
Pracovníci Národního ústavu duševního zdraví [NUDZ] opět upozorňují na „dusnou“ atmosféru na pracovišti. Nově přidávají i kritiku hospodaření Ústavu. Jejich kritika znovu míří přímo na ředitele NUDZ Petra Winklera.
Ten znovu hovoří o pomluvách a hrozí právními kroky proti podřízeným. Oproti předchozím rokům, které rovněž provázelo nepřátelství vedení NUDZ s částí zaměstnanců, se nyní do věci ale už i vložilo i Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZ ČR].
V reakci na opakovanou kritiku způsobu vedení NUDZ pod Petrem Winklerem, který Ústav vede od června 2021, kdy ho do ředitelské funkce jmenoval tehdejší ministr Adam Vojtěch [ANO], vypsal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09] výzvu k předložení vize rozvoje NUDZ na roky 2025-2030.

„Situace v Národním ústavu duševního zdraví není ideální. Bohužel jsme se dostali do situace, kdy věci, které by se měly řešit na poradách, zaznívají v médiích,“ uvádí k vyhlášení výzvy ministr Válek.
Své strategie na rozvoj Ústavu mají zájemci úřadu předkládat do 30. června 2025. Poté je posoudí odborná komise a doporučí další postup. Konečné slovo má ministr, který rozhodne o setrvání Winklera ve funkci, nebo o jeho nástupci.
Otevřený dopis míří na ministerstvo i k premiérovi
S vedením NUDZ vyjadřují někteří jeho pracovníci, včetně těch na vedoucích pozicích, nespokojenost v posledních letech opakovaně. Naposledy dnes, v úterý 6. května, kdy předali ministru zdravotnictví otevřený dopis se zhruba 130 podpisy. V něm upozorňují na nejasnosti kolem hospodaření Ústavu a kritizují způsob jednání Winklera s podřízenými kolegy. O jeho chování hovoří doslova jako o bossingu. A nelíbí se jim ani jeho, jak píší, svévolné zasahování do jejich vědecké práce.
„Tento otevřený dopis pracovníků Ústavu ředitel odmítl jako nepodložený. A zaměstnance, kteří ho podepsali, označil za snadno manipulovatelné a neschopné vlastního názoru,“ říká jeden ze signatářů Miloslav Kopeček, vedoucí lékař 3. oddělení NUDZ.
Podle něj rozhodně nejde o zanedbatelnou skupinu nespokojených lidí, ale i o vysoce kvalifikované pracovníky. Dopis adresovaný ministerstvu zdravotnictví podle něj podpořila většina vedoucích pracovníků NUDZ. Včetně vedoucích výzkumných center, klinických oddělení a pracovních skupin, spolu s řadovými vědeckými pracovníky, lékaři a sestrami.
Ze strany nespokojených pracovníků Ústavu rovněž zaznívají pochybnosti ohledně hospodaření NUDZ. Ještě loni v září se jim dostalo informace, že Ústav hospodaří s devítimilionovým přebytkem. Později ukázala bilance výsledek minus 39,6 milionu korun. Ani to podle nespokojených pracovníku NUDZ nepřidává na důvěře ve vedení.
„V současné době hrozí, že pokračující ekonomická nestabilita a eroze důvěry uvnitř ústavu povedou k odchodu špičkových odborníků do zahraničí či jiných institucí,“ upozorňuje na jeden z možných důsledků současné krize NUDZ Filip Španiel, vedoucí výzkumného centra.
Šéf NUDZ Winkler kritiku i rezignaci odmítá
Manažerské postupy Petra Winklera kritizovali vedoucí pracovníci NUDZ už před třemi roky, tedy necelý rok od jeho uvedení do pozice ředitele Ústavu. Tehdy stejně jako nyní Winkler jejich kritiku odmítá s tím, že není pravda, že by byla atmosféra v NUDZ neúnosná. A v rozhovoru pro specializovaný server Zdravé Zprávy řekl, že se vše jenom zlepšuje.
„Pracovní atmosféra se neustále zlepšuje. NUDZ se stává institucí atraktivní pro ty nejlepší lidi v oboru, kteří mají vysoké ambice a touhu pozitivně ovlivnit celkovou kvalitu života společnosti prostřednictvím poctivé vědy, vzdělávání a péče o duševní zdraví,“ reagoval v rozhovoru Winkler na kritiku v květnu 2022.
Nyní Winkler, už prostřednictvím vyjádření tiskového mluvčího Ústavu Jana Červenky, situaci považuje za nešťastnou. Důvod k rezignaci nevidí. A nejen to. Dokonce v této věci hovoří o právních krocích.
Ředitelé státních organizací mají super platy. A někdy i dva a víc
„Některá nařčení, která se dotýkají přímo osoby ředitele NUDZ Petra Winklera, lze dle jeho názoru posoudit jako trestný čin pomluvy, a v této věci proto podniká právní kroky,“ uvedl mluvčí Ústavu.
Nicméně nespokojení zaměstnanci Ústavu dnes [6.5.] otevřený dopis osobně doručili na ministerstvo zdravotnictví jako zřizovatele Ústavu s apelem na ministra Válka, aby situaci neprodleně řešil.
Dopis zaslali i předsedovi vlády Petru Fialovi, ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi [ODS] a ministrovi pro vědu, výzkum a inovace Marku Ženíškovi [TOP 09].
–VRN–