Vláda má hodnocení nabídek na Dukovany. Vítěze oznámí v červenci

166
dukovany
Foto: JED

Společnost Elektrárna Dukovany II [EDU II], stoprocentní dceřiná společnost ČEZ, dnes [14.6.] předala Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR [MPO] hodnotící zprávu nabídek na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech.

Ve zprávě doporučila pořadí, tedy návrh na preferovaného dodavatele nového jaderného bloku nebo bloků. K tomu, s kým začne jednání o finální podobě smluv, se nyní vyjádří vláda. Zástupci Skupiny ČEZ uvedli, že nabídky posoudilo více než 180 odborníků jak z ČEZu, tak mimo něj. Ti detailně posuzovali nabídku dvou uchazečů. A sice francouzské EdF a korejské společnosti KHNP.

„Model hodnocení nabídek byl nastaven na základě doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Všechny cenové vstupy a všechna rizika byla kvantifikována,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač.

Vyřazení Westinghousu z tendru na Dukovany provázejí nejasnosti

„Obě nabídky byly porovnány podle stejného kritéria. A to ceny na vyrobenou megawatthodinu, za jakou by vyráběl elektřinu nový blok od každého z uchazečů,“ dodal.

Zdůraznil, že odborníci se zaměřili jak na obchodní, tak na technické hledisko předložených nabídek. A potvrdil, že společnost EDU II předala hodnoticí zprávu MPO.

Předání hodnotící zprávy potvrdil ministr Síkela

Předání hodnocení nabídek na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech či dalších bloků potvrdil i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela [STAN].

„Vláda má nyní možnost se k hodnotící zprávě vyjádřit z pohledu národních bezpečnostních zájmů. Výběr preferovaného uchazeče oznámíme v průběhu července společně s tím, jakým způsobem využijeme opce na výstavbu více jaderných bloků v lokalitách Dukovany a Temelín,“ řekl ministr.

Jaderná energetika zažívá navzdory Německu boom

Předpokládá se, že smlouvy se finalizují do konce letošního roku. A připraveny k podpisu budou do 31. 3. 2025. Pokud by se během jednání začala podoba smluv výrazněji odchylovat od podané nabídky, může být k jednání vyzván druhý z uchazečů. Po konečném podpisu smluv následuje důkladná příprava projektové dokumentace. A to tak, aby se splnil termín zahájení zkušebního provozu nového bloku v roce 2036.

Souběžně s výběrovým řízením dceřiná společnost Elektrárna Dukovany II pracuje na dalších částech projektu. Poté, kdy v roce 2019 vydalo Ministerstvo životního prostředí ČR kladné stanovisko k hodnocení vlivu na životní prostředí [EIA], získala v roce 2021 povolení k umístění od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a autorizaci výrobny od MPO. Nepravomocné územní rozhodnutí společnost obdržela 30. 10. 2023.

Dukovany: Vláda ještě neví, kolik chce nových bloků

Premiér Petr Fiala [ODS] na konferenci Česko na křižovatce II [12.6.] uvedl, že vláda by měla mít jasno o tom, kolik jaderných reaktorů se bude na základě současného tendru stavět, do konce srpna. Zároveň upozornil, že dosavadní harmonogram soutěže se nemění a rozhodnutí o dodavateli může padnout již v červenci, jak vláda avizovala již dříve.

Zástupce minoritních akcionářů ČEZ Michal Šnobr tento postup kritizoval: „Takže vláda rozhodne o vítězi, a ještě nebude vědět kolik bloků? Tohle je komedie.”

Šnobr: Je pod úroveň sledovat energetickou politiku státu i ČEZ

Podle ČTK oslovených analytiků v oblasti energetiky stávající nastavení tendru umožňuje vládě nejprve vybrat jeho vítěze a o počtu budovaných bloků rozhodnout až později. Klíčovým parametrem pro rozhodnutí o počtu reaktorů je podle nich vývoj ceny elektřiny. A ta se, jak uvedli, v čase mění.

–RED–

1 komentář

  1. > Klíčovým parametrem pro rozhodnutí o počtu reaktorů je podle nich vývoj ceny elektřiny

    Vždyť je to rozhodnutí na desítky let dopředu. Jak s tím souvisí aktuální ceny?

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here