
Investice ve Spojených státech od lednového nástupu prezidenta Donalda Trumpa do úřadu dosáhly 5,2 bilionu dolarů [cca 115 bil. Kč]. A očekává se, že vytvoří zhruba 451 000 pracovních míst. Uvádí to server Fox Business.
Opírá se o analýzu firemních oznámení a zpráv expertů z jednotlivých odvětví. Jde o investice od amerických i zahraničních společností. Trump se snaží lákat zahraniční firmy i zaváděním cel.
„Ekonomická agenda prezidenta Donalda Trumpa inspiruje firmy k investicím v Americe,“ řekl Alex Pfeiffer z tiskového oddělení Bílého domu.
„Statisíce dobře placených pracovních míst už byly oznámeny a další jsou na cestě,“ dodal s tím, že zájem o investice v USA podle něj podporují prezidentovy nízké daně, slabá regulace a politika „America First“.
Mezi největší firmy, které se rozhodly investovat v USA, patří Apple, Nvidia, Softbank, Oracle či OpenAI. Poslední tři jmenované investují celkem 500 miliard dolarů [cca 11 bil. Kč] do největšího projektu infrastruktury pro umělou inteligenci [AI] v historii.
„Samotný projekt infrastruktury pro AI financovaný společnostmi Softbank, Oracle a OpenAI spolu s investicí 500 miliard USD od výrobce čipů Nvidia by měly vytvořit skoro polovinu z nově vytvořených pracovních míst,“ uvádí Bílý dům.
Do Ameriky se přesouvá jedna firma za druhou
Podle Fox Business od 20. ledna, kdy Trump složil přísahu, různá průmyslová odvětví v USA získala prostřednictvím domácích a zahraničních investic ze čtyř zemí v přepočtu celkem 115 bilionů korun.
Například jihokorejská automobilka Hyundai se zavázala investovat 21 miliard dolarů [cca 463 mld. Kč]. Což by mělo samo o sobě vytvořit zhruba 100 000 pracovních míst.
Investice ze soukromého sektoru směřují také do farmaceutického průmyslu. Švýcarská farmaceutická společnost Roche investuje v příštích pěti letech ve Spojených státech v přepočtu 1,1 bilionu korun do nových výrobních závodů a rozšíření těch stávajících. Stejně tak další švýcarská farmaceutická firma, Novartis, na začátku dubna uvedla, že v USA investuje 23 miliard dolarů [cca 0,5 bil. Kč] do rozšíření stávajících kapacit a výstavby nových pracovišť.
Další peníze míří do energetiky, automobilového průmyslu a technologií. Významný je v tomto ohledu přesun výroby americké společnosti Nvidia, která vyrábí čipy pro AI, na území USA. Firma dosud vyráběla v Asii, nyní využije spolupráci s výrobci polovodičů TSMC, Foxconn a Wistron, aby rozjela výrobu v USA.
Americká Nvidia rozjede výrobu čipů v USA do 12 až 15 měsíců
Náklady na zahájení výroby v Americe Nvidia odhadla na 500 miliard dolarů [11,1 bil. Kč]. Její čipy Blackwell pro AI bude vyrábět v továrně v Arizoně firma TSMC. Nvidia se chystá podílet i na výrobě superpočítačů v nových závodech v Texasu. Tam její partneři Foxconn a Wistron postaví dvě nové továrny. Provoz výrobních závodů v Texasu by měl naplno odstartovat v příštích 12 až 15 měsících.
„Bude to poprvé, kdy se superpočítače firmy budou vyrábět v USA,“ uvedla společnost v tiskové zprávě.
Výroba čipů a superpočítačů podle vyjádření firmy vytvoří v příštích desetiletích v USA stovky tisíc pracovních míst. Většina procesorů firmy se nyní vyrábí na Tchaj-wanu. Oznámeným krokem se Nvidia připojila k dalším technologickým firmám, které se v poslední době rozhodly pro výrobu na území USA.
Jak to vidí Fox Business
„Zahraniční investice od Trumpova nástupu do úřadu tvoří více než polovinu celkových investic v USA – zhruba 3,3 bilionu dolarů,“ uvádí server Fox Business a doplňuje: „Celkově už soukromý sektor investoval do amerických podniků více než 1,8 bilionu dolarů“.
Jedná se o částky v přepočtu za 73 bilionu korun celkem, z toho necelých 40 bilionů je ze zahraničí. Zahraniční investice do amerického průmyslu přitom nejdou jenom z Evropy. Přicházejí i ze Spojených arabských emirátů [SAE], Japonska, Saúdské Arábie a Indie.
„Mezi těmito zeměmi nejvíce investují Spojené arabské emiráty, které se v březnu zavázaly k investičnímu rámci v objemu 1,4 bilionu dolarů zaměřenému na průmyslová odvětví v USA na období deseti let,“ konstatuje Fox Business.
Trump nechce zpomalení ekonomiky. Tlačí FED do nižších úroků
Mezi další země, které avizovaly investice do amerických produktů a průmyslových odvětví, patří Japonsko. To se zavázalo investovat jeden bilion dolarů [cca 22,6 bil. Kč]. Dále je to Saúdská Arábie se závazkem investic za 600 miliard dolarů [cca 13 bil. Kč] a Indie s částkou 310 miliard [cca 6,8 bil. Kč] dolarů.
Bývalý americký prezident Joe Biden loni v listopadu naznačil, že jeho administrativa zajistila od soukromého sektoru investice zhruba za jeden bilion dolarů [cca 22,6 bil. Kč].
–ČTK/RED–
Fox Business mi silně připomíná normalizační Českou televizi a Kojzarovo Rudé právo.
Také nám každý den vymývaly mozek, jak je to po nástupu Gustáva Husáka v naší zemi úžasné, báječné a jaké skvělé zítřky nás čekají.
Nechte na hlavě, jak se říká. USA jsou největší ekonomika a tím, jak se levně jinde dalo vyrábět a draho v USA (na úkor těch USA) prodávat, tak se výroba stěhovala ven. Jenže s nástupem Trumpa začaly s provozováním tohoto způsobu ekonomiky potíže a komplikace, tak nastalo to, co nastalo. Zkrátka o trh přijít nechci, kvůli clům mi konkurence na vnitřním trhu nebude nekalým způsobem podrážet nohy a navíc se těch komplikací a problémů zbavím, když budu mít na vnitřním trhu i výrobu. Nejen vlastní kšeft z výroby jinde. Takže Fox je jasná, komu straní, ale v tom pravdu má. Píše se to myslím i zde. Švýcarský výrobce léčiv tam ze stejných důvodů postaví továrnu. Četl jsem rozhovor s majitelem Brana, ten také. Když sít dobře sledujete, píše se o tom hodně. Za Bidena, by se nedělo nic. Tedy kromě toho neustálého odlivu z USA ven. V EU to však jede nerušeně dál, ale to z toho důvodu, že si na tom zelení komouši zakládají, že se tak děje. To je jiná situace. Lidé to časem na sobě poznají, ale to už bude pozdě. Někteří už to začali chápat, právě v souvislostí se situací na Ukrajině, že se tato parceluje, já toto a ty zase to a EU, jako ekonomického slabčáka, se na její názor nikdo neptá. Té se jen předhodí účet za rekonstrukci zbytku, který nikdo chtít nebude. Ale stále se ještě jedná o menšinu lidí. V USA se zvolením Trumpa rozhodli s tím něco dělat. Nás to teprve čeká.
Jenom papouškujete Trumpovu propagandu. Jsou to nesmysly. To, že se něco vyrábí mimo USA je nepoškozuje. Naopak. Ty nově investované peníze jsou nákladem navíc. Je to vyhazování peněz do kanálu.
Jenže Trump má pravdu. Tím, že je dolar světovým platidlem, nelze ho devalvovat. Výsledkem je soustavné stěhování výroby ven za současného stále většího a většího zadlužení celé unie. To je stejný struktrální problém, který se projevil v Řecku, když přijalo euro a logicky nakonec přivedl zemi ke krachu. Musí vám být jasné, že stejný osud by čekal i USA. Krachy mají totiž různé projevy. Kdyby se USA například vzdaly dolaru jako světového platidla, což z politických důvodů neudělají, ten dvalvovali, což by jejich ekonomika potřebovala jako sůl, tak se ze dne na den v chaosu položí ekonomika světová. Když neudělají nic, provedou to ekonomické zákony samy. Ty totiž praví, že v ekonomice existuje zákon o zachování hodnot. Ty hodnoty, které spotřebuji, si také musím vyrobit. Nemohu sníst to, co jsem nevyrobil. Lze to i nepřímo, směnou výrobků, ale z politických důvodů jen omezeně. Nečiním-li tak, jedu po skluzavce ke krachu. Krachu toho ekonomického systému, který toto nerespektování ekonomického zákona umožňuje. Je však otázkou, zda-li má Trump vůbec sílu toto vše opět trochu nakolejit, protože benefity některých ze současného stavu jsou nesmírně lukrativní. Stejně jako kdybychom přišli ke zrajícímu poli, které jsme nezorali, neoseli a neošetřovali a někdo by nám říkal, neužívejte si a raději hýbněte kostrou a odplevelte a zúrodněte i to sousední pole. Většina by reptala a neudělala by to. To jsem viděl tehdy, když Trump v minulém volebním období jezdil po EU a burcoval za ta 2%, které všichni v NATO na zbrojení slíbili a tlačil na to, aby tu sílu NATO nechávat jen na americkém daňovém poplatníkovi. Neudělali nic, ještě se mu pošklebovali a ťukali si na čelo. Tehdy měl také pravdu.
Čím víc budou firmy Trumpem donuceny investovat v USA a najímat si tam lidi, tím víc peněz z kapes daňových poplatníků se vyhodí z okna. Trump je zřejmě největší socialista v posledních dekádách. USA jdou ke dnu rychleji než asi kdokoli čekal.
Nejhorší je, že sebou stahuje i zbytek světa.
Počkejte, až se časem budou vyhodnocovat hospodářské výsledky! Budete mít pravdu jen v té části, o tom stahování světa. Jenže to stáhnutí světa bude v kontrastu s růstem v USA. Do teď tomu bylo naopak.
Jinak na sociálno jsme specialisté my v EU. Zelení komouši se doposud nechali chránit americkým daňovým poplatníkem (na zbrojení v průměru 1,5% v EU vs 3,7% v USA) a už mají připravené další vytahování peněz z kapes evropských obyvatel na svoje zelené úlety. Dokonce i ze zahraničních kapes. Tzv uhlíková cla a další socialistické vylomeniny. Ovšem když jde o antidumpingová cla, která jsou v souladu se vším, tak kolem těch chodí jako okolo horké kaše. Prý, aby někoho moc nerozlobili. Víte koho, ne?