Ceny evropských akcií zažívají nejhlubší propad od poloviny roku 2016. Ceny klesají zejména v Itálii, kde od víkendu rychle přibývá nových případů nákazy koronavirem. Investory znervózňují nové případy nákazy mimo Čínu, vedle Itálie to je v Japonsku, Jižní Koreji nebo v Íránu.

Itálie v pátek registrovala 14 nakažených novým typem koronaviru, do dneška se ale jejich počet zvýšil na více než 220. Sedm lidí na onemocnění koronavirem zemřelo. Italská vláda kvůli nemoci uzavřela přístup do měst, kde se epidemie šíří nejrychleji. Lidé mají zakázáno do nich vejít či je opustit. Kdo by uzávěru porušil, hrozí mu trestní stíhání. Přísný režim se týká asi 50 000 lidí v jedenácti obcích a městech. Hlavní index italských akcií odepisuje skoro pět procent, zájem je naopak o zlato a státní dluhopisy, hlavně americké a německé.

„Evropským ohniskem se stala severní Itálie. Zatímco na hlavní světový měnový pár, tedy euro vůči dolaru, tento fakt vliv dnes neměl, akciové trhy dramaticky ztrácely. V Evropě o téměř čtyři procenta. Naopak výrazně posilovaly státní dluhopisy. A obdobný obrázek platí dle futures pro americké trhy,“ říká hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Co se týče obchodování s měnami dodává, že zatímco na hlavní světový měnový pár euro/dolar současná situace v Itálii dnes vliv neměla, pravděpodobně se i zde brzy projeví. Podle něj je totiž asi už pouze otázkou času, kdy se vir začne šířit i ve Spojených státech.

Ceny evropských akcií ztrácí biliony Kč

Nejvýraznější ztráty mají akcie leteckých společností, například Ryanair, easyJet, Air France a Lufthansa odepisují od sedmi do 14 procent. Jejich oborový index má ztrátu kolem pěti procent. Prudce ztrácejí také akcie firem, které jsou citlivé na změny hospodářského růstu, tedy hlavně výrobci luxusního zboží, automobilky či technologické firmy a banky.

Tržní hodnota firem v regionu se během dneška snížila minimálně o 400 miliard dolarů [9,3 bilionu Kč]. Panevropský akciový index STOXX 600 dnes krátce po 13:00 odepisoval 3,3 procenta na 413,8 bodu. Prohlubuje tak ztráty, které nabral hned v úvodu. Index italských akcií FTSE/MIB na burze v Miláně odepisoval 4,5 procenta na 23 657 bodů.

„Každý vidí, že pro ekonomiku to může být nová fáze poklesu. Už předtím to bylo přitom všechno dost křehké,” poznamenal k propadu na burzách analytik Elwin de Groot z finančního ústavu Rabobank.

„Může to být i další krok k recesi ve více zemích,” dodal.

Hlavní index britských akcií FTSE 100 vykazoval pokles o tři procenta a pohyboval se v blízkosti 7 183 bodů. Index DAX akciové burzy ve Frankfurtu nad Mohanem měl ztrátu 3,5 procenta na 13 108 bodů, index pařížské burzy CAC 40 ztrácel 3,4 procenta na 5 822 bodů.

Pražská burza a koruna

Index pražské burzy PX krátce po 13:00 vykazoval pokles asi o 2,5 procenta na 1061 bodů a své dopolední ztráty rovněž prohloubil. Asi 3,1 procenta na 55 628 bodů ztrácel index WIG burzy ve Varšavě, budapešťský BUX pak měl ztrátu 2,5 procenta na 44 649 bodů.

„Koruna na negativní globální náladu doplatila zdaleka nejvíce. Zatímco oslabení polského zlotého či maďarského forintu byla relativně nezajímavé, česká koruna během dnešního dne ztratila celé tři čtvrtiny procenta oproti pátečnímu závěru,“ říká Jan Vejmělek.

Podle něj se dnešní první ranní kotace nacházely ještě u hladiny 25,05 CZK/EUR, v odpoledních hodinách se koruna již ale dostala na úroveň 25,25 CZK/EUR. Tedy na nejslabší hodnotu od konce ledna.

„Oslabení koruny jako důsledek negativní nálady na globálních trzích nezabránilo ani zveřejnění výrazně vyšší než trhem očekávané dynamiky cen průmyslových výrobců na počátku letošního roku,“ upřesňuje.

Ceny evropských akcií klesají, zájem o zlato roste

Kvůli obavám z pandemie se zvyšuje zájem o zlato, jehož cena se vyšplhala nad 1 680 dolarů za troyskou unci [oz; 31,1 gramu] a je nejvýše za více než sedm let. Od začátku roku se cena zvýšila už o více než deset procent. Cena zlata vyjádřená v českých korunách je na rekordu.

Nervozita zvyšuje zájem o státní dluhopisy vybraných zemí. Investoři po prodeji akcií přesouvají peníze například do zlata či německých státních dluhopisů. Výnos německého bondu se splatností 30 let se dostal do záporu, což znamená, že v negativním pásmu jsou už všechny německé státní dluhopisy napříč výnosovou křivkou. Investoři jsou tedy ochotni tyto papíry kupovat i přesto, že při splatnosti dostanou méně peněz, než kolik za ně při nákupu zaplatili.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here