Loni zavřelo krám nejvíc živnostníků od roku 1993

4620
zivnostniku
„Ne každý má chuť říci si, chci podnikat, a holt být půl roku na nule, protože to je podnikání. Ne každý chce po určitou dobu rýt držkou v zemi a stavět ten byznys,“ uvedl v nedávném podcastu FinTag pražský obuvník Tomáš Valta. Podcast najdete ve vyhledávání pod titulkem Řemeslo má zlaté dno a bude ho mít čím dál víc. / Foto: Redakce FinTag

V Česku loni ukončilo podnikání 277 000 živnostníků. To je nejvíc od roku 1993. Loni se nedařilo především restauračním zařízením, která bojují s vyššími náklady a menší ochotou zákazníků utrácet.

Nově se zaregistrovalo 68 000 podnikatelů, to je stejně jako v roce 2022. Vyplývá to z údajů společnosti Imper, která poskytuje on-line databázi českých firem Merk.cz. K ukončení činnosti je podle ní vedla nejistá ekonomická situace, růst nákladů a vyšší administrativní nároky v podobě povinných datových schránek. Součástí zátěže živnostníků jsou i vyšší odvody na sociálním pojištění.

„Nejvíc živnostníků ukončovalo vloni svou činnost v průběhu února a března, přičemž strmý nárůst zřejmě výrazně ovlivnila nová povinnost v podobě datové schránky, kterou stát od ledna začal postupně všem povinným zřizovat. Pro řadu osob samostatně výdělečně činných to zřejmě byl finální impulz k definitivnímu ukončení činnosti, kterou mohly mít například pozastavenou,” uvedl ředitel Imperu Tomáš Berger.

Loni se nedařilo především restauračním zařízením, která bojují s vyššími náklady a menší ochotou zákazníků utrácet. Hostinskou činnost ukončilo téměř 22 000 lidí. Pro srovnání v předchozím roce to bylo 6 209 a v roce 2021 jen 1 526 živnostníků. Druhým nejčastěji rušeným oborem bylo zednictví s 19 627 zrušenými živnostmi proti 4 310 v roce předchozím. Třetí příčku obsadilo zámečnictví a nástrojářství se 13 404 zrušenými živnostmi proti 3 328 v roce 2022.

Počet živnostníků, kteří skončili, je nejvyšší od roku 1993

Počet loni zrušených živností téměř dorovnal dosavadní rekord z roku 1993, kdy skončilo přes 278 000 živnostníků. Vedle rozdělení Československa v tom tehdy hrál roli zřejmě především legislativní zákaz takzvaného švarcsystému, který začal platit právě v tomto roce. V ostatních letech se počty zrušených živností pohybovaly v desetitisících. Výjimkou byl také rok 2013, kdy skončilo téměř 150 000 živnostníků, a poté postcovidový “válečný” rok 2022.

Paušální daň od ledna nejvíc vzroste OSVČ s nejnižšími příjmy

Nejvíce podnikatelů si ke startu nové firmy vybralo nepřekvapivě leden, společnosti ale vznikaly poměrně rovnoměrně během celého roku. Třetina firem se zrodila v Praze, s velkým odstupem následované Brnem a Ostravou. Na opačném konci se pak ocitly Pardubice, Hradec Králové a Ústí nad Labem, kde počet nových firem nepřekonal hranici tisíce. Loni bylo založeno 115 000 nových společností, obdobně jako v předchozím roce.

Jak to bylo se společnostmi s ručením omezeným

Společností s ručením omezeným loni zaniklo 14 000. Dalšími právními formami, které nejčastěji zasáhlo zrušení činnosti, se staly zahraniční fyzické osoby, kterých bylo 4 703. Spolků zaniklo 3 424. Krize zasáhla fyzické osoby podnikající v zemědělství, kde skončilo 2 836 subjektů, když v roce 2022 jich bylo jen 812.

Mezi nově vzniklými firmami vedly s téměř 60 procenty OSVČ, následované s 24 procenty spol. s r. o., podobně jako v roce 2022. Zrodilo se také 2 875 spolků, 1 693 společenství vlastníků jednotek, 765 akciových společností a 209 nadačních fondů.

Čistý přírůstek nových firem v ČR klesá třetí rok v řadě

Statistiku potvrzují data společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Podle nich jen za prvních osm měsíců loňského roku zaniklo v Česku 10 549 firem. To je nejvíc za poslední čtyři roky. Propad pokračoval překvapivě i v srpnu, kdy se dostal na rekordní hodnotu. Dlouhodobě klesá i dynamika přírůstku nových firem.

–ČTK/RED–

2 KOMENTÁŘE

  1. 1. Jak to, že se 277 tisíc složených živností nepromítlo do % nezaměstnanosti.
    2. K obuvníkovi z článku jsem chodil se svými šitýma koženýma botama dokud skokově nesnížil kvalitu použitého materiálu na podrážky. Pracovníci obuvníka se často měnili a vždycky to byli ruskojazyční cizinci. Našel jsem přímo obuvníka snad Bulhara, je vynikající, Nač český mezičlánek, že?
    3. Že vloni svou činnost ukončilo 277 tisíc živnostníků, nejvíc od roku 1993?
    Poznáš je po ovoci, pravil jistý nenapravitelný revolucionář…

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here