Svatá Helena: Napoleon to měl gratis, ale turista už se prohne

2721
svata_helena
Jamestown je hlavní město britského zámořského území Svatá Helena. Je to také historické hlavní osídlení ostrova. / Úvodní foto a foto v textu: Saint Helena Island Info

Svatou Helenu, skalnatý ostrov v jižním Atlantiku, moc turistů nenavštěvuje. A není divu. Ostrov patří k nejodlehlejším místům na světě. Svatá Helena leží 1 850 kilometrů od jižního pobřeží Afriky a 3 290 kilometrů od Brazílie.

Ostrov objevil v roce 1 502 španělský mořeplavec ve službách Portugalska Juan de Nova. Jeho rozloha čítá 122 kilometrů čtverečních a žije na něm 4 255 obyvatel, kteří sami sebe nazývají Svatí. Nejslavnějším obyvatelem ostrova Svatá Helena byl císař Napoleon Bonaparte, kterého na ostrov deportovali v roce 1815 po prohrané válce Angličané.

Do roku 2017 trvala cesta lodí na ostrov, který je britským zámořským územím, pět dnů. Dnes už rychlejší spojení obstarává letecká doprava. Nedávno na ostrov dorazil internet a vláda doufá v rozvoj cestovního ruchu. V roce 2023 ostrov navštívilo 2 100 turistů, ovšem docela netradičních turistů, uvádí agentura AP.

„Jsou to lidé, kteří rádi cestují ne proto, aby se dostali někam, kde svítí slunce a kde se dobře jí,“ cituje AP Emmu Phillipsovou, jejíž manžel Nigel je na Svaté Heleně guvernérem.

Zdejší počasí je totiž nevyzpytatelné. A v obchodech někdy dojde i zboží. Není divu, když je ostrov tak daleko od civilizace.

„Na to vše se musíte připravit,“ říká Phillipsová, která ale vychvaluje vstřícné místní obyvatele, bohatou historii ostrova, a především jeho přírodní krásy.

Hlavní atrakcí ostrova je místo, kde dožíval Bonaparte

Největší atrakcí ostrova je místo pobytu Napoleona Bonaparteho, kde exkomunikovaný císař strávil šest let, od roku 1815 do své smrti roku 1821. Turisté mohou navštívit jeho dům i místo, kde ho pohřbili, než jeho tělo v roce 1840 převezli do Francie. Rakev s ostatky tehdy převezla regata Belle Poule. Pro tuto příležitost ji natřeli celou černě.

Hlavní město ostrova, Jamestown, je pestrá směs starého a nového. Najdete v něm britské koloniální domy a obchůdky. Nechybějí ani půjčovny DVD, pozůstatek z dob, kdy na ostrově nefungoval internet.

Turistickou atrakcí ve městě je po zdolání 699 schodů Jakobova žebříku [viz úvodní foto, pozn. red.] výhled z výšky 183 metrů na celé město. Schodiště původně spojovalo město s pevností, jejíž zásobování zajišťovali oslíci s náklady potřebného zboží.

Asi tři kilometry jižně od města stojí Plantation House, velký georgiánský dům postavený v roce 1792 Britskou východoindickou společností, ze kterého vládla ostrovu do roku 1 834. Nyní v něm sídlí guvernér. Stavbu zdobí portréty královských představitelů, její interiéry jsou vybavené původním nábytkem, starým čínským porcelánem a lustrem z posledního bydliště Napoleona Bonaparte.

Vážená želva Jonatán. I to je Svatá Helena

Na zahradě Plantation House dnes žije i nejznámější obyvatel ostrova Svatá Helena. Je jím vážená želva jménem Jonatán, jejíž věk se odhaduje na 192 let. Jonatán je podle Guinnessovy knihy rekordů nejstarším živočichem na světě. Přivítal již několik královských veličenstev, včetně královny Alžběty II., která ostrov navštívila v roce 1947, a prince Eduarda letos v lednu.

„Jonatán je záhadná želva,“ říká Teeny Lucyová, která se o ni stará více než deset let.

„Návštěvníci Svaté Heleny o ostrově vědí dvě věci, a těmi jsou želva Jonatán a Napoleon,“ doplňuje.

Sama si však není jista, která z těchto celebrit je slavnější. Jonatán je už slepý a ztratil i čich. Stále ale přitahuje turisty. Nyní například Gilly Hillovou, která za ním přijela z Velké Británie jen proto, aby se s ním vyfotila.

„Je to nejúžasnější stvoření,“ řekla o Jonatánovi.

Svatá Helena nabízí plavání s rejnoky a žraloky

Při návštěvě ostrova je třeba si zaplavat i s rejnoky a se žraloky obrovskými, kteří do místních vod připlouvají od prosince do března. Od června do prosince jsou tu k vidění keporkaci. V lednu se na ostrově do sítí chytají Svatohelenští kulíci, kteří žijí jen na tomto ostrově.

Zhruba jedna třetina endemických živočichů a rostlin na britském teritoriu se nachází právě na tomto ostrově. Více než 500 druhů se nevyskytuje nikde jinde na světě včetně 45 rostlin a kapradin. Může za to mikroklima, které zahrnuje studené tropické lesy a zvlněnou travnatou krajinu a vulkanické útesy ošlehané větrem.

Na ostrově jsou dva tucty turistických tras. Zdatní turisté mohou vystoupit na nejvyšší bod ostrova Dianin štít. Cestou dlouhou 3 700 metrů vystoupají do nadmořské výšky 820 metrů, kde se ocitnou v posledním britském mlžném lese.

Méně zdatní turisté se mohou vydat po Blue Point Trail, odkud je nádherný výhled na Sandy Bay, Sperry Islands a Castle Rock.

Za návštěvu stojí i Wranghams, malá kávovníková farma

K dalším turistickým cílům ostrova Svatá Helena patří místo ve výšce 518 metrů v jeho nejbujnější a nejodlehlejší části. Tam stojí historická nemovitost s výhledem na mlžné lesy, který si turisté vychutnají při šálku lahodné kávy. Wranghams je totiž malá kávovníková farma vedená Neilem a Debbie Fantomovými.

„Je nejlepší na světě? Nevím. Užíváme si její pěstování a popíjení, to stoprocentně,“ tvrdí farmář Neil.

„Je tu pro ni ideální klima a pěstujeme ji s láskou,“ chválí si jeho žena Debbie.

Milovníci kávy zdejší druh velmi oceňují. Patří k nejvzácnějšímu a nejdražšímu druhu. Jednak kvůli svému originálnímu původu a jednak kvůli nákladům na její vývoz. Na internetových portálech se prodává za 150 dolarů [cca 3 500 Kč] za půl libry [227 gramů]. Extrémní izolace ostrova přispěla i k tomu, že původní rostliny dovezené z Jemenu v 18. století se nezkřížily s jinými druhy kávovníků.

A co si vzít na Svatou Helenu s sebou?

Na ostrově neexistují bankomaty a platební karty všude nepřijímají. Místní banky mají krátkou pracovní dobu. Turisté se proto vybavují britskými librami. Vstupní poplatek na ostrov činí 20 liber [cca 590 Kč]. Další možností je aplikace Tourist Card Banky Svaté Heleny, kterou turista využije po celém ostrově. Nutno ale i dodat, že služby wifi a mobilní data jsou omezené a velmi drahé.

Letadlo na ostrov létá každý týden z Johannesburku, od prosince do března, ve vrcholné sezóně se týdně přidává jeden let. Turista se ještě před nástupem do letadla prokazuje dokladem o zdravotním pojištění s krytím nákladů do výše alespoň 175 000 liber [5 160 000 Kč].

Ubytování na ostrově se nabízí v soukromí i v malých hotelech. K nejluxusnějším patří hotel Mantis Svatá Helena se 30 pokoji. A pozor, na ostrově se jezdí vlevo. Turisté si často pronajímají automobily nebo využívají taxi službu. Tak šťastnou cestu na ostrov, kde prý neexistuje kriminalita a kde se prý každý zná z každým.

Michal Achremenko

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here