Od 1.7. se mění příspěvky na penzijko. Kdo a kolik dostane a za kolik

1954
prispevky
Ilustrační foto: Pixabay.com

Změny, které provedla vláda Petra Fialy [ODS] v penzijním připojištění a doplňkovém penzijním spoření, dál vstupují v platnost. Některé platí již od ledna a další přijdou v červenci. Ty mění hlavně státní příspěvky. 

Od 1. července 2024 se státní příspěvek sjednotí na 20 procent, ale přiznávat se bude až k úložce od 500 korun měsíčně. To znamená, že mnozí o státní příspěvky přijdou, pokud si nenavýší měsíční vklady. Další změnou je to, že na nejvyšší státní příspěvek dosáhnou jen ti, kteří si do penzijního fondu pošlou minimálně 1 700 korun měsíčně. Stát jim v tomto případě přidá 340 korun. To je příspěvek, který pošle k jakékoli úložce nad 1 700 Kč. Ukládat si lidé ale mohou i vyšší částky, 20% příspěvky od státu ale zůstanou jen v maximální výši 340 korun.

Pokud chce účastník začít čerpat zvýšený státní příspěvek hned od začátku, tedy už od července 2024, musí svou penzijní společnost o nové výši své úložky informovat ideálně už v červnu,“ vysvětluje prezident Asociace penzijních společností ČR [APS ČR] Aleš Poklop.

Přehledně: Změny státního příspěvku v penzijním spoření 

[Zdroj: APS ČR]

Následně v červenci účastník odešle peníze do penzijní společnosti a stát mu k jeho úložce přidá příspěvek již podle nových pravidel. Podle Poklopa změnu výše měsíční platby na penzijko již provedly stovky tisíc účastníků. Šéf APS ČR rovněž předpokládá, že do tří let si svou úložku zoptimalizuje podle nových pravidel až 80 procent účastníků.

A znovu upozorňuje, že jen do letošního posledního června platí, že státní příspěvek je přiznáván k částkám od 300 korun měsíčně a jeho výše se pohybuje mezi 23 a 30 procent. Přičemž od uložené tisícovky měsíčně se příspěvek nemění a je stanoven na 230 korun.

Stát sebral státní příspěvky důchodcům

Další významnou změnou je, že stát sebere státní příspěvek těm účastníkům spoření, kteří již čerpají starobní důchod. Na to již zareagovaly některé penzijní společnosti a rozhodly se, že jim tuto částku budou kompenzovat prostřednictvím speciálních nabídek.

Udělejte změny v penzijku i DPS, jinak vám stát poníží příspěvek

Dále platí, že i lidé se starobním důchodem si mohou penzijko nechat i bez státních příspěvků. To třeba kvůli možnosti daňových odpočtů či příspěvkům od zaměstnavatele. Což využijí penzisté s příjmy z výdělečné činnosti, tedy obvykle ti, co pracují.

„Starobní důchodci, kteří pracují či podnikají, tedy třeba pronajímají nemovitost, mohou na rozdíl od ostatních účastníků odečítat z daňového základu celou svou měsíční úložku, to od první uložené koruny. V ročním součtu pak do 48 tisíc korun, společně s dalšími daňově uznatelnými produkty, například pojištěním dlouhodobé péče,“ vysvětluje šéf APS ČR.

Pokud starobní důchodci pracují a v zaměstnání čerpají příspěvek zaměstnavatele, pak se jim podle Poklopa vyplatí penzijko nerušit. A to proto, že příspěvek zaměstnavatele bývá vyšší než státní příspěvek. V průměru přesahuje tisícovku měsíčně.

„Zůstat se vyplatí i ve starém penzijním připojištění. I bez státního příspěvku znamená bezpečně uložené peníze s garantovaným nenulovým zhodnocením,“ myslí si Aleš Poklop.

Stát obere o státní příspěvek minimálně čtvrt milionu penzistů

Nutno dodat, že takzvaná garantovaná kladná nula zhodnocení v praxi znamená mnohdy „žádné zhodnocení“. Což je velký rozdíl oproti fondům v doplňkové penzijním spoření či klasickým podílovým fondům. Ty sice takzvanou kladnou nulu z vložených peněz negarantují, ale peníze lidí zhodnocují lépe, jak ukazují poslední roky.

Praktickou radu přidává i mluvčí APS ČR Jiří Sedláček. A ta míří k účastníkům s přiznaným starobním důchodem, kteří si v penzijku spoří méně než pět let.

Těmto účastníkům doporučuji, aby si alespoň pět let dospořili – klidně i po stokoruně měsíčně, což je v penzijku minimální výše úložky. Budou si pak moci vybrat všechny své prostředky včetně státních příspěvků získaných do 30. června 2024,“ vysvětluje.

Jak dostat ze spoření maximum

APS ČR dále uvádí, jak dostat ze spoření na důchod ve třetím pilíři důchodového systému maximální výhody. A to formou takzvané ideální úložky. Podle zástupců asociace činí taková ideální úložka 5 700 korun měsíčně.

Kdo chce vyšší příspěvek v penzijku, nemá na změnu vkladu už moc času

Tvoří ji součet maximálního daňového odpočtu za měsíc [4 000 Kč] a nejvyšší státní příspěvek [1 700 Kč]. Součet výhod od státu za celý rok pak činí 11 280 korun. Částka pro roční daňové odpočty 48 000 korun platí pro všechny daňově podporované produkty k zajištění se na stáří dohromady.

K tomu, aby lidé získali maximální výhody ze svého spoření na penzi v penzijních fondech se státním příspěvkem, by měli do fondů od července posílat 5 700 korun.

Část svých pravidelných investic určitě převedu do DIPu

Tento způsob spoření mohou kombinovat s novým produktem, jímž je takzvaný dlouhodobý investiční produkt [DIP]. V tomto případě už ale nejde o regulovaný penzijní fond, ale de facto o účet u poskytovatele DIPu. A DIP uživatelům nabízí další daňové úlevy.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here