USA se dohodly s Čínou na nižších clech. Dolar sílí a trhy znovu šílí

139
USA
Ilustrace: Freepik.com

USA a Čína se dnes dohodly na snížení vzájemných cel na zboží po dobu 90 dní. Celní válka Ameriky s Čínou tak končí podobně jako s Evropou. I v tomto případě Amerika odložila platnost vyšších cel na 90 dní. Stejně reagovala Evropa.

O dohodě už informuje administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ve společném prohlášení s čínskou stranou. Stejné prohlášení publikovala čínská vláda. Podle americké stanice CNN došlo dneškem k překvapivému průlomu, který ubral na intenzitě celní války mezi Amerikou a Čínou. Průlom spočívá ve snížení platných cel a odložení jejich platnosti na dobu nejméně 90 dní.

„Oznámení, které obě strany učinily ve společném prohlášení, přichází po víkendovém maratonu jednání ve švýcarské Ženevě. Jich se zúčastnili představitelé dvou největších světových ekonomik,“ uvádí CNN.

Čína zdržuje vývoz vzácných surovin nejen do USA

Podle ní během těchto jednání obě strany učinily významný pokrok, jehož výsledkem je, že do 14. května USA dočasně sníží svá cla na čínské zboží ze 145 procent na 30 procent. A Čína sníží svá cla na americký dovoz ze 125 procent na 10 procent.

Většina trhů roste

Futures index Dow Jones vzrostl po oznámení dohody o více než dvě procenta, futures index S&P 500 vzrostl téměř o tři procenta a futures index Nasdaq Composite, zaměřený na technologie, vzrostl během asijského odpoledního obchodování o více než 3,5 procenta. Asijské trhy také vzrostly, hongkongský index Hang Seng získal více než tři procenta. Po zahájení seancí podle analytiků jistě porostou i americké burzy.

„Česká koruna vůči dolaru oslabuje na více než měsíční minimum. Daří se bitcoinu, který se po oznámení snížení cel vyhoupl nad psychologickou úroveň 105 tisíc dolarů. A to poprvé od konce letošního ledna. Naopak zlato oslabuje,“ komentuje vybrané dopady dohody mezi Čínou a USA hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

O 14 procent posílila kryptoměna Ethereum. Posilují ale i další riziková aktiva. Proti dolaru neoslabuje jen koruna, ale i euro [viz graf níže, pozn. red.]. Dolar přitom plynule mírně posiloval proti koruně, ale i euru v posledních několika dnech.

Vývoj kurzu eura vůči dolaru od 7.5. 2025 do 12.5. cca 10:30

[Zdroj: xStation]

Podle Kovandy „dočasné příměří“ v obchodní válce dvou největších světových ekonomik představuje vzpruhu americkému dolaru a americkým aktivům obecně. USA totiž podle jeho názoru patřily k zemím, jež vyhrocená podoba obchodní války zvlášť citelně poškozovala. Americe podle něj i dalších analytiků kvůli ní hrozila stagflace. Tedy kombinace hospodářského útlumu a výrazné inflace. Stagflaci provází ale i vysoká nezaměstnanost, což pro USA neplatí. Stejně tak v USA klesá inflace. Ekonomika ale prochází poklesem, na čemž se podepsaly zejména zvýšené dovozy do Ameriky.

„Vyhlídka [na stagflaci] poškozovala americká aktiva, dluhopisy i akcie, ale také právě dolar. Nyní dochází k určité úlevě investorů, byť zatím jen částečné,“ doplňuje Kovanda.

Trump preferuje cla před sankcemi. Důvodem je i dolar

Podle něj jsou Spojené státy sdílnější než Čína. Americký ministr financí Scott Bessent uvedl, že Spojené státy identifikují pět nebo šest strategických odvětví, pro která jsou dodávky z Číny klíčové. O clech v těchto odvětví se pak podle něj povedou další jednání.

Trhy dohodu vítají. Amerika se dohodla i s Británií

„Dočasné uvolnění obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou znovu rozpohybuje globální finanční trhy. Po měsících nejistoty nabídne vzácný a vítaný optimistický impuls,“ uvedl pro FinTag generální ředitel mezinárodní finanční skupiny deVere Group Nigel Green.

Británie LNG koupí z USA, i kdyby ho měla vozit přes půl světa

Ačkoli se podle něj dohoda omezuje jen na 90 dní, její důsledky jsou dalekosáhlé. Poskytuje prostor firmám k přehodnocení svých obchodní politik.

A nejen to: „Příměří obnovuje obchodní toky, sráží inflační rizika a nabízí vyšší zisky pro firmy, které cla tvrdě postihla.“

Upozorňuje i na to, že oznámení dohody s Čínou přišlo 24 hodin poté, kdy se USA dohodly s Velkou Británii na 10% clech na dovoz zboží do USA. A clech v 1,8% výši [původně tato cla byla 5,1 %] na dovoz amerického zboží do Velké Británie.

Blíže se vyjadřuje i k situaci v USA. Tam prezident Donald Trump dlouhodobě tlačí na centrální banku, aby snížila úrokové sazby. Ta se k tomu ale nemá. Argumentuje cly a rizikem, že zvednou inflaci, která v USA prozatím ale klesá.

FED Trumpa nevyslyšel. Sazby ponechal beze změny

„Inflace díky aktuální dohodě nejspíš zpomalí. Klesnou cla na spotřební zboží a meziprodukty. Což by mohlo být argumentem pro centrální banky, aby uvolnily sazby,“ říká Green s tím, že to by opět posílilo argumenty pro riziková aktiva.

„Příměří samozřejmě nemusí vydržet – ale jistě znovu nastartuje dynamiku trhů a globálního obchodu,“ doplnil.

Co dál stojí v dohodě USA a Číny

Ve společném prohlášení USA a Čína uznaly „důležitost udržitelného, ​​dlouhodobého a vzájemně výhodného hospodářského a obchodního vztahu.“ Také se dohodly na vytvoření „mechanismu pro pokračování diskusí o hospodářských a obchodních vztazích.“ Tu povede čínský vicepremiér Che Lifeng a americký ministr financí Scott Bessent a americký obchodní zástupce Jamieson Greer.

„Tato jednání mohou probíhat střídavě v Číně a Spojených státech nebo ve třetí zemi po dohodě stran. V případě potřeby mohou obě strany vést i konzultace na pracovní úrovni o relevantních ekonomických a obchodních otázkách,“ stojí v prohlášení.

Americká cla Japonsko nutí balancovat mezi USA a Čínou

CNN pak dodává, že globální investoři jásají nad oteplením obchodní války vyvolané masivními cly amerického prezidenta Trumpa, která otřásla finančními trhy, narušila dodavatelské řetězce a vyvolala obavy z recese.

Trumpova cla akcelerovala čínský HDP. Stoupl o 5,4 procenta

Ještě o víkendu prezident Trump hovořil o tom, že přiměřené clo na dovoz čínského zboží do Spojených států by mohlo činit zhruba 80 procent. A doplnil, že Čína by měla otevřít svůj trh USA. Trump na své sociální síti Truth Social rovněž napsal: „Bylo by to pro ně tak dobré!!! Uzavřené trhy už nefungují!!!“

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here