Půlka německých firem uvažuje o přesunutí výroby mimo zemi

5806
firem
Ilustrační foto: Redakce FinTag

Z dat německé Průmyslové a obchodní komory [DIHK] vyplývá, že u našich západních sousedů poměrně prudce roste počet firem, které zvažují omezení výroby a přesun do zahraničí. A to dopadá i na podniky v Česku.

Kondice německé ekonomiky není v posledních letech ideální. Nevalná německá hospodářská výkonnost souvisí i se situací v tamním průmyslu. O budoucnosti na německém trhu se debatuje hlavně u velkých energeticky náročných firem. Týká se to zejména společností s více než 500 zaměstnanci. V této skupině se podle posledního průzkumu DIHK rozhoduje o přesunu výroby do levnějšího zahraničí až 51 procent firem.

„Německé firmy a podniky ve vzrůstající míře omezují své investice na domácí půdě a zvažují, či již uskutečňují odchod do zahraničí. Důvodem jsou vysoké ceny energií, které decimují nejen německou, ale i mnohé další evropské ekonomiky,“ uvedl pro FinTag hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

V Německu dochází ke zpožďování plateb mezi firmami

Ceny energií v Německu stouply jak kvůli politice green dealu, tak válce na Ukrajině, která navíc stále trvá. Oproti roku 2022 je sice cena elektřiny či plynu nižší, stále ale nedosahuje na úroveň období před pandemií covidu-19. A na tyto ceny se i podle Kovandy velmi pravděpodobně už nikdy nevrátí.

Komplikace i pro Česko

Situaci v Německu bedlivě pozorují i české firmy. Mají oprávněné obavy z toho, že prohlubující se problémy německých firem tvrdě dopadnou i na ně.

„Jednou z prvních obětí hrozící výraznější deindustrializace Německa by bylo české hospodářství, jemuž by deindustrializace hrozila zrovna tak. Důvodem je vysoká dodavatelsko-odběratelská provázanost s německým průmyslem,“ vysvětluje Kovanda.

Firmy důrazně varují vládu před dalším zdražením energií

Nepříliš ideální kondici českého průmyslu pro FinTag potvrdil i hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek.

„Konkurenční pozice českých firem je stále náročnější. V případě elektřiny jsme dražší oproti Německu i Slovensku a firmy vnímají také nové restrikce a jiné náklady. Stávající podmínky ovlivňují a budou ovlivňovat konkrétní investiční rozhodnutí, což rozhodně není dobrou zprávou,“ řekl.

Problém nejen, ale hlavně českého průmyslu jsou ceny energií

Problémy má hlavně tuzemský těžký průmysl. S poklesem poptávky nejen z Německa se potýkají výrobci kovů, slévárny i hutě. Již několik měsíců je v krizi i tuzemské stavebnictví, které navíc v posledních týdnech srážely dolů komplikace související s nezvládnutou digitalizací stavebního řízení.

Problémy německých firem nejsou jenom energie

Kromě vyšších cen energetických komodit však německé společnosti trápí i obrovská byrokracie nebo nedostatečná předvídatelnost do budoucna. Německá vláda totiž počítá s tím, že budoucnost této země bude mnohem zelenější než nyní. S tím souvisí i odklon Německa od fosilních paliv, to včetně zemního plynu. Tuto komoditu má nahradit vodík. Konkrétní vodíkovou strategii Německo ale stále postrádá, což řadu firem znepokojuje.

Německo a Británie jednají o vodíkovodu pod Severním mořem

Kvůli obrovskému nárůstu nákladů německé průmyslové společnosti nemohou dostatečně investovat. Oproti minulým létům proto momentálně míří méně peněz na ochranu klimatu a do výzkumu a vývoje. Mnoho německých firem znepokojuje rostoucí konkurence ze zahraničí, která ohrožuje i jejich celkovou globální konkurenceschopnost.

Británie do celní války s Čínou u elektroaut nejspíš nepůjde

I kvůli nepříliš úspěšnému průmyslu se podle posledních odhadů očekává, že německá ekonomika za rok 2024 meziročně klesne o 0,2 procenta. Přitom původní kabinet kancléře Olafa Scholze počítal s přívětivějším výsledkem, to konkrétně růstem HDP o 0,3 procenta. Problémy německé ekonomiky jsou v posledních měsících patrné i u automobilek. Třeba německý Volkswagen už pracuje na rozsáhlých rozpočtových škrtech.

Jiří Lacina

1 komentář

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here