
Novým majitelem zkrachovalé huti Liberty Ostrava se stane sdružení firem SPV NH Ostrava a SPV NH Koksovna někdejšího ministra vnitra a místopředsedy vlády Martina Peciny.
Sdružení za celý závod nabídlo 3,01 miliardy korun. Jiný zájemce o koupi huti než Martin Pecina, který v minulosti vedl i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže [ÚOHS], nebyl. Prodej ještě schvaluje insolvenční soud a ÚOHS. Pod nového majitele přejde podnik nejspíš letos na podzim. Uvedl to mluvčí insolvenčního správce Michal Štefl. Informace potvrdil i Martin Pecina.
„Věřím, že celý proces prodeje bude uskutečněn tak, abychom mohli podnik převzít co nejdříve. Již od počátku projevuji zájem o koupi běžícího závodu se zkušenými zaměstnanci, kteří mají jistě velkou zásluhu na tom, že se daří udržet výrobu, a budeme tak moci pokračovat ve výrobě ocelových produktů,“ uvedl Pecina.
Závody 14 a 15 Liberty Ostrava ožily. Podnik zachová 1 350 míst
„Výroba v huti bude pokračovat formou tollingu, a to jak ze strany společnosti VMT, tak společnosti Donquixote. O konkrétních podmínkách budeme se zástupci obou společností jednat,“ doplnil.
V současné době v Liberty Ostrava fungují tři závody. Jejich provoz tollingově financují jiné firmy. Při takovém financování tollingová společnost pořizuje materiál, poskytuje ho výrobci a za zpracování mu dává odměnu. Závody 15 a 16, což jsou rourovny a válcovny plochých výrobků, financuje společnost Vítkovice Machinery Trade [VMT] ze skupiny CE Industries. Závod 14, to je středojemná válcovna, podporuje polská společnost Donquixote.
Předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina řekl, že věří v jiný přístup českého majitele než u dvou předchozích indických vlastníků.
Podmínky prodeje Liberty Ostrava
Prodejní proces organizovala poradenská společnost PricewaterhouseCoopers ČR. Ta oslovila 230 potenciálních investorů. Nabídkovou cenu na základě znaleckého posudku vyhodnocovala PwC a Deloitte Advisory.
Ostrava byla pro Mittal jen dojnou krávou, říká odborář Slanina
„Obě analýzy dospěly k závěru, že prodej za tuto cenu je pro věřitele výhodnější než alternativní rozprodej jednotlivých aktiv. Znalci i potvrdili, že cena převyšuje likvidační hodnotu podniku. Transakci ještě schvaluje insolvenční soud a antimonopolní úřad. Předání společnosti novému majiteli je plánováno na podzim letoška,“ uvedl Štefl.
Návrh insolvenčního správce Šimona Petáka jednomyslně schválil věřitelský výbor a zajištění věřitelé huti.
„V porovnání s potenciálním rozprodejem podniku po částech znamená prodej funkčního celku vyšší míru uspokojení pohledávek pro všechny věřitele. Což insolvenční správce v návrhu doložil aktualizovaným znaleckým posudkem i expertním posouzením ekonomických poradců,“ řekl Jan Černý, tiskový mluvčí Exportní garanční a pojišťovací společnosti [EGAP].
EGAP předsedá věřitelskému výboru a je jedním ze zajištěných věřitelů. Přesto se z prodeje vyňaly takzvané non-core položky, které se prodávají zvlášť. Jde například o peněžité pohledávky, některé nemovitosti, majetkové účasti, nehmotný majetek, ale i movité věci, které nejsou nezbytné k dalšímu provozu závodu. Štefl uvedl, že všechny pohledávky zaměstnanců Liberty Ostrava řádně eviduje.
Pecina: Vymývání mozků nám škodí vůbec nejvíc
FinTag přinesl zkraje roku 2023 obsáhlý podcast s Martinem Pecinou na tehdy aktuální témata. Své podnikání v něm popsal v odpovědi na dopady tehdejší vysoké inflace.
„Z hlediska spolumajitele a ředitele firmy, která dodává technologie pro terminály a sklady pohonných hmot, upozorňuji na to, že vysoká inflace firmám způsobuje potíže hlavně v podobě vysokých úroků České národní banky. Ty firmám zdražují úvěry,“ uvedl.
Hodnotil i obchodní politiku České republiky vůči Číně, podcast se uskutečnil krátce poté, kdy česká delegace politiků navštívila Tchaj-wan. Uvedl, že jeho firma o zakázku v Číně, kde má i svou vlastní pobočku, přišla.
„Já nemám problém s Tchaj-wanem. I on je náš obchodní partner. Nakupujeme tam. Ale zničit si ekonomické vztahy s Čínou je podle mě nesmysl,“ vysvětlil a dodal: „Naštěstí v Rusku jsme nikdy nepodnikali a ani nepodnikáme“.
Jako spolumajitel firmy, která podniká v oboru pohonných hmot, přiblížil i svůj pohled na politiku Green Dealu.
„To, co se u nás a v Německu nazývá Green Deal, je likvidace evropského průmyslu. A to, co se dnes děje s energetikou a elektromobilitou, tak to, a obávám se, že už neodvratně, způsobí, že začneme mít problémy se stabilitou elektrické sítě, se stabilitou dodávek elektřiny,“ nastínil tehdy svůj názor.
U Liberty podpoří stát investora s plánem na produkci zelené oceli
V podcastu se vyjádřil i k rozprodeji majetku České pošty, válce na Ukrajině, české pozici v ní, Rusku a obecně k mezinárodnímu obchodu. Jeho názory na toto téma jsou dodnes v rozporu s politikou vlády Petra Fialy [ODS]. Čemuž se nelze divit, protože Pecina působí jako poradce SPD Tomia Okamury. Předtím byl významným členem ČSSD. Ostatně i o svém odchodu z ČSSD a české politiky mluví v podcastu FinTag.
–ČTK/DNA–
Bodaj bysme mali viacej takýchto Pecinou.