to jedno) Jejich kvalita v přenosu muziky je nesrovnatelná s cd, flash … Nejen firma Marantz se na toto staronové opět specializuje, ceny přehrávačů s repráky jdou do nebes … pro obyčejné smrtelníky. Samozřejmě to má nevýhodu, nevydrží zacházení, stálé přehrávaní to co se dělá s cd … a musí se koupit nová.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here