Průmyslová produkce v červnu po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně klesla o 11,9 procenta. Po vyloučení sezónních vlivů byla meziměsíčně vyšší o 13,4 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně snížila o 3,4 procenta. Uvedl to Český statistický úřad [ČSÚ].

Meziroční pokles průmyslové produkce [-11,9 %] je podstatně nižší proti předchozímu propadu o celou jednu čtvrtinu. Bez vlivu započtení pracovních dnů se meziroční pokles zmírnil na 7,0 procenta. Pokles průmyslové výroby za celé druhé čtvrtletí činil 23,7 procenta meziročně a 18,7 procenta mezičtvrtletně.

„Situace v průmyslu se v průběhu června začala pomalu stabilizovat. Průmyslovou produkci
ve srovnání s květnem povzbudila obnova výroby aut, což pomohlo i výrobcům dílů pro automobilový průmysl. U mnoha průmyslových podniků se výroba postupně začala vracet na úroveň před vypuknutím pandemie,“
říká ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

K meziroční změně průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů [-14,3 %], výroba strojů a zařízení [-22,6 %] a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků [-13,0 %].

Naopak průmyslová produkce vzrostla v odvětvích výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků [+17,7 %], zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků [+4,6 %]. Rostl i ostatní zpracovatelský průmysl [+3,4 %].

Průmyslová produkce v červnu: Zakázky a tržby

Hodnota nových zakázek v červnu meziročně klesla o 3,4 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 0,1 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 10,3 procenta. K celkovému meziročnímu poklesu nových zakázek přispěla odvětví výroba strojů a zařízení [-11,5 %], výroba základních kovů, hutní zpracování kovů a slévárenství [-22,0 %]. O 22 procent klesly i zakázky u chemických látek a chemických přípravky.

Naopak nové zakázky vzrostly v odvětvích výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů [+ 3,5 %]. O 19,3 procenta stouply nové zakázky u výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení. Stouply i zakázky u výroby základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků [+20,1 %].

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v červnu 2020 meziročně klesly o 5,8 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily v běžných cenách o tři procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 9,6 procenta.

Průmysl ve 2. čtvrtletí 2020

Průmyslová produkce ve 2. čtvrtletí 2020 po vyloučení sezónních vlivů byla v porovnání s 1. čtvrtletím 2020 nižší o 18,7 procenta. Meziročně klesla o 23,7 procenta.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách byly v letošním 2. čtvrtletí meziročně nižší o 23,6 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily v běžných cenách o 26,1 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 20,2 procenta.

Hodnota nových zakázek v letošním 2. čtvrtletí ve sledovaných odvětvích meziročně klesla o 27,5 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 28,3 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 25,7 procenta.

Zaměstnanost v průmyslu a mezinárodní srovnání

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v červnu 2020 meziročně snížil o 3,8 procenta. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v letošním 2. čtvrtletí meziročně snížil o 3,5 procenta. Aktuální situaci dávají analytici do souvislosti s trváním podpůrného programu Antivirus.

Kurzarbeit podle německého vzoru nebude dříve než na konci roku

Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v červnu 2020 meziročně vzrostla o 0,7 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců ve 2. čtvrtletí 2020 meziročně klesla o 3,8 procenta.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v květnu 2020 v EU27 meziročně klesla po očištění o vliv počtu pracovních dnů o 20,5 procenta. Podle předběžného harmonogramu Eurostat zveřejní údaje za červen 12. 8. 2020.

„Počítáme s tím, že [český, pozn. red.] průmysl ve druhé polovině roku bude pokračovat v oživení. I tak za celý letošní rok odhadujeme pokles průmyslové výroby o 15,2 procenta. V příštím roce prognózujeme růst průmyslové výroby o 12,2 procenta. Na předpandemickou úroveň by se tak úroveň průmyslové výroby vrátila až v roce 2022,“ uzavírá ekonom Komerční banky [KB] Michal Brožka.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here