Neschopenek přibylo o 40 %. Stát zavádí nemocenské pojištění

40092
neschopence
Ilustrační foto: Pixabay.com

Počet vydaných neschopenek pro nemoc za letošní první půlrok vzrostl oproti stejnému období roku 2019, tedy před covidem, o 40 procent na 1,22 milionu pracovních neschopností. Náklady na dávku sníží od ledna nový pojistní odvod.

Data Českého statistického úřadu [ČSÚ] o počtech vydaných pracovních neschopností pro nemocensky pojištěné osoby ukazují v porovnání s posledním rokem před covidem na výrazný růst pracovních neschopností. Většinou jde o vyřazení z práce kvůli nemoci.

„V přepočtu na 100 nemocensky pojištěných bylo v první polovině letošního roku evidováno 28 nově hlášených případů pracovní neschopnosti, tedy o sedm více než ve stejném období roku 2019. Tento ukazatel vzrostl ve všech odvětvových sekcích,“ říká Alena Hykyšová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Vysoký počet pracovních neschopností se propisuje do nákladů na nemocenskou dávku. Za prvních letošních šest měsíců ji sociální správa vyplatila za celkem 17 miliard korun. To je v porovnání se stejným obdobím roku 2019 téměř o čtvrtinu více.

Za letošních prvních šest měsíců roku nejvíce rostl počet pracovních neschopností u lidí ve vzdělávání. U nich se počet neschopenek na 100 nemocensky pojištěných za sledované období zvýšil o 16 případů, když za letošní první pololetí dosáhl hodnoty 36.

Náklady na dávky sníží nový odvod pro zaměstnance

Svou roli v nárůstu počtu vydaných pracovních neschopností za letošní první půlrok ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 ale může sehrávat zrušení třídenní karenční doby. Tu s platností od července 2019 zrušila tehdejší vláda Andreje Babiše [ANO], kdy resort práce a sociálních věcí vedla Jana Maláčová [SOCDEM]. Prakticky to znamená, že v prvním pololetí roku 2019 nedostávali nemocensky pojištění pracovníci za první tři dny nemoci žádnou finanční kompenzaci. Od července 2019 náhradu mzdy při pracovní neschopnosti už ale čerpali od jejího první dne.

Téma znovuzavedení karenční doby otevřel letos na jaře v diskuzním pořadu Prima CNN News ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09]. V něm uvedl, že Ústav zdravotnických informací a statistiky [ÚZIS] pracuje na analýze, která ukáže, zda lidé nemocenskou dávku zneužívají, či nikoliv. Výsledky sliboval na duben letošního roku s tím, že sněmovnímu Výboru pro zdravotnictví je představí následně v květnu letošního roku.

Nemocenské vyjde zaměstnance v průměru na 2 904 Kč za rok

„Na základě toho se můžeme rozhodnout, zda to, co nám tvrdí některé pojišťovny a zaměstnavatelé, že dochází aspoň v určitém kruhu ke zneužívání nemocenské, je pravda, nebo není pravda,“ řekl Válek s tím, že podle výsledků pak vláda může postupovat dál.

Nicméně na prezentaci analýzy, která by potvrzovala, nebo naopak vyvracela zneužívání nemocenské dávky, sice nedošlo. V rámci konsolidačního balíčku ale došlo na zavedení nemocenského pojištění placeného zaměstnanci od ledna 2023 ve výši 0,6 procenta vyměřovacího základu. Tuto dávku dosud samotní zaměstnanci z výdělku neodvádí.

Od nového zatížení zaměstnanců nemocenským odvodem si vláda Petra Fialy [ODS] slibuje vyrovnané hospodaření účtu nemocenského pojištění. Roční obrat dávek v něm činí zhruba 40 miliard korun. Loni skončilo nemocenské pojištění v minusu osm miliard korun.

Nejvíce neschopenek čerpají lidé ve vzdělávání

Zdravotnická zařízení vystavila od ledna do června letošního roku celkem 1,33 milionu případů pracovní neschopnosti. Ženy nahlásily 739 tisíc neschopenek, to je o čtvrtinu [150 tisíc] více než muži. Hlavním důvodem pracovní neschopnosti v letošním prvním půlroce byla nemoc, na kterou připadá podle dat ČSÚ celkem 1,22 milionu neschopenek.

„Ve srovnání s 1. pololetím 2019, což bylo období před epidemií onemocnění covid-19, se tento počet zvýšil o 40 %,“ upozorňují na skokový nárůst vydaných neschopenek v letošním roce statistici.

U mužů jde o nárůst neschopností v práci o 34 procent [134 tisíc případů]. U žen je to o něco více, o 44 procent [214 tisíc].

Nemocenské pojištění možná přejde do zdravotního pojištění

Během první poloviny roku 2023 chybělo kvůli pracovní neschopnosti v práci každý den v průměru 234 tisíc osob. To je zhruba každý dvacátý. Oproti období před covidem vzrostl denní stav osob v pracovní neschopnosti o 5 tisíc. V součtu pak lidé za letošních prvních šest měsíců strávili na neschopence více než 42 milionů dnů.

Oproti tomu počet neschopenek pro pracovní úraz meziročně poklesl. Od ledna do června roku 2023 jich bylo vystaveno celkem 22 tisíc, tedy přibližně o tisíc méně než ve stejném období roku 2022 i roku 2019. V tomto období došlo ke 42 smrtelným pracovním úrazům. To je meziročně o dva více. Téměř 400 pracovních úrazů vyhodnotili lékaři jako závažné.

Za první letošní půlrok nerostly pouze počty vystavených neschopenek, ale i dny strávené v pracovní neschopnosti. Průměrná délka trvání neschopnosti se v letošním prvním pololetí proti stejnému období loni prodloužila o sedm dnů. To z 25 dnů loni na 32 dnů letos.

–VRN–

12 KOMENTÁŘE

 1. No bodejd. Cesi tráví v praci mnohem vic casu nez jejich západní kolegové, maji min svatku, min dovolene a zároveň za nižší plat coz se logicky rovna méně casu na regeneraci!

 2. Určitě na tom má velký podíl covid, který spoustě lidí rozbil imunitu a také inflace, díky které se extrémně zdražily hlavně potraviny. Ty zdravé a kvalitní samozřejmě nejvíce, takže lidé přecházejí na ty méně kvalitní a nezdravé. Když k tomu přičteme ještě stres z toho, co se kolem nás děje, ať je to situace ve světě, kde přibývají válečné konflikty, vyhrožování použitím jaderných zbraní, nebo politické přešlapy české vlády s akademikem v jejím čele zcela odtrženým od reality, vůbec se není čemu divit.

   • Jenže pán … má pravdu. To co se děje nyní s amicovidem-19 je taky velké swin.. od 5kolky. Prý už je to jen chřipka s horšími následky … Když tito hay.. byli v opozicí řvali jako hladové hyeny jen proti ANO-Babišovi … Zákeřná krysa MPA dodnes lživě řve o amicovidu … Babiš za uměle vyvolaný- vyvinutý covid-19 v USA i na UA vůbec nemohl … Opět v tom byly jen prachy pro VIP … i u nás vzniklo stamilionářů a v USA noví miliardáři …

 3. Zvedá se věk odchodu do důchodu a tím se jasně zvedá i nemocnost. V 60 letech je prostě člověk, který fyzicky pracuje od 18, už unavený a nemocný. To je prostě fakt.

  • Státní ouředník od 20 let zahřívající židli v teplém kanclíku se všemi prebendy toto nikdy nepochopí .. ale musí držet linii pol. strany která je momentálně u moci .. co si myslí o zločinech těchto … je nepodstatné … Po puči89 je to daleko v horším je v tom navíc strach o teplé místečko v kanclíku, stálém zvyšovaní platu atd. Tak se kupují volební hlasy … Kolik pracujících jinde … toto může říct ?

 4. Moc se toho převratem89 změnilo, smůla je v tom, že pro tkz. obyčejný lid (většině) jen k horšímu ! Začalo to opilci po balkonech, kteří slibovali, sprostě lhali, pomlouvali … ostošest. Nástupem vény láhev v lednu90 přišel morální úpadek společnosti .. o zbývající úpadek- rozkrádačky za bílého dne se postarali jeho loutkovodiči, zároveň kámoši z Stb .. až přišla další stejná tlupa v podobě 5smečky hyen pod vedením faráře .. Tak se co nejvíce pracujících raději zašije jako marod atd. U velmi přizpůsobivé, ale nikdy nepracující menšiny (350 000) toto vše nehrozí. Nač marodit ? Když mají furt stejné love, hlavně vyšší, než kdyby chodili do fachy, k tomu mají za zády různé st. ziskovky … Čest těm pracujícím, ale ti se zvou c… [red. upr.] a jsou na to hrdí … nechtějí být pokrytecky zváni rómy velmi přizpůsobivými … O 650 000 UA ekonomických vyž… na wellnesu nemluvě …

  • Dogmatická doba je opravdu velmi citlivá … tady má redakce příliš krutou pravdu. Když nemůže v nezávazné diskuzi projít slovo c… , kterým se tito c… sami s hrdostí zvou

 5. Zvyšuje se věk odchodu do důchodu. Tím se taky víc na pracovním trhu budou pohybovat lidé, kteří budou mít častěji neschopenky. Taky je tady zdravotnictví. Potřebujete vyšetření… počkej si tři měsíce. Potřebujete zákrok… počkej si tři měsíce a jste doma půl roku a vás zdravotní problém se až pak začne řešit. Takže není se co divit, že lidé jsou na neschopenkách

  • P. Henrika. To mě připomnělo dřívější článek na netu- tisku, bylo to prý i v tv…. Nějaký pantáta měl přes 80.let si stěžoval, že ho poslali do důchodu pro nepotřebnost .. Jenže po dotazu copak jste celou dobu dělal ? Od svých 22. let až dodnes jsem zařazoval “nějaké” obálky do příslušných přihrádek, za ty roky jsem to měl v malíčku, mohl jsem to dělat poslepu, jak se říká, navíc mě to bavilo … tak to už není jen k smíchu …

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here