Izrael vyváží zbraně v rekordních objemech. To i díky válce s Íránem

29
Izrael
Zleva: Ředitel izraelského Ředitelství pro mezinárodní obrannou spolupráci, brigádní generál, Yair Kulas, izraelský ministr obrany Israel Katz [uprostřed] a generálmajor izraelských obranných sil, generální ředitel izraelského ministerstva obrany, Amir Baram [vpravo] se chlubí dalším rekordním vývozem zbraní. / Foto: IMOD

Izrael i loni pokořil rekord v exportu zbraní. To se mu povedlo již pátý rok za sebou. V roce 2025 Izraelci vyvezli vojenský materiál za 19,2 miliardy dolarů [cca 400 mld. Kč]. Proti roku 2024 je to téměř 30% růst exportu izraelské techniky.

Na svých webových stránkách o tom informuje izraelské ministerstvo obrany [IMOD]. Loňský izraelský export vojenské techniky za posledních pět let vzrostl dvojnásobně, za deset let pak čtyřnásobně.

„V rámci reformy exportu obranného materiálu ministerstva byl rok 2025 také rekordním v mezivládních dohodách, GTG. Ty dosáhly zhruba 10 miliard dolarů [cca 208 mld. Kč] a představovaly tak více než polovinu celkového objemu exportu,“ uvádí zástupci IMOD.

Podle nich více než polovina [53 %] uzavřených obchodů připadala na smlouvy přesahující hodnotu 100 milionů dolarů [cca 2,08 mld Kč]. Raketové a protivzdušné obranné systémy z celkového objemu exportu loni tvořily více než čtvrtinu [29 %] obchodů. A jsou tak izraelským vývozním artiklem číslo jedna. Další výrazný nárůst obchodů zaznamenalo ministerstvo v případě pozorovacích a optoelektronických systémů. Jejich prodej se z pohledu celkového vývozu zvýšil z šesti procent v roce 2024 na 22 procent v roce 2025.

A následovala je tato vojenská technika:
  • Radarové a elektronické systémy: 11 %,
  • Pilotované letouny a avionika: 11 %,
  • Počítačové systémy C4I a komunikační systémy: 7 %,
  • Zbraňové stanice a odpalovací zařízení: 6 %,
  • Drony a bezpilotní letecké systémy: 4 %,
  • Satelity a vesmírné systémy: 3 %,
  • Vozidla a obrněná vozidla, námořní a kybernetické systémy: Shodně 2 %,
  • Střelivo a výzbroj: 1 %.

ČEZ uvolnil místo jedničky v TOP 20 Škodě Auto. Posílili zbrojaři

Nejvíce izraelského vojenského materiálu směřovalo do Evropy [36 %], Asie a Tichomoří [32 %]. Následovaly Blízký východ a severní Afrika [15 %]. Do Severní Ameriky putovalo 13 procent izraelského exportu, do Latinské Ameriky dvě procenta a do Afriky rovněž dvě procenta. Jak už bylo řečeno, více než polovina kontraktů přesahovala hodnotu 100 milionů dolarů. Dohod s hodnotou do deseti milionů dolarů [208 mil. Kč] bylo zhruba 15 procent.

Rozložení dohod podle finančního rozsahu:
  • Dohody nad 100 milionů USD [53 %],
  • dohody mezi 50 a 100 miliony USD [13 %],
  • dohody mezi 10 a 50 miliony USD [19 %],
  • dohody do 10 milionů USD [15 %].

Válka s Íránem přinesla Izraeli nové zakázky

Podle zástupců IMOD jde o fantastický úspěch, protože od 7. října 2023 a po celý uplynulý rok fungovaly izraelské úřady a celý tamější obranný průmysl ve válečných podmínkách. Udržovaly nepřetržitou výrobu pro Izraelské obranné síly [IDF] a současně zvládaly vypořádávat zakázky pro zahraniční klienty.

Komentář: Obrana svobody je víc než její zajištění. Obnovuje v ní víru

Zástupci ministerstva obrany upozornili na to, že americko-izraelská válka s Íránem přinesla izraelskému obrannému průmyslu nové zákazníky. A to díky „bezprecedentním vojenským operačním úspěchům“.

„Existuje jasné a nezaměnitelné spojení mezi úspěchy IDF na všech frontách s mimořádnými schopnostmi izraelského obranného průmyslu,“ uvedl izraelský ministr obrany Israel Katz.

Tyto úspěchy jsou podle jeho slov postaveny na schopnostech IDF a dalších izraelských bezpečnostních sil v Gaze, Libanonu, Íránu a Jemenu.

Z konfliktu s Íránem vytěží americké zbrojovky

Také ale zmínil, že složitá geopolitická situace a důraz na obranné výdaje si vyžaduje dodatečné rozpočtové náklady. A právě zisky z vývozu je mohou kompenzovat. Což se stalo impulsem k loňské reformě exportu vojenského materiálu ze země. Tu teď vede generálmajor Amir Baram.

Reforma zahrnuje otevření nových trhů, rozšíření strategických partnerství s dalšími zeměmi a výrazné zmírnění politiky udělování vývozních licencí. Patří do ní ale i posílení mechanismů dohledu na ochranu utajovaných skutečností. Zástupci IMOD v souvislosti s ní zmiňují i vyšší výdaje do výzkumu a vývoje a rozšiřování výrobních kapacit.

Evropští zbrojaři zaostávají za těmi americkými o parníky

„To je zásadní krok k zajištění nezávislosti, zejména v oblasti kritické munice a raket a udržení technologické převahy,“ uvedl ředitel izraelského Ředitelství pro mezinárodní obrannou spolupráci SIBAT, brigádní generál Yair Kulas.

I připomněl, že napříč celým světem vlády zvedají výdaje na obranu. Což je jednoznačnou příležitostí pro izraelský obranný průmysl. A to v jeho plném rozsahu – ve vzduchu, na moři i na souši.

–DNA–

1 komentář

  1. Za své generační hříchy má izrael podle globálního prediktora být vymazán z mapy. Nakonec se to stane, ale ještě nadělá mnoho zločinů. Chazaři přivandrovaní z pomezí Jemenu a myslím S. Arábie. Tam děli jen a jen škody, zločiny. Pak si vybrali judaismus, i když vyznávají jiné, zvrácené náboženství. Satanismus. To jsou ti židé s malým ž. Nepraví.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here