Zástupci vlády a České asociace pojišťoven [ČAP] včera [26.11.] podepsali Memorandum o společném úsilí v oblasti zvýšení kapacit a zlepšení podmínek v systému dlouhodobé péče o osoby s omezenou soběstačností, hlavně seniory.
Spolupráce navazuje na stávající aktivity českých pojišťoven v oblasti péče o osoby s omezenou soběstačností, zejména seniory. Pojišťovny se zavázaly, že prostřednictvím společnosti Centrum dlouhodobé péče, jejímž akcionářem je Česká kancelář pojistitelů [ČKP], v následujících letech vybudují až dvacet domovů pro seniory. Ty mají mít minimální kapacitu 2 500 lůžek.
„Vláda přijímá mnoho opatření, aby péče o seniory byla kvalitní, ale jedním z problémů je nedostatek kapacit. Stát se snaží, ale sám by potřebné kapacity zajistit nedokázal. A bude potřeba, aby se kombinovaly veřejné a soukromé zdroje. To proto, aby se zajistila kvalitní péče o seniory,“ uvedl při dnešním [26.11.] podpisu memoranda premiér Petr Fiala [ODS].
Petr Fiala v Brně a okolí investuje. A investuje i do domů pro seniory
„To memorandum podpoří konkrétní zařízení domovů pro seniory a domovy se zvláštním režimem. Já bych chtěl ocenit odhodlání soukromého sektoru. My podpoříme ČAP při jednání s kraji a municipalitami a omezíme byrokratické překážky při výstavbě těchto domů,“ doplnil.
V pobytových sociálních zařízeních podle odhadů chybí desítky tisíc lůžek. Prezident ČAP Martin Diviš tvrdí, že bez nové výstavby se situace v Česku v budoucnu ještě zhorší. Argumentuje, že do 15 let vzroste počet osob v některém ze čtyř stupňů nesoběstačnosti ze stávajících 360 tisíc na dvojnásobek. A v roce 2060 by mohlo jít o více než milion lidí.
„Pojišťovny si uvědomují, že stárnutí populace bude mít vážné socioekonomické dopady a s touto problematikou chceme a umíme pomoci. […] Proto jsme se jako sektor rozhodli pro tuto dlouhodobou investici, která zvýší počet lůžek pro seniory a přispěje k zajištění důstojného stáří pro naše občany,“ uvedl Diviš.
Pojišťovny spolupracují s firmou Senlife
Jak pro FinTag řekl ředitel akciové společnosti Centrum dlouhodobé péče David Pospíšil [podcast o projektu s ním přineseme v následujících dnech, pozn. red.], pojišťovny investují do výstavby nových sociálních zařízení pro seniory. To znamená, že tyto domy postaví, ale nebudou je provozovat. Zasadí se výhradně o jejich výstavbu.
„Na prvních dvou domovech, které už nyní realizujeme, spolupracujeme se společností Senlife. Samozřejmě, že se nebráníme spolupráci i s dalšími provozovateli sociálních služeb,“ uvedl Pospíšil.
Vláda chce plně legalizovat doplatky za pobytové sociální služby
První projekt se podle něj již realizuje v zámku Chodová Planá na Tachovsku. Klienty by domov mohl přijmout již v roce 2025. Započaly i přípravy renovace objektu v Dolních Břežanech. Ten by se měl klientům otevřít na konci roku 2026.
Pospíšil zároveň doplnil, že domovy pojišťoven budou zahrnovat nejen kvalitní zdravotní a sociální péči, ale i další doplňkové služby. Jako jsou například wellness centra nebo veřejné kavárny. Počítá se i s parky a zahrádkami včetně terapeutických zvířat. Domovy pro seniory mají mít také prostory pro kulturní a komunitní akce.
„Naším cílem je budovat komerčně udržitelný projekt, který má za cíl stanovit benchmark odpovědné kvalitní péče za rozumné ceny. Nechceme budovat žádné domovy pro úzkou vrstvu těch, co si je mohou dovolit,“ vysvětlil.
Modlím se, aby byl konec blízko, říká matka, jež se obětovala synovi
Problematice služeb v oblasti zdravotně-sociálního pomezí se, jak uvedl, věnuje dlouhé roky. A je členem pracovní skupiny zaměřené na tuto oblast, kterou zřídila ministerstva zdravotnictví a práce a sociálních věcí.
Pro FinTag se vyjádřil i k prospěšnosti domovů pro seniory v místech, kde již stojí a fungují. Stavbu domova pro seniory v nedávném referendu například odmítli lidé v obci Horní Lideč na Vsetínsku.
„Ty zkušenosti s provozem těchto domů jsou jednoznačně pozitivní. Provoz těchto zařízení nejenže místní nikterak neomezuje a neruší, ale i jim nabízí pracovní příležitosti, stejně jako přednostní místa pro obyvatele těchto obcí,“ upozornil.
Aktivitu ČAP chválí i ministři Jurečka a Stanjura
Jakkoli se sociální služby prolínají se zdravotní péčí, zástupce ministerstva zdravotnictví při podpisu memoranda o spolupráci mezi vládou a pojišťovnami chyběl. Přítomný byl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL] a ministr financí Zbyněk Stanjura [ODS].
„Z pohledu ministerstva práce je pro nás naprosto klíčové, abychom dokázali vytvořit dobrou spolupráci s pojišťovnami. I je vhodné, aby sociální služby podpořil soukromý sektor. V příštích 20 letech nám přibyde milion lidí nad 65 let. A mezi naše úkoly patří zajištění odpovídající péče pro ně, jak pobytové, tak nepobytové služby. Z pohledu vlády je potřeba tyto aktivity kombinovat,“ uvedl Jurečka.
Služby pro seniory s Alzheimerovou nemocí přitahují další investory
Obdobná zařízení se podle něj budovala už za první republiky a některé z nich slouží dodnes. Ministr Stanjura zase nabídl pohled správce veřejných financí. Vyjasnil, že sociální péče potřebuje finanční stabilitu, kterou jí, jak řekl, veřejné peníze ale nezajistí.
„Dlouhou dobou proto vedeme jednání s ČAP, jak může v této věci pomoci,“ řekl Stanjura, který si připsal zásluhy za to, že za vlády Petra Fialy pojišťovny svým klientům vůbec poprvé nabídly nové pojištění dlouhodobé péče.
V jeho případě si klienti pojišťoven platí krytí rizik dlouhodobé nesoběstačnosti. Stát jim u tohoto produktu nabízí daňový odpočet až 48 tisíc korun za rok.
Některé pojišťovny, které již tento produkt nabízejí, klientům spolu s výplatou pojistného plnění nabízejí i přednostní umístění v domově seniorů či domově se zvláštním režimem. Stejně jako zájemci o tyto služby se ale i pojišťovny potýkají s nedostatkem kapacit. Proto do výstavby nových domovů pro seniory směřuje stále více soukromého kapitálu. Ostatně i sám premiér Petr Fiala investoval dva miliony korun do dluhopisů brněnské firmy, která spolu s bytovými domy staví i domovy pro seniory. A výjimkou nejsou ani investiční fondy, které sbírají peníze na tyto projekty od široké veřejnosti.
Vláda pojišťovnám pomůže s byrokracií
Podle signatářů memoranda je spolupráce mezi pojišťovnami a vládou v něm ukotvená zejména symbolická. Na druhé straně premiér Fiala i přítomní ministři vyjádřili odhodlání pomáhat pojišťovnám při výstavbě nových pobytových zařízení, především s překonáváním zbytečné byrokracie. A také jim nabídli pomocnou roku při jednání s kraji, městy a obcemi.
Municipality však již nyní o potřebě nových domovů pro seniory dobře ví. Například Středočeský kraj aktivně vyhledává objekty, kde by mohly tyto domovy nově stát.
Potřebu domovů pro seniory si uvědomuje i veřejnost. Což pro FinTag potvrdil výkonný ředitel ČAP a ČKP Jan Matoušek.
„Ztráta soběstačnosti vyvolává velké obavy u 70 procent Čechů. Bojí se nedostatku prostředků i toho, že budou svému okolí na obtíž. Péče o rodinné příslušníky není výjimkou, mnoho z nás má s péčí o blízké přímé zkušenost a ví, jak je psychicky i fyzicky náročná, uvedl s tím, že podle průzkumů u nás o nesoběstačného člena rodiny plně pečuje každý pátý, a to v průměru 37 hodin týdně.
Také ale dodal, že získání místa v zařízení dlouhodobé péče se v Česku stalo velmi náročným a zdlouhavým procesem. A jak ukazuje praxe, stojí to nemalé finanční prostředky. Bez ohledu na zřizovatele či provozovatele daného zařízení.
Nových dvacet domovů pro seniory s minimální kapacitou 2 500 lůžek podle Matouška plánuje ČAP vybudovat do 20 let. Zdůraznil, že z pohledu asociace jde o strategickou investici, která bude sice nízkozisková, ale s vysokým akcentem na kvalitu péče.
Daniel Tácha
Prolhaný teolog Fiala nic pro tyto domovy neudělal ani neudělá. Populista jen zneužil nákup dluhopisů ke svému dalšímu obohacení. Farář klidně mohl darovat 20 milionů kč na stavbu těchto zařízení. Vždyť sosá 20. let zločinné dotace na své katolické projekty- tiskoviny apod. cypov.ny, to 82. mil kč ročně. Nikdo neví kde polovina z těchto peněz končí … Stejně tak jeho vyčur… synáček sosá bez 200. kč 2. mil kč ročně na ziskovku, „začlenění Barmských žen do společnosti“. Kdo takový nesmysl schválil ?