Evropský Airbus v příštích dvou letech sníží produkci a dodávky o 40 procent oproti původnímu plánu a propustí tisíce lidí. V dubnu a v květnu firma plnila plán jen z 80 procent. V dubnu dodala místo plánovaných 75 jen 14 letadel. Německému deníku Die Welt to řekl šéf společnosti.

Evropský výrobce letadel reaguje na koronavirovou krizi, která na měsíce drasticky omezila mezinárodní lety. Masivní pokles zájmu o létání pak snížil poptávku po nových strojích ze strany leteckých společností. Dříve přitom Airbus uváděl, že výrobu sníží jen o třetinu.

„Od současného špatného vývoje v aerolinkách se nemůžeme oddělit,” řekl generální ředitel Airbusu Guillaume Faury německému deníku Die Welt.

Kolik pracovních míst bude muset firma, která zaměstnává 135 000 lidí, zrušit, chce Faury oznámit až po rozhovorech se zaměstnanci do konce července. Podle listu Der Spiegel se spekuluje až o 15 000 pracovních místech v divizi civilního létání, kde pracuje 90 000 lidí.

Evropský Airbus a dopady na české firmy

Airbus se nadále chystá vyrábět všechny modely, “ale pomalejším tempem”, uvedl Faury. Hledá všude, kde může, jak by ušetřil. „Obracíme každý kámen,” dodal.

Mnohé už vyrobené stroje jsou prozatím zaparkované, protože aerolinky je kvůli krizi na trhu s létáním neodebírají. O přežití nyní bojuje celé letecké odvětví od dodavatelů leteckých součástek přes výrobce až po aerolinky. Ředitel Airbusu očekává, že srovnat výrobu a dodávky se nepodaří dříve než na konci roku 2021.

Propouštění a omezení výroby u největšího světového výrobce letadel dopadá i na český průmysl. Například více než 210 zaměstnanců propustil koncem května výrobce součástek do letadel Latecoere ve svém pražském závodě v Letňanech. V březnu u něj o práci přišlo již 60 agenturních pracovníků. Propouštění způsobil náhlý propad objednávek právě od výrobců letadel Airbus, ale i Boeing. Podle zpráv z trhu se počty objednávek od Airbusu propadly až o polovinu, od Boeingu se zastavily úplně.

Propad Airbusu a Boeingu nutí k propouštění i české firmy

O propouštění hovoří i firma Honeywell Aerospace Olomouc. Ta v Hlubočkách u Olomouce vyrábí a opravuje letecké motory. Výrobky z Olomouce používají přední výrobci dopravních, nákladních a vojenských letadel. Honeywell Aerospace Olomouc v minulosti uvedl, že kvůli poklesu zakázek v leteckém průmyslu plánuje propustit až 200 svých pracovníků. Celkem u nás firma zaměstnává kolem jednoho tisíce lidí.

Honeywell Aerospace má největší vývojové centrum v Evropě a zároveň svůj největší evropský závod zaměřený na letecké motory. V Česku zaměstnává vývojové inženýry, konstruktéry i výrobu. V Olomouci vyrábí statické díly pro pomocné energetické jednotky a motory americké mateřské společnosti Honeywell. Mateřská společnost Honeywell International se sídlem v USA ve světě zaměstnává zhruba 130 tisíc lidí.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here