Bývalý prezident Václav Klaus kritizuje navržený deficit státního rozpočtu na letošní rok ve výši 500 miliard korun. Podle něj rozhazování peněz nevyřeší ekonomické dopady epidemie koronaviru. Naopak jen rozvrací veřejné finance. Uvedl to o víkendu v pořadu Partie na televizi Prima.

Pro oživení ekonomiky by vláda podle něj měla spíš odstranit regulace, doporučil také škrty ve státních výdajích. Podle něj je třeba zastavit růst minimální mzdy, zrušit neobsazená úřednická místa, zavést moratorium na vznik nových úřadů. Také revidovat potřebnost nynějších vládních agentur nebo zastavit dotace politickým neziskovým organizacím.

„To, co se děje teď, je pro mě konec světa,” řekl Václav Klaus o plánovaném deficitu. Podle něj stát rozhazováním peněz nic nevyřeší.

„My pouze rozvrátíme své finance. Způsobíme, že dluhy budou splácet nejen naše děti a vnuci, ale i vnuci našich vnuků. To je pro mě naprosto nepřijatelné,” řekl.

Vyjádřil rovněž obavy, že hospodářský propad kvůli epidemii může být větší, než se očekává, mluvil o možném poklesu o 15 až 20 procent HDP. Podle něj na to ukazují zatím zveřejněná data o propadu průmyslové výroby.

Vláda měla šetřit, když mohla, tvrdí Václav Klaus

Očekává i růst nezaměstnanosti, která se podle něj zatím nezvyšuje kvůli regulaci pracovního trhu a kvůli programu na záchranu pracovních míst. Tento program ale podle něj z dlouhodobého hlediska fungovat nebude.

„Antivirus to je fiktivní, umělé vytváření zdání, že pracovní místa ještě existují. I když je [pracovní místo] dávno ve vzduchoprázdnu a těžko bude udrženo,” dodal.

Kritizoval i státní půjčky, jimiž vláda financuje podpůrné programy: „Kdyby stát měl schovány peníze a měl je připravené, kdyby si dělal nějaké zásoby, kdyby v posledních pěti šesti letech mimořádného úspěšného růstu neměl každou chvíli v rozpočtu dluh, pak by to mohl v tuto chvíli vydávat. Když to neměl, myslím, že vydávání peněz je v tuto chvíli problém,” řekl.

Slova o tom že se Česko z krize proinvestuje, označil Václav Klaus za iluzi. Podle něj je třeba systémově změnit české hospodářství, aby se pomohlo jeho oživení.

„Ekonomika se musí radikálně změnit. […] Musíme se vrátit k myšlenkám a postupům, které se dělaly po listopadu 1989. Prostě tu přeregulovanou ekonomiku, přestátněnou, musíme znovu trošku osvobodit,” řekl.

Podotkl přitom, že při ekonomické transformaci na počátku 90. let, kdy se HDP také propadl, hospodařilo Česko s vyrovnaným rozpočtem. Václav Klaus tehdy působil nejprve jako ministr financí, později jako premiér.

Ubrat na „boji“ s klimatickou změnou i armádě

Vyzval přitom k omezení dotací i různých omezení přijímaných například kvůli řešení dopadů klimatických změn. Apeloval na vládu, aby se zasadila o škrty v rozpočtových výdajích. Mluvil i o omezení výdajů na armádní akvizice.

„Nevím, jestli musíme vydávat určité procento na obranu. Hlavně musíme vydávat jakékoli peníze smysluplně,” řekl.

Dodejme, že Česko se v NATO zavázalo vydávat do roku 2024 na obranu nejméně dvě procenta HDP.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here