Republikáni schválili pozastavení dluhového stropu v USA

287
dluhovy_strop
Šéf Sněmovny reprezentantů republikán Kevin McCarthy s novináři / Foto: Office of the Speaker of the United States House of Representatives

Sněmovna reprezentantů dnes [1.6.] schválila zákon, jímž pozastavuje platnost dluhového stropu USA do ledna 2025. Zákon nyní čeká schvalování v Senátu. Kreditní krize v USA, jež hrozila přelitím do celého světa, je tak zažehnána.

Sněmovnu reprezentantů ovládají republikáni, Senát demokraté. Prezident Joe Biden výsledek hlasování uvítal a vyzval Senát, aby zákon schválil, co nejdříve [Senát jej schválil 2.6., pozn. red.]. Biden označil schválení zákona ve Sněmovně reprezentantů za “dobrou zprávu pro americký lid a americkou ekonomiku”. Podle něj je návrh kompromisem a žádná ze stran nezískala vše, co původně požadovala.

Na podporu schválení návrhu zákona vystoupil na plénu šéf Sněmovny reprezentantů republikán Kevin McCarthy. Podle něj se podařilo “obrátit kurz” ve vývoji amerických veřejných výdajů. Návrh, který v posledních dnech dojednával s Bidenem, jde podle jeho názoru správným směrem, ačkoliv neobsahuje všechny požadavky republikánů. Podoba návrhu měla být podle něj radikálnější v úsporách.

„Prezident Biden si nemyslí, že v rozpočtu federální vlády lze najít jediný dolar úspor. Raději by byl prvním prezidentem v historii, který nesplatí dluh, než aby riskoval nevoli radikálních socialistů s vazbou na demokraty,“ uvedl na Twitteru.

Vrátil se i k vyjednávání o podobě návrhu s prezidentem Bidenem. Nebýt republikánů prezident by prosadil jen zvýšení daní a vyšší výdaje státu, uvedl McCarthy.

„Ale to není to, co Američané chtějí. A není to ani v souladu s politikou našich otců zakladatelů, stejně jako s tím, co by republikáni dovolili,“ dodal.

Jak hlasovala Sněmovna reprezentantů

Podle výsledků zveřejněných deníkem The New York Times hlasovalo proti návrhu 117 zákonodárců, z nichž 71 bylo z Republikánské strany. Pro hlasovalo 314 kongresmanů, z nichž 165 z Demokratické strany. Pro zákon hlasovalo také 149 republikánských zákonodárců.

Jakkoli na podporu schválení návrhu vystoupil na plénu i Kevin McCarthy, podoba návrhu vyvolala odpor u části republikánů. Více pravicová část republikánských zákonodárců kritizovala, že návrh neobsahuje větší redukci veřejných výdajů. Návrh vyvolal nevoli i u demokratů. Více levicovým kongresmanům zase vadilo například zpřísnění podmínek pro přístup k sociální pomoci.

Dluhový strop USA vážně ohrožuje celý svět

Stanice CNN uvedla, že Senát zákon projedná již na dnešním [1.6.] zasedání a schválí ho do víkendu. To přesto, že někteří senátoři z Demokratické i Republikánské strany již dali najevo, že budou hlasovat proti návrhu.

Podle dřívějšího prohlášení ministryně financí Janet Yellenové ale hrozí, že Spojené státy nebudou mít peníze na plnění svých závazků, pokud zákon nezačne platit do pondělí. Do té doby ho chce mít na stole k podpisu prezident Biden.

Zákon o revizi platnosti dluhového stropu

Zákon, o kterém hlasovala Sněmovna reprezentantů, a ještě ho schválí Senát, pozastavuje uplatňování dluhového stropu do ledna roku 2025. Počítá také s omezením růstu státních výdajů, škrty v rozpočtu daňové správy a zpřísňuje některé podmínky pro čerpání sociální pomoci.

Návrh dojednal republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy s prezidentem Bidenem ve snaze odvrátit platební neschopnost vlády USA. Ta ještě nikdy v dějinách země nenastala. Avšak od roku 1960 Kongres zvýšil, revidoval nebo prodloužil výpůjční limit 78krát, naposledy v roce 2021. V roce 2011 nedošlo ke schválení limitu včas. Tehdy agentura Fitch kvůli tomu ponížila rating USA. Stejně jako to udělala nyní právě kvůli zdlouhavým jednáním o podobě zákona.

Agentura Fitch snižuje USA výhled ratingu na negativní

Zákonný limit na státní dluh je ve světě výjimkou a ten americký se v posledních desetiletích opakovaně posouvá kvůli rozpočtovým schodkům za demokratických i republikánských prezidentů. Aktuálně je na hodnotě 31,4 bilionu dolarů [cca 698 bil. Kč], k níž se dostal na konci roku 2021.

–ČTK/RED–

Aktualizace 2.6.: Americký Senát po Sněmovně reprezentantů schválil zákon o pozastavení platnosti dluhového stropu. Prezident Joe Biden se vyjádřil, že se těší, až zákon podepíše.

1 komentář

  1. Je to vytloukání klínu klínem.Je to obrovský dluh 31.4 bilionů dolarů ,je asi nesplatitelný ,proto takové tanečky.Republikáni a demokraté hrají společný vabank.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here