V Británii skloňují jméno Křetínský. Řeší jeho britskou Royal Mail

225
kretinsky
Foto: Pixabay.com

Koncem dubna přejde britská královská pošta, instituce s 500letou tradicí, do vlastnictví českého miliardáře Daniela Křetínského. Křetínský v Británii už spoluvlastní fotbalový klub West Ham a část britského maloobchodu.

Proč by tedy ještě neměl chtít tuto skomírající instituci? Otázku si pokládá BBC v článku Simona Jacka The curious case of why a billionaire wants to buy Royal Mail.

„Nůžky, prázdný šálek a horkou vodu, prosím,“ říká v hotelu Claridge’s Daniel Křetínský a poněkud z míry vyvedený personál spěchá, aby mu vyhověl.

Český miliardář na britské půdě si mezitím dezinfikuje ruce vlhčeným ubrouskem a vytahuje si vlastní vodu k pití. Je vysoký, upravený, oči v barvě šedivé oceli, ale stále zdvořilý a zamyšlený.

„Kdybyste někomu v hotelovém provozu řekli, že je to miliardář, jistě by tomu uvěřil,“ popisuje Křetínského BBC.

Ministr Síkela připravil Čechy o miliardy, tvrdí Křetínského EPH

Zdůrazňuje, že Křetínskému je 49 let a podle Sunday Times Rich List disponuje majetkem v hodnotě šest miliard liber [cca 176 mld. Kč]. Podle BBC se jeho stylu přezdívá „česká sfinga“.

„Bydlí v luxusních domech v Paříži a Londýně. Původně byl právníkem a k penězům přišel na evropském trhu s energiemi,“ píše BBC a doplňuje, že její reportér se s Křetínským setkal loni v červnu.

„Snažil jsem se ho přemluvit, aby mi dal rozhovor o jeho odvážném rozhodnutí koupit britskou instituci, která byla kdysi považována za rodinné stříbro – Royal Mail,“ potvrzuje redaktor BBC Simon Jack.

V květnu 2021 činila hodnota Royal Mail šest miliard liber [cca 176 mld. Kč]. Křetínský ji teď ale koupil za 3,6 miliardy liber [cca 105 mld. Kč].

Také upozorňuje, že je tu problém

Ale je tu i vážný problém, kvůli kterému zpozorněli ministři i odbory. Křetínský podle BBC dál intenzivně obchoduje s Ruskem. Mimo jiné vlastní část plynovodu, kterým proudí plyn z Ruska do Evropy.

Křetínský i Tykač si půjčí od státu na zálohy na elektřinu

Druhý problém pak je, že Křetínský koupil Royal Mail, jak už i schválila britská vláda. Převod britské pošty se završí koncem dubna. Vládě, jak uvádí BBC, zůstane „zlatá akcie“. Díky ní ji musí Křetínský informovat o změně vlastnictví pošty, umístění její centrály a případné změně daňové příslušnosti. S prodejem souhlasily i odbory.

„Naskýtá se otázka, proč by někdo, byť velmi úspěšný investor, chtěl koupit instituci, jejíž sláva už pominula,“ ptá se v článku BBC Simon Jack.

A nedá si pokoj: „S ohledem na situaci pošty se však stále vtírá otázka – proč si miliardář kupuje to, co jiní nechtějí a co čelí obrovské konkurenci?“

Na trhu se daří akvizicím. V prosinci dominoval český kapitál

A nabízí i odpověď: „Pokud věříte, jako Křetínský, že je doručování balíků výnosný a vzkvétající obchod, pak nákup Royal Mail a GLS dává smysl.“

Jak to vidí Daniel Křetínský

Royal Mail je slavná tradiční značka. Disponuje databází všech adres v Británii i pošťáky, na něž lidé čekali přede dveřmi, a to nejenom kvůli poště, ale aby si s nimi i popovídali.

Křetínský se přitom podle BBC domnívá, že budoucnost leží v jistém doručování. Hodlá nainstalovat další odesílací boxy v supermarketech na balíky. Jeho klíčovým slovem je pohodlí. To znamená, že zákazníci nemusí na dodávku čekat doma. Od pošty dostanou email nebo SMS s kódem na otevření boxu. Tím se ušetří i na rozvážce balíků.

Česká pošta snížila ztrátu o polovinu. Pomohl rozprodej majetku

Šanci český miliardář má, uvádí BBC, a cituje analytika Peela Hunta ze společnosti Stockbrokers, který říká: „Pokud se zvýší počet dodaných balíků, získá pošta zpět svůj podíl na trhu, vytvoří nové pracovní příležitosti, a vykompenzuje klesající počet dopisů.“

Křetínský slíbil, že nebude vyvádět z Royal Mail Group dividendy. A že na dalších pět let zachová její značku a centrálu a daňovou příslušnost v Británii. Souhlasili i odbory britské pošty, jejichž předáci uvedli, že „život pod Křetínským nemůže být horší, než to, co zažili za posledních deset let.“

Pár slov o Royal Mail

Royal Mail založil před více než 500 lety král Jindřich VIII. Stala se součástí života Britů, ale její sláva pohasínala. V roce 2004 doručila rekordních 20 miliard dopisů, loni již jen sedm miliard. V roce 2013 byla za 3,3 miliardy liber [cca 97 mld. Kč] zprivatizována a její akcie na burze první den vzrostly o 38 procent. Tehdy to vyvolalo kritiku, že byla prodána příliš levně. Dnes Royal Mail konkurují společnosti, jako jsou DPD, DHL, Amazon a Evri.

Rozprodej majetku České pošty začal. Nabízí se Valtice i Vinohrady

Křetínský, který aktuálně vlastní 27,5% podíl mateřské společnosti Royal Mail, International Distribution Services [IDS], tvrdí, že má plán. Prostřednictvím své skupiny EP Group slibuje vybudovat celoevropské konsorcium založené na třech pilířích – energetika, maloobchod a logistika. IDS má splňovat funkci logistického pilíře. Rovněž doufá, že se mu podaří prosadit zrušení povinnosti doručovat poštu šest dní v týdnu. Což by britské poště ušetřilo 300 milionů liber [8,785 bil. Kč] ročně a pomohlo jí to zpět na nohy.

Existují však i další návrhy, jak zlepšit situaci pošty. Royal Mail a IDS vlastní i společnost GLS na doručování balíků po celé Evropě. Loni GLS vydělala 320 milionů liber [9,37 mld. Kč], zatímco Royal Mail vykázala ztrátu 348 milionů liber [10,19 mld. Kč].

Vymývání mozků nám škodí vůbec nejvíc, říká Martin Pecina

Daniel Křetínský odmítá, že by chtěl tyto dvě společnosti rozdělit. Zavázal se, že je nechá pohromadě nejméně dalších pět let. Doufá, že know-how GLS využije pro operace Royal Mail.

Odbory navíc doufají, a Křetínský slibuje, zvýšení investic. Situaci ovlivnilo i to, že loni dostala britská pošta za zpožděné doručování pokutu 10,5 milionu liber [307 mld. Kč].

„Hlava panovníka na známkách zůstane, ale v poštovních službách se objeví nový král. Jmenuje se Daniel Křetínský,“ uzavírá BBC.

Michal Achremenko

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here