Nařízení EU zdražovalo zemní plyn. Teď to unie mírně mění

98
plyn
Foto: Freepik.com

Evropská Komise [EK] zjistila, že její požadavek na 90% naplněnost zásobníků se zemním plynem před topnou sezonou plyn významně zdražuje. A tak předložila Evropskému parlamentu [EP] návrh, aby zásobníky byly plné jen z 83 procent.

Tento návrh EP v minulém týdnu schválil. Současně s tím schválil návrh EK na prodloužení platnosti systému EU pro uskladňování zemního plynu do 31. prosince 2027, který by jinak vypršel na konci roku 2025. Z 425 poslanců bylo proti 106 poslanců a 43 se zdrželo hlasování. Nově tak budou muset mít unijní země v období od 1. října do 1. prosince každého roku zásobníky plné z 83 procent.

„Členské státy by se mohly v případě nepříznivých tržních podmínek, jako jsou přerušení dodávek nebo vysoká poptávka, odchýlit od cíle naplnění zásob až o čtyři procentní body. Komise může tuto odchylku dále zvýšit až o další čtyři procentní body, pokud tyto tržní podmínky přetrvávají,“ stojí ve zprávě EP.

V Evropě zdražil plyn po vypršení dohody mezi Ruskem a Ukrajinou

Podle ní i tak členské státy ale musí vždy zajistit, aby naplněnost zásobníků neklesla za žádných okolností v daném období pod 75 procent. Cílem předpisu, který musí ještě schválit Rada EU, je odstranění spekulací na trhu se zemním plynem a v důsledku toho i snížení jeho ceny, stojí ve zprávě EP.

Proč dochází ke změně a jaká je situace u LNG

V době energetické krize v minulých letech, kdy ceny energií vyšplhaly na rekordní úrovně, nařízení EU mít naplněné zásobníků plynu na 90 procent ceny dál akcelerovalo. Na to tehdy upozorňovali analytici. Nyní to samé připouští zástupci evropských orgánů, jako jsou Evropská komise a Evropský parlament.

„Poslanci předložili několik pozměňovacích návrhů s cílem zmírnit napětí na trhu se zemním plynem, protože spekulace ohledně stávajícího závazného cíle 90% naplnění zásob do 1. listopadu každého roku vedly k nárůstu nákladů na doplňování zásob během léta,“ uvádí zpráva EP.

EU zasadila další ránu Putinovi, říká. Obchod s ruským LNG ale nezakázala

Ten zároveň trvá na tom, aby členské státy nekupovaly plyn v jakékoli podobě z Ruska. I to stojí v jejich usnesení z minulého čtvrtka.

„Vzhledem k pokračující válce Ruska proti Ukrajině by členské státy měly upustit od skladování plynu ruského původu,“ konstatuje zpráva Evropského parlamentu.

LNG nezdražujeme my, ale vaši obchodníci, tvrdí Američané

Jeho poslanci apelují na to, aby Evropská komise okamžitě uvalila sankce na dovoz ruského plynu do Evropy. Což by podle jejich názoru mělo platit hlavně pro zkapalněný zemní plyn [LNG]. O zákazu a sankcích na dovoz LNG se diskutuje na evropské úrovni od začátku války na Ukrajině. EK se prozatím odhodlala jen k dílčím omezením. Přičemž Rusko systematicky zvyšuje své kapacity na produkci LNG i jeho vývoz.

„Úplné embargo na ruský plyn je nezbytné a proveditelné,“ stojí ve zprávě EP.

Řeči plynou a plyn z Ruska dál teče do EU

Poslanci o svém návrhu nyní zahájí jednání s polským předsednictvím Rady EU. První kolo jednání je naplánováno na 13. května.

„Je velmi důležité, že EU dokázala ochránit své občany v situaci, kdy Rusko používalo plyn jako prostředek vydírání,“ uvedl zpravodaj návrhu nařízení o skladování plynu a polský europoslanec Borys Budka.

Nařízením chce podle něj EP nejen „zajistit větší flexibilitu a méně byrokracie, ale hlavně snížit ceny plynu v Evropě.

Fico vs. Zelensky: Ukrajina asi opět začne posílat do EU ruský plyn

Upozornil na to, že světový trh s plynem zůstává nadále napjatý. Rovněž podle něj dochází k rostoucí konkurenci v oblasti dodávek zkapalněného zemního plynu [LNG] a ceny zůstávají nestabilní. Což platí v situaci, kdy energetická bezpečnost EU se stala kritickým tématem. To zejména s ohledem na závislost EU na dodávkách primární energie ze zemí mimo EU.

USA chtějí provozovat ukrajinskou část plynovodu Bratrství

Zpráva EP uvádí, že energetická krize v roce 2022 se zhoršila v důsledku rozsáhlé invaze Ruska na Ukrajinu. A zejména poté, kdy Rusko zneužilo dodávky plynu jako zbraně proti zemím EU. Na druhé straně do Evropy dál proudí převážně ruský LNG, byť se mnohdy vykazuje jako LNG neruský. Jedná se o běžnou praxi, kterou dlouhodobě kritizují jak média, tak některé země jako třeba Velká Británie. Ta už ale není členem EU.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here