Kratom přejde z 12% do 21% sazby DPH. A přijde i spotřební daň

185
kratom
„Nyní kratom podléhá snížené 12% sazbě daně z daně z přidané hodnoty. A to je proti logice. My ho chceme přesadit do základní sazby 21 procent,“ uvedla na dnešní tiskové konferenci jednu z daňových změn u kratomu ministryně financí Alena Schillerová. / Foto: Redakce Zdravé Zprávy

V roce 2025 se do Česka dovezlo přes 490 tun kratomu. Roční obrat obchodu s touto látkou činil dvě miliardy korun. Česko se tak stalo i přes regulaci kratomu zdrojovou zemí pro evropské země, kde kratom zakázali.

Vláda Andreje Babiše [ANO] ale dnes [1.6.] také na dopolední tiskové konferenci přislíbila, že přichystá vyšší zdanění kratomu a i přísnější regulace jeho prodeje. Kratom se přitom dostal do regulovaného prodeje v Česku již v listopadu 2025. Dneska si jej legálně kupují lidé starší 18 let v některé ze specializovaných prodejen kdekoli v Česku. Vláda ale představila zpřísnění regulace jeho prodeje a současně i narovnání jeho zdanění.

„Nyní kratom podléhá snížené 12procentní sazbě daně z daně z přidané hodnoty a to je proti logice. My ho chceme přesadit do základní sazby 21 procent,“ uvedla na tiskové konferenci [1.6.] jednu z daňových změn ministryně financí Alena Schillerová [ANO].

Dodala, že není důvod, proč ponechat psychoaktivní látku ve snížené 12procentní sazbě. Do té spadají například potraviny, léky, kultura nebo veřejná doprava. Na návrhu zákona podle ní pracuje její úřad s ministerstvem zdravotnictví. A odhaduje, že jej odešlou do připomínkování v několika dnech. Mimo to zmínila, že kratom by měl v budoucnu rovněž podléhat spotřební dani. Stejně jako ostatní zdraví škodlivé látky, jako je například alkohol nebo tabák.

„Spotřební daň je namístě v tomto případě stejně jako u jiných látek s psychoaktivními účinky,“ uvedla ministryně financí.

Kratom se přesune do základní 21% sazby DPH

V reakci na výsledky čtyřtýdenní kontrolní policejní akce zaměřené na nelegální prodej kratomu a nízkopotentního konopí [CBD] Schillerová dále uvedla, že celní správa posílí kontroly u tohoto sortimentu. A s vyhledáváním nelegálních dovozů jim pomohou speciálně vycvičení psi na kratom. V létě už by měli celníci do terénu nasadit osm služebních psů vycvičených na hledání kratomu.

Jednání o reorganizaci agend na ÚV ČR skončilo krachem

Při zmíněné kontrole zaměřené na nelegální prodej kratomu a CBD zajistila policie téměř 86 tisíc výrobků a 155 kilogramů kratomu. U dalších více než 11 tisíc produktů nařídili policisté jejich stažení z trhu nebo likvidaci. Tři kamenné prodejny kvůli nedodržování zákonných podmínek prodeje kratomu a CBD policisté uzavřeli. K tomu zablokovali asi pětadvacet internetových obchodů.

„Práce meziresortní pracovní skupiny bude i nadále pokračovat. Do konce července předložíme návrh na vymahatelný legislativní rámec na ochranu veřejného zdraví,“ doplnil na tiskové konferenci ministr vnitra Lubomír Metnar [ANO].

Česko jako jednička v reexportu kratomu

Vysoké objemy dovezeného kratomu do České republiky v posledních letech vysvětluje premiér Andrej Babiš [ANO] tím, že se Česko „díky benevolentní politice ke kratomu“ stává zdrojovou zemí této látky pro jiné evropské země. V nich je kratom a produkty z této látky plošně zakázaný. Což ale podle něj neplatí pro Česko.

„A Česká republika tím podkopává autority jiných zemí,“ uvedl premiér.

Loni se do Česka dovezlo podle celníků 492 tun kratomu. O rok dříve v roce 2024 to bylo 372 tun kratomu. Ale například v roce 2021 distributoři do Česka zavezli 31 tun kratomu a v roce 2022 to bylo 66 tun. Loni dovezených více než 490 tun kratomu tak podle premiéra Babiše ukazuje na to, že v Česku je zřejmě násobně více uživatelů kratomu, než uvádějí tuzemští adiktologové.

„Anebo velká část dovezeného kratomu do Česka míří dál do Evropy, kde je zakázaný, a kde je jeho cena vysoká a jde o lukrativní nelegální drogu,“ řekl premiér.

Za skokově narůstajícími dovozy kratomu stál především jeho volný prodej v Česku, kdy jej obchody nabízely jako sběratelské předměty. Lidé včetně mládeže si ho tak snadno nakupovali kdekoli v automatech i jinde v obchodech. A to docela bez omezení, legálně.

K regulaci došlo od listopadu 2025, kdy prodej kratomu omezila minulý vláda Petra Fialy [ODS] na osoby starší 18 let, a to v certifikovaných prodejnách. Tato regulace podle premiéra Babiše a policie ale absolutně v praxi nefunguje. Děti a mládež si dle nich kupovali a kupují kratom bez větších problémů i nadále. V chystaném návrhu zákona se tak posune věková hranice pro prodej kratomu ze současných 18 na 21 let. A k tomu se zpřísní kontroly v prodejnách.

Veronika Táchová

1 komentář

  1. Drogy se budou jistě zdražovat.
    Co jsem četl a zkrátil: Díky poprasku kolem sudetských Němců nám tady procházejí zákony, které by nikdy projít neměly. Například zákon o okradení člověka, který si celý život schovával zlaté cihličky do strožoku a teď v době velkoinflace je bude chtít zpeněžit. Druhý zákon vymyslela soudružka Schillerová přímo hlavou. To abyste si nemysleli, že vám něco projde. Čili tahle soudružka vymyslela, že vás fízlové budou moci bez povolení prohledávat na přítomnost větších finančních částek. Vás osobně, vaše osobní vozidlo, kdykoli si fízl usmyslí. Novela § 42a Zákona o Policii. Prostě jenom tak. Ona je totiž hodná soudružka.

    Tyhle zákony prý „narazily na odpor odborné veřejnosti“. To určitě. Zákon o rozkradení bankovních účtů je už v prvním čtení. Jmenuje se Zákon o odčerpání majetku nevysvětleného původu. V legislativním systému Poslanecké sněmovny ho najdete pod označením sněmovní tisky 101 a 102. Viděli jste třeba soudruha Gregora nebo soudruha Macinku nebo soudruha Turka, že by se tímhle na sociálních sítích chlubili? Že ne? Máme tu i další zákony z pera milovnice pávů soudružky Schillerové. Zákon o ekonomické ochraně státu. Ten umožní FAÚ přímo pozastavovat činnost advokátům, kteří by měli tolik drzosti a ctili advokátní mlčenlivost.
    … odkdy potřebuje zkurvenej loupežník chránit? Já myslel, že zákony jsou tu na ochranu občanů před státem a ne na nastavení svévole státu vůči občanům, kteří si dovolí mít vlastnictví. To jsem si myslel blbě.
    —————————–
    Šrouby se utahují skoro všude. Formálně máme demokracii, ale kde vzít ty demokraty? Lidská přirozenost je myslím inklinace k totalismu. U nás je přece běžné, že někdo strká nost do věcí jiného. To platí mezi sousedy, ve vztazích v rodinách. Člověk jako vesmírný pokus se asi nepovedl, protože mnoho věcí řeší vzájemným vyvražďovánoím.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here