Zlato opět láme rekordy a „vlci z Wall Street“ naznačují, že růst zdaleka nekončí. Investiční stratég Petr Novotný v novém videu na FinTag analyzuje, proč zlato znovu září, kdy do něj investovat, a jak velký prostor k růstu zlato ještě má.
Po dubnovém historickém maximu 3 245 dolarů [cca 71 358 Kč] za unci zlato pokračuje v silném růstu, přestože trh krátkodobě zasáhly obavy z amerických cel. Spekulanti i ETF fondy rychle obnovili nákupy, což ukazuje na setrvalý býčí sentiment.
Hlavní faktory růstu ceny zlata jsou masivní nákupy centrálních bank. Měsíční poptávku až 100 tun zlata aktuálně hlásí Čínská lidová banka [PBOC]. Dohání tím, co zanedbala. Zatímco Čína má jen osm procent zlata v rezervách, Amerika nebo i Německo drží jenom ve zlatě až 70 procent rezerv.
Do hry vstupují i čínské pojišťovny
Pokud by PBOC cílila jen na 20 procent, musela by nakupovat 40 tun zlata měsíčně po dobu tří let. Jsou tu ale i další faktory. Například čínské pojišťovny smějí nově alokovat až jedno procento aktiv právě do zlata [cca 280 tun]. I to nyní přiživuje poptávku po zlatě.
Nákupy zlata Čínskou lidovou bankou
[Zdroj: Goldman Sachs]
Dalším velkým prorůstovým faktorem je takzvaná de-dolarizace a geopolitika. Rostoucí nedůvěra v americký dolar i dluh posiluje zlato jako bezpečný přístav. Multipolární nestabilita – včetně napětí mezi USA, Čínou a Ruskem – zvyšuje atraktivitu zlata. Navíc roste institucionální poptávka a ETF fondy obnovily nákupy po dubnovém výprodeji.
Extrémní scénář: Zlato za 4 500 USD za unci?
Kdyby podle analytiků Goldman Sachs centrální banky nakupovaly 110 tun měsíčně a nákupy ETF fondů by dosáhly úrovní z doby pandemie covidu-19, zlato by mohlo překročit i hranici 4 500 dolarů [cca 98 955 Kč]. Tento scénář je sice málo pravděpodobný, ale ani jej nelze vyloučit.
Nejistota žene cenu zlata vzhůru. Zlato překonalo další maximum
Přímý nákup zlata je riskantní kvůli vysokým cenám. Trh ale prochází volatilitou, a tak dává smysl nakupovat při poklesech a postupně. K poklesu by mohlo dojít při možném příměří mezi Ruskem a Ukrajinou. Pokročilejší investoři mohou zkusit nákup call opcí. Ty jsou atraktivní díky nízké volatilitě. Umožňují spekulovat na růst s omezeným rizikem.
Zlato se v posledních letech vyplácí víc než investice do akcií
Co bude dál? Zlato má silnou podporu díky centrálním bankám, hlavně Číně, geopolitickým rizikům, slabšímu dolaru a de-dolarizaci. Laťky 4 000 dolarů za unci tak může dosáhnout dříve, než si většina investorů „všimne“.
Petr Novotný, investiční stratég a spolupracovník redakce