Americká společnost Pfizer uzavřela s čínskou firmou 3SBio licenční smlouvu na experimentální lék, vakcínu, proti rakovině. Pfizer za licenci čínské firmě zaplatí 1,25 miliardy USD [cca 27,6 mld. Kč].
Americká společnost o transakci informuje v tiskové zprávě. Lék SSGJ-707 se aktuálně testuje pro léčbu nemalobuněčného plicního karcinomu, metastatického kolorektálního karcinomu a gynekologických nádorů. Pfizer za licenci k němu zaplatí již nyní, tedy před uzavřením klinických testů.
Při splnění takzvaných milníků ve vývoji léčiva potom 3SBio může dostat dalších 4,8 miliardy USD [106 mld. Kč]. Pfizer také investuje do akcií čínské společnosti a její dceřiné společnosti Shenyang Sunshine Pharmaceutical, a to 100 milionů dolarů [2,2 mld. Kč].
Další evropská farma firma posílí v USA. Tentokrát je to AstraZeneca
Akcie 3SBio po oznámení transakce vzrostly o 34 procent. Tržní kapitalizace čínské společnosti se nyní pohybuje kolem šesti miliard dolarů [cca 132,6 mld. Kč]. Tržní kapitalizace vyjadřuje finanční hodnotu firmy podle celkové hodnoty všech akcií v oběhu. Mírně rostly i akcie společnosti Pfizer.
Vývoj ceny akcií společnosti Pfizer od začátku roku 2024 [v USD]
[Zdroj: xStation]
Transakce by měla být dokončena v letošním třetím čtvrtletí. Podle podmínek smlouvy 3SBio a její dceřiné společnosti Shenyang Sunshine Pharmaceutical Co., Ltd. a 3S Guojian Pharmaceutical udělí Pfizeru exkluzivní globální licenci na vývoj, výrobu a komercializaci vakcíny SSGJ-707 po celém světě, ale s výjimkou Číny.
První výsledky klinických testů vakcíny proti rakovině
Dohoda obou společností zahrnuje vývoj, výrobu a zpeněžení léku. Pfizer získá globální licenci, jak už bylo řečeno, mimo Čínu, ale s opcí na čínský trh. Pfizer plánuje vyrábět účinnou látku i v Severní Karolíně a výsledný produkt v Kansasu.
Podle informací Pfizeru čínský lék v prvních fázích klinických studií prokázal spolehlivou účinnost. Společnost 3SBio plánuje zahájení první fáze třetí klinické studie v Číně už letos.
Investice v USA od Trumpova nástupu přesáhly pět bilionů USD
V rámci skupiny Pfizer se na onkologické léky specializuje divize Pfizer Oncology. Ta nyní zahrnuje tři základní programy léků proti rakovině, včetně malých molekul, konjugátů protilátek [ADC] a bispecifických protilátek, včetně dalších imunoonkologických biologických přípravků.
„Zaměřujeme se na poskytování terapií u některých z nejčastějších druhů rakoviny na světě. Včetně rakoviny prsu, urogenitální rakoviny, hematologické onkologie, rakoviny hrudníku a plic,“ vyjmenovává Pfizer ve své zprávě.
Amerika vs. Čína. A ceny léků v USA
Podle agentury Reuters aktuální transakce odráží zájem globálních farmaceutických firem o čínské biotechnologie. To navzdory obchodnímu napětí mezi USA a Čínou. Reuters odkazuje i na to, že prezident USA Donald Trump podepsal exekutivní nařízení, jehož cílem je snížení cen léků prostřednictvím srovnání s cenami léků v zahraničí.
I když by se mohlo zdát, že rozhodnutí prezidenta Trumpa pošle akcie farmaceutických firem dolů, nestalo se tomu tak. Reakce trhu ukázala, že Trumpem navržené řešení je mírnější, než se očekávalo. V den oznámení nařízení ze strany prezidenta Trumpa rostly akcie většiny velkých amerických farmaceutických firem.
„Například růst akcií farma firem, jako je Eli Lilly, dosáhl +3,7 procenta. Akcie společnosti Bristol Myers Squibb přidaly čtyři procenta. A ceny akcií společnosti Pfizer stouply o 3,4 procenta,“ nastínil vývoj pro FinTag.cz analytik XTB Tomáš Vranka.
–ČTK/RED–