Americká ekonomika klesla, ale i nabírá novou dynamiku

315
americka_ekonomika
Americká ekonomika v letošním prvním kvartále klesla o 0,3 procenta. Hlavní příčina je zvýšení dovozu do USA kvůli clům prezidenta Donalda Trumpa. Na obrázku jsou dělníci amerického koncernu Boeing. Ten v prvním čtvrtletí ohlásil 75% růst tržeb jen za komerční letadla a o polovinu srazil svou čistou ztrátu z minulých let. / Foto: Boeing

Americká ekonomika v letošním 1. čtvrtletí v celoročním přepočtu klesla o 0,3 procenta. Zaznamenala tak první pokles za tři roky. Ve svém prvním odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Podle něj to má ale své jasné vysvětlení.

Ještě ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku americká ekonomika rostla o 2,4 procenta. I když tempo hospodářského růstu USA tehdy zpomalilo ze 3,1 procenta ve třetím čtvrtletí, stále bylo několikanásobně vyšší než v Evropě. Což už ale neplatí. Například předběžný odhad výkonu německé ekonomiky hovoří o růstu +0,2 procenta. Propad americké ekonomiky má podle tamního ministerstva obchodu své jasné důvody.

„Za poklesem reálného HDP v prvním čtvrtletí byl především nárůst dovozu, který je při výpočtu HDP srážkovou položkou. Další příčina je pokles vládních výdajů,“ uvádí úřad ve své tiskové zprávě, v níž ale i dodává: „Vyšší dovoz a pokles vládních výdajů ale částečně kompenzoval růst investic, spotřebitelských výdajů a exportu.“

  Americký hrubý domácí produkt čtvrtletně v %

[Zdroj: U.S. Bureau of Economic Analysis]

Růst dovozu do USA nepřekvapuje, protože většina amerických firem se snažila předzásobit kvůli novým clům, která uplatňuje americký prezident Donald Trump vůči ostatním zemím. V platnosti jsou aktuálně hlavně vysoká cla vůči Číně. Výsledek americké ekonomiky i tak ale zaostal za očekáváním analytiků oslovených agenturou Reuters. Ti očekávali alespoň mírní růst na úrovni +0,3 procenta.

Americká ekonomika podrobněji

Podle amerického ministerstva obchodu dovoz v letošním prvním čtvrtletí stoupl o 41 procent. To je nejvíce od roku 2020. Tento výsledek srazil americký HDP o pět procentních bodů. Výrazně zpomalil také růst spotřebitelských výdajů, to na 1,8 procenta ze čtyř procent v posledním čtvrtletí loni. Výdaje federální vlády se propadly o 5,1 procenta. Podnikatelské investice ale rostly o 21,9 procenta.

Investice v USA od Trumpova nástupu přesáhly pět bilionů USD

Výsledek podle amerického ministerstva je, že složka HDP [příjmy domácnostní, celkové spotřebitelské výdaje, soukromé investice, pozn. red.], která slouží k posouzení skutečné síly ekonomiky, se v celoročním přepočtu zvýšila o tři procenta, a mírně tak zrychlila z 2,9 procenta ve čtvrtém čtvrtletí.

Podle analytiků je tato část HDP spolehlivější ukazatel vnitřní síly ekonomiky, protože zahrnuje především spotřebu a investice v soukromém sektoru, tedy to, co nejlépe odráží chování domácích firem a spotřebitelů. Důležitý je i trh práce.

Trump nechce zpomalení ekonomiky. Tlačí FED do nižších úroků

„Týdenní statistiky zatím neindikují žádné výraznější propouštění. Po 228 tisících nově vytvořených pozic v březnu jich v dubnu očekáváme 160 tisíc,“ uvedla analytička Komerční banky Jana Steckerová.

Důležitá zpráva z amerického trhu práce je pak to, že ubývá zaměstnanců veřejného sektoru v důsledku škrtů Trumpovy administrativy. Pracovníci státu se pomalu přesouvají do sektoru soukromého. V případě USA jde o obchod, dopravu, ale i zdravotnictví.

Americká ekonomika podle Donalda Trumpa

Aktuální statistický propad HDP ale nehraje do karet americkému prezidentovi Trumpovi. A tak i ten ho okomentoval. To společně s aktuálním vývojem na finančních trzích, které procházejí vysokou volatilitou.

„Tohle je Bidenův akciový trh, ne Trumpův. Úřad jsem převzal až 20. ledna,“ napsal na své sociální síti Truth.

Vyjádřil se i k ekonomice: „Brzy začnou platit cla a firmy se přestěhují do USA v rekordním počtu. Naše země bude vzkvétat… Nějakou chvíli to vezme, ale s cly to [výkon ekonomik a propad burz, pozn. red.] NEMÁ NIC SPOLEČNÉHO… Až začne boom, bude to jízda. BUĎTE TRPĚLIVÍ!!!“

Analýza: Trumpova obchodní válka dělá euro znovu velkým

De facto tím zopakoval, co tvrdí dlouhodobě. A sice, že nastartování ekonomiky podle jeho plánů nepůjde bez počátečního útlumu. Dlouhodobě připouští, že vyšší cla akcelerují inflaci a způsobí problémy ekonomice. Avšak má svůj plán.

„Ano, americká ekonomika by letos mohla klesnout do recese,“ řekl nedávno v rozhovoru pro televizní stanici Fox News.

Trumpova cla akcelerovala čínský HDP. Stoupl o 5,4 procenta

Také ale dodal, že půjde o krátkodobý pokles a nejspíš už na konci roku bude americká ekonomika a spolu s ní americký dolar v plné síle. Připustil volatilitu, ale i řekl, že už ho nebaví sledovat prázdné americké továrny.

„Je to období přechodu, protože to, na čem nyní pracujeme, je skutečně velké a zásadní. Vracíme prosperitu a bohatství zpátky do Ameriky,“ uvedl Trump.

Jihokorejský Hyundai oznámil stavbu nové ocelárny v Americe

Na druhé straně mnozí ekonomové varují před chaosem, který Trump způsobuje svými kroky. Což podle nich neskončí jinak než vleklou recesí, tvrdí. Podle Jany Steckerové další vývoj ovlivní výše zaváděných tarifů.

„V nejbližším období bude podstatné, zda spotřebitelé zvýší spotřebu a skoupí dovezené zboží v prvních měsících letošního roku. Pokles importní aktivity by měl čistě statisticky vést k vyššímu růstu americké ekonomiky už ve druhém letošním kvartálu,“ uzavírá.

–DNA–

1 komentář

  1. Já to vidím takto. Představte si, že máte zaměstnání a dlouhodobě příjem třista tisíc měsíčně. Jste bonitní klient pro všechny. A pak nastane toto. Banka vám půjčí ráda a ochotně. Vy začnete renovovat střechu. Pak vám půjčí na nové auto. Pak také začnete pořizovat nové domy od základu stavěné a vybavení do nich svým dětem. Prostě se rozjede velká ekonomická aktivita. Jenže se vám začne nedostávat prostředků, tak další půjčku. Dostanete ji, jste bonitní. Vaše účetní bohatství roste. Jenže zjistíte, že na rozdíl od stavaře střechy, bankovního úředníka, stavební firmy stavějící domy, výrobce bytového vybavení jste vysáváni tak, že vám na rozprach zůstane průměrný důchod ve výši dvaceti tisíc korun. A všichni kolem spokojeně chrochtají, jak jim business jede.
    Vy však řeknete dost! Zrušíte objednávku dovolená první minuta. Dětem řeknete, že jim musí stačí holá novostavba se zařízenými dvěmi místnostmi a kolem domu udusaná hlína. Řeknete si, že ještě nějaký rok vydržíte jezdit v odbrané šunce. Co nastane? Recese. Banka už nemůže počítat s novými úroky z nové půjčky. Naopak s jejich poklesem, jak budete postupně splácet ty předchozí. Ze tří set litrů měsíčně to půjde snadno. Stavař už nedostane další stavební zakázku od vás. Už neobjednáte o výrobce další vybavení do domů svých dětí. Prostě recese. Ale i pro Vás? Rozhodně ne. Podle rčení, ten kdo má, bude mu přidáno, tak z těch tří set litrů měsíčně vám bude postupně zbývat více a více. A ten, kdo nemá? Myslím, stavaře, bankovního úředníka, výrobce bytového vybavení a cestovní kanceláře? No tomu bude odňato i to co má. Váš příslib, že si u něj objednáte i příští rok. Už neobjednáte. Další půjčku si nevezmete.
    Chci tím říci, že recese je jasná. Postihne všechny. To nepochybně. Ale každého různou silou. A bude se vyvíjet tak, že ti, co mají, se z ní tentokrát na úkor těch, kteří nemají, vymaní poměrně rychle. To budou USA. Naše slavná EU doposud dělala vše proto, aby patřila mezi ty, kteří nemají. Ani ta 2% HDP na zbrojení, ani dostatek levné energie, ani rozvinutou průmyslovou ekonomiku, ani inovace. A to ji ještě čeká ekonomicko politický balvan na krk. Ukrajina.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here