Koncem dubna přejde britská královská pošta, instituce s 500letou tradicí, do vlastnictví českého miliardáře Daniela Křetínského. Křetínský v Británii už spoluvlastní fotbalový klub West Ham a část britského maloobchodu.
Proč by tedy ještě neměl chtít tuto skomírající instituci? Otázku si pokládá BBC v článku Simona Jacka The curious case of why a billionaire wants to buy Royal Mail.
„Nůžky, prázdný šálek a horkou vodu, prosím,“ říká v hotelu Claridge’s Daniel Křetínský a poněkud z míry vyvedený personál spěchá, aby mu vyhověl.
Český miliardář na britské půdě si mezitím dezinfikuje ruce vlhčeným ubrouskem a vytahuje si vlastní vodu k pití. Je vysoký, upravený, oči v barvě šedivé oceli, ale stále zdvořilý a zamyšlený.
„Kdybyste někomu v hotelovém provozu řekli, že je to miliardář, jistě by tomu uvěřil,“ popisuje Křetínského BBC.
Ministr Síkela připravil Čechy o miliardy, tvrdí Křetínského EPH
Zdůrazňuje, že Křetínskému je 49 let a podle Sunday Times Rich List disponuje majetkem v hodnotě šest miliard liber [cca 176 mld. Kč]. Podle BBC se jeho stylu přezdívá „česká sfinga“.
„Bydlí v luxusních domech v Paříži a Londýně. Původně byl právníkem a k penězům přišel na evropském trhu s energiemi,“ píše BBC a doplňuje, že její reportér se s Křetínským setkal loni v červnu.
„Snažil jsem se ho přemluvit, aby mi dal rozhovor o jeho odvážném rozhodnutí koupit britskou instituci, která byla kdysi považována za rodinné stříbro – Royal Mail,“ potvrzuje redaktor BBC Simon Jack.
V květnu 2021 činila hodnota Royal Mail šest miliard liber [cca 176 mld. Kč]. Křetínský ji teď ale koupil za 3,6 miliardy liber [cca 105 mld. Kč].
Také upozorňuje, že je tu problém
Ale je tu i vážný problém, kvůli kterému zpozorněli ministři i odbory. Křetínský podle BBC dál intenzivně obchoduje s Ruskem. Mimo jiné vlastní část plynovodu, kterým proudí plyn z Ruska do Evropy.
Druhý problém pak je, že Křetínský koupil Royal Mail, jak už i schválila britská vláda. Převod britské pošty se završí koncem dubna. Vládě, jak uvádí BBC, zůstane „zlatá akcie“. Díky ní ji musí Křetínský informovat o změně vlastnictví pošty, umístění její centrály a případné změně daňové příslušnosti. S prodejem souhlasily i odbory.
„Naskýtá se otázka, proč by někdo, byť velmi úspěšný investor, chtěl koupit instituci, jejíž sláva už pominula,“ ptá se v článku BBC Simon Jack.
A nedá si pokoj: „S ohledem na situaci pošty se však stále vtírá otázka – proč si miliardář kupuje to, co jiní nechtějí a co čelí obrovské konkurenci?“
Na trhu se daří akvizicím. V prosinci dominoval český kapitál
A nabízí i odpověď: „Pokud věříte, jako Křetínský, že je doručování balíků výnosný a vzkvétající obchod, pak nákup Royal Mail a GLS dává smysl.“
Jak to vidí Daniel Křetínský
Royal Mail je slavná tradiční značka. Disponuje databází všech adres v Británii i pošťáky, na něž lidé čekali přede dveřmi, a to nejenom kvůli poště, ale aby si s nimi i popovídali.
Křetínský se přitom podle BBC domnívá, že budoucnost leží v jistém doručování. Hodlá nainstalovat další odesílací boxy v supermarketech na balíky. Jeho klíčovým slovem je pohodlí. To znamená, že zákazníci nemusí na dodávku čekat doma. Od pošty dostanou email nebo SMS s kódem na otevření boxu. Tím se ušetří i na rozvážce balíků.
Česká pošta snížila ztrátu o polovinu. Pomohl rozprodej majetku
Šanci český miliardář má, uvádí BBC, a cituje analytika Peela Hunta ze společnosti Stockbrokers, který říká: „Pokud se zvýší počet dodaných balíků, získá pošta zpět svůj podíl na trhu, vytvoří nové pracovní příležitosti, a vykompenzuje klesající počet dopisů.“
Křetínský slíbil, že nebude vyvádět z Royal Mail Group dividendy. A že na dalších pět let zachová její značku a centrálu a daňovou příslušnost v Británii. Souhlasili i odbory britské pošty, jejichž předáci uvedli, že „život pod Křetínským nemůže být horší, než to, co zažili za posledních deset let.“
Pár slov o Royal Mail
Royal Mail založil před více než 500 lety král Jindřich VIII. Stala se součástí života Britů, ale její sláva pohasínala. V roce 2004 doručila rekordních 20 miliard dopisů, loni již jen sedm miliard. V roce 2013 byla za 3,3 miliardy liber [cca 97 mld. Kč] zprivatizována a její akcie na burze první den vzrostly o 38 procent. Tehdy to vyvolalo kritiku, že byla prodána příliš levně. Dnes Royal Mail konkurují společnosti, jako jsou DPD, DHL, Amazon a Evri.
Rozprodej majetku České pošty začal. Nabízí se Valtice i Vinohrady
Křetínský, který aktuálně vlastní 27,5% podíl mateřské společnosti Royal Mail, International Distribution Services [IDS], tvrdí, že má plán. Prostřednictvím své skupiny EP Group slibuje vybudovat celoevropské konsorcium založené na třech pilířích – energetika, maloobchod a logistika. IDS má splňovat funkci logistického pilíře. Rovněž doufá, že se mu podaří prosadit zrušení povinnosti doručovat poštu šest dní v týdnu. Což by britské poště ušetřilo 300 milionů liber [8,785 bil. Kč] ročně a pomohlo jí to zpět na nohy.
Existují však i další návrhy, jak zlepšit situaci pošty. Royal Mail a IDS vlastní i společnost GLS na doručování balíků po celé Evropě. Loni GLS vydělala 320 milionů liber [9,37 mld. Kč], zatímco Royal Mail vykázala ztrátu 348 milionů liber [10,19 mld. Kč].
Daniel Křetínský odmítá, že by chtěl tyto dvě společnosti rozdělit. Zavázal se, že je nechá pohromadě nejméně dalších pět let. Doufá, že know-how GLS využije pro operace Royal Mail.
Odbory navíc doufají, a Křetínský slibuje, zvýšení investic. Situaci ovlivnilo i to, že loni dostala britská pošta za zpožděné doručování pokutu 10,5 milionu liber [307 mld. Kč].
„Hlava panovníka na známkách zůstane, ale v poštovních službách se objeví nový král. Jmenuje se Daniel Křetínský,“ uzavírá BBC.
Michal Achremenko