Centrální banky nakupují zlato ve velkém

2544
zlato
Foto: Central Bank of the Republic of Turkey

Centrální banky nakoupily ve třetím čtvrtletí rekordních 399 tun zlata v hodnotě zhruba 20 miliard USD [cca 493,1 mld. Kč]. Zlato poptávali i klenotníci a kupci zlatých slitků a mincí.

Vyplývá to ze zprávy Světové rady pro zlato [WGC]. Podle ní poptávka po zlatě letos v červenci až září stoupla o 28 procent na 1 181 tun. To značí, že letos v září se dostala na úroveň z doby před pandemií covidu. Avšak nákupy centrálních bank ve třetím čtvrtletí výrazně překonaly předchozí čtvrtletní rekord z roku 2000.

„Od počátku roku banky nakoupily 673 tun zlata. Což je více, než kolik nakoupily za jakýkoliv celý rok nejméně od roku 1967,“ upozorňuje zpráva WGC.

Mezi velké kupce patřily centrální banky Turecka, Uzbekistánu, Kataru a Indie. Podle WGC značné množství zlata nakoupily také centrální banky, které své nákupy veřejně neoznámily. Neuvedla sice žádné podrobnosti o tom, které země by to mohly být, ale mezi země, které pravidelně nezveřejňují informace o zásobách zlata, patří Čína a Rusko, upozornila agentura Reuters.

Nákupy zlatých slitků a mincí se ve 3. čtvrtletí zvýšily hlavně v Turecku. Meziročně byly vyšší o více než 300 procent. Lidé v Turecku nakupovali zlato, aby se ochránili před vysokou inflací. Ta v zemi dlouhodobě dosahuje desítek procent měsíčně.

Zlato jako prostředek uchování hodnoty

Zlato odborníci obvykle považují za bezpečnou investici pro období nejistoty i nepokojů. Mnoho finančních investorů ale prodalo podíly v burzovně obchodovaných fondech [ETF] krytých zlatem, protože úrokové sazby vzrostly a zvýšily výnosy z jiných aktiv.

„Do budoucna očekáváme, že nákupy centrálních bank a maloobchodní investice zůstanou silné,” uvedla analytička WGC Louise Streetová.

Investice do poštovních známek je diskrétní obor

„Očekáváme také, že v některých regionech, jako je Indie a jihovýchodní Asie, bude nadále vysoká poptávka po špercích,” dodala.

Nutno dodat, že i trh s komoditami zažívá silnou volatilitu. Tak například pondělní posílení dolaru a zvýšení výnosů amerických dluhopisů stály za poklesem na trhu drahých kovů. Nejhůře si dnes vede palladium, které ztrácí více než tři procenta.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here