Vyřazení Westinghousu z tendru na Dukovany provázejí nejasnosti

2883
dukovany
Signatáři memoranda mezi společností Westinghouse, Bechtel a Aliancí české energetiky. Zleva: Ahmet Tokpinar [Bechtel], Elias Gedeon [Westinghouse] a Josef Perlík a Lukáš Zedník za alianci. / Zdroj: Westinghouse Electric Company

Vláda vyzve francouzskou EDF a korejskou KHNP, které se ucházejí o stavbu jaderného bloku v Dukovanech, k předložení závazných nabídek k stavbě až čtyř nových reaktorů pro Dukovany a Temelín. Avšak už ne americký Westinghouse.

V další části tendru na nové reaktory nebude pokračovat severoamerický Westinghouse, jehož nabídka podle vlády Petra Fialy [ODS] nesplnila podmínky. Na nové nabídky budou mít dva uchazeči čas do letošního 15. dubna. Včera [31.1.] to na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl premiér Petr Fiala. Podle něj dosavadní nezávazné nabídky uchazečů na stavbu více reaktorů vycházejí až o 25 procent výhodněji než stavba pouze jednoho bloku. Nabízené ceny zástupci vlády odmítli komentovat.

„Dosavadní průběh tendru ukazuje, že dodávka více reaktorů současně by nám mohla zajistit nižší cenu až o jednu čtvrtinu u jednoho reaktoru. Proto jsme se rozhodli požádat uchazeče, aby nám předložili závazné nabídky na dodávku až čtyř nových jaderných reaktorů. Na jejich základě potom vybereme dodavatele a rozhodneme, zda si necháme postavit více reaktorů, nebo ne,” řekl Fiala.

Osloveni budou podle něj pouze EDF a KHNP, jejichž nabídka podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely [STAN] obsahovala požadované a pro hodnocení potřebné náležitosti. Naopak nabídka od americké společnosti Westinghouse podle něj předepsané podmínky nesplnila. Podle Síkely hlavní problém byl, že nebyla závazná. A tudíž nemohla být při hodnocení srovnatelná. V nabídce Westinghouse podle vlády nebyl jednoznačně určen subjekt, který by byl zodpovědný za kvalitu díla, uvedl.

Westinghouse počítá s Dukovany i Temelínem

Vyjádření zástupců české vlády ale jsou v rozporu s aktuálními kroky americké společnosti Westinghouse. Ta včera v tiskové zprávě oznámila, že podepsala spolu se svým stavebním partnerem společností Bechtel dohodu o výstavbě nových jaderných bloků v Česku i dalších evropských zemích s Aliancí české energetiky.

„Podpisem vzniká pracovní skupina, která má usnadnit účast českých firem při nasazení až čtyř reaktorů AP1000 v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín. Výběr technologie AP1000 v Polsku, Bulharsku a na Ukrajině, stejně jako možné nasazení malého modulárního reaktoru AP300, vytváří další příležitosti pro české dodavatele v celém regionu,“ uvádí americká společnost ve své zprávě.

Westinghouse převezme dodávky paliva do Dukovan

Aliance české energetiky, Czech Power Industry Alliance [CPIA], která vznikla v roce 2015, je spolek firem, jež působí v oblasti návrhu, výroby, dodávek a instalací v projektech výstavby, servisu, modernizace a odstavování energetických zdrojů včetně jaderných elektráren.

„CPIA je podporována českou vládou, protože splňuje mimo jiné oficiální požadavky Aktualizované státní energetické koncepce a Národního akčního plánu pro rozvoj jaderné energie,“ uvádí aliance na svých stránkách.

Za americkou stranu se dohody s aliancí účastnila náměstkyně ministerstva energetiky USA pro jadernou energetiku Kathryn Huffová společně s prvním zástupcem náměstkyně Michaelem Goffem. Za alianci dohodu podepsal její výkonný ředitel Josef Perlík. Další signatáři dohody jsou na úvodní fotografii u článku.

Westinghouse představil svůj první malý modulární reaktor

„Úsilí vzniklé pracovní skupiny zajistí maximální zapojení českého průmyslu do výstavby nových jaderných zdrojů v České republice jakožto skutečně strategického partnera pro technologii AP1000,” řekl Perlík.

Obě strany dále konstatovaly, že uzavřená dohoda je významným krokem k zapojení vysoce kvalifikovaného tuzemského jaderného průmyslu ve prospěch návrhu společností Westinghouse a Bechtel na nasazení reaktorů AP1000 v České republice.

Westinghouse rozhodnutí vlády nekomentoval

Včerejší prohlášení české vlády společnost Westinghouse podle ČTK nechtěla komentovat. Naopak francouzská EDF rozhodnutí vlády uvítala.

„Toto rozhodnutí ukazuje, že české orgány jsou si vědomy průmyslových a ekonomických výhod flotilového přístupu. EDF se těší na spolupráci s ČEZ a českou vládou v dalších fázích výběrového řízení,” řekl ředitel české pobočky EDF Roman Zdebor.

Petr Brzezina je novým šéfem Westinghouse ČR

Korejská KHNP se zatím k postupu vlády nevyjádřila. Termín pro podání závazných nabídek vláda stanovila na 15. dubna. ČEZ bude mít následně měsíc a půl na vyhodnocení nabídek, na konci května jejich pořadí předá vládě. Ta by poté měla rozhodnout o dalším průběhu. Podle kabinetu úprava tendru neovlivní termín pro předpokládané zprovoznění prvního reaktoru v Dukovanech do konce roku 2036. Podle ministra Síkely potřeba výstavby více reaktorů vyplývá ze současného vývoje tuzemské energetiky.

„V příštích desetiletích dojde k výraznému růstu spotřeby elektřiny, do roku 2050 až o dvě třetiny. Vedle obnovitelných zdrojů energie nám tento nárůst spotřeby umožní pokrýt právě jaderná energie jako spolehlivý nízkoemisní zdroj,” podotkl ministr.

Nezávazné nabídky i podle Síkely ukázaly, že má smysl uvažovat o více reaktorech. Premiér Fiala upozornil, že výzva zatím neznamená jistotu, že se budou stavět všechny čtyři bloky.

Síkela jednal o výstavbě s Francouzi

Zkraje ledna o jaderné energetice jednal ministr Síkela s francouzskou ministryní pro energetickou transformaci Agnès Pannier-Runacher. Přitom došlo na podpis dohody mezi zástupci Technologické agentury ČR a Francouzské národní výzkumné agentury, která nabídne financování společných projektů v oblasti jádra.

„Tento rok bude pro jadernou energetiku v České republice průlomový. Budeme vybírat dodavatele nového jaderného reaktoru v Dukovanech a rozhodovat o počtu nových reaktorů. Pro úspěšné dosažení cílů potřebujeme co nejspravedlivější podmínky pro podporu jaderné energie v rámci Evropské unie. Věřím, že na podporu ze strany Francie se v tomto ohledu budeme moci spolehnout,“ řekl po jednání Síkela.

S výstavbou více bloků počítají i strategické dokumenty vlády k energetice. Dva nové bloky by podle nich mohly vzniknout v Dukovanech a dva v Temelíně. Projekt nového reaktoru by měl být největší investicí Česka v novodobé historii. Podle dřívějších prohlášení vlády a ČEZ má jeden nový reaktor stát asi 160 miliard korun v cenách z roku 2020.

Česko má nyní šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů [MW], jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.

–DNA/ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here