Novorozence na Ukrajině si objednávají zejména Číňané

398
Ukrajine
Foto: Pixabay.com

Ukrajina, jež zůstává rozvrácena po ozbrojeném konfliktu s Ruskem, povoluje náhradní mateřství pro cizince. Byznys s náhradním mateřstvím na Ukrajině vzkvétá. Jeho služeb využívají lidé z celého světa. Nejvíce pak Číňané. Etika tohoto obchodu ovšem zaostává za poptávkou.

Koncem dubna upoutalo pozornost veřejnosti video z jedné velké kyjevské kliniky, na němž byly vidět desítky novorozenců. Ti se narodili náhradním matkám a jejich noví rodiče si je kvůli uzavření hranic nemohli převzít.

Video obletělo svět, a ještě více zvýšilo zájem o náhradní mateřství v této zemi, která patří k nejchudším v Evropě. Za odnošení dítěte se tam platí kolem 37 000 eur [985 000 Kč], uvádí právník Sergej Antonov. Tento sektor vznikl na Ukrajině začátkem tisíciletí, ale před pěti lety doznal značného vzestupu. To, když bylo náhradní mateřství pro cizince zakázáno v Indii a Thajsku.

Oficiální statistiky dnes sice neexistují, ale podle odhadů se na Ukrajině pro zákazníky z ciziny narodí každoročně 2 500 až 3 000 dětí. Více než třetinu z toho tvoří Číňané.

Etika byznysu je nízká

Oficiálně mohou náhradního mateřství využívat jen sezdané heterosexuální páry, u nichž byla potvrzena neplodnost.

„Neexistuje ale žádný konkrétní zákon, a to otevírá dveře všemu. Náhradní matky se tak například mohou stát obětí zneužití,“ uvádí Maryna Legenková z nevládní organizace La Strada Ukraine.

Ta poskytuje ženám psychologickou, právní nebo lékařskou pomoc.

Velmi často mají Ukrajinky problém získat slíbené peníze, říká sedmadvacetiletá Olga Korsunová, která byla náhradní matkou již třikrát. Většina žen, které dělají náhradní matku načerno, totiž skrývá svoji graviditu před okolím.

„Nečestní zprostředkovatelé z toho těží, aby s nimi manipulovali a zmocnili se části odměny či kompenzace v případě zdravotních komplikací,“ dodává.

Někteří biologičtí rodiče jsou také oběťmi vyděračství nebo dokonce zjistí, že jejich děti s nimi nemají žádnou genetickou vazbu.

„Je to naprostý chaos,” podotýká právník Sergej Antonov.

Ukrajina nabízí českým firmám slibný, ale i rizikový trh

Dodává, že když se porod blíží, musejí se matky přestěhovat do Kyjeva, kde jsou ubytovány často v nelidských podmínkách.

„Nezodpovědné matky neberou předepsané léky nebo pijí alkohol,” dosvědčuje Olga.

Úřady podezírají některé kliniky, že využívají náhradní mateřství, aby kryly obchod s dětmi. V dubnu policie oznámila, že v Kyjevě rozbila zločinecký gang, který prodal asi 150 dětí.

Zneužívání žen na Ukrajině

„Ukrajina se stává internetovým obchodem s dětmi,” stěžoval si nedávno Mykola Kuleba z organizace bojující za práva dětí. Kritizoval zneužívání Ukrajinek a vyzval k zákazu praxe.

„Není to zneužívání, nikdo nás k tomu nenutí. Ale prodáváme kus svého zdraví, abychom se vyhnuly bídě,” vysvětluje Olga Korsunová.

Na českém trhu práce přibývá Ukrajinců, Bulharů a Rumunů

Každé náhradní mateřství jí vynáší měsíčně 350 eur [asi 9 300 Kč] a po porodu dostane dalších 13 300 eur [cca 354 000 Kč].

Jako servírka si Olga měsíčně vydělá 120 eur [3 200 Kč] a doufá, že si s pomocí svých “honorářů” za náhradní mateřství otevře kavárnu.

„Jsem hrdá, že můžu nabídnout děti lidem, kteří by se jinak nestali rodiči,” říká mladá žena, která brzy porodí dvojčata pro jedny čínské manžele.

„Kdybych měla normální zaměstnání, samozřejmě bych to nedělala,” uzavírá.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here