Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy v červnu snížily o dvě procenta. Bez očištění stagnovaly. V meziměsíčním srovnání maloobchodní tržby po očištění vzrostly o 0,2 procenta. Uvedl to Český statistický úřad [ČSÚ].

Maloobchodní tržby klesají u obchodníků s auty a potravinami. Rychle rostou v prodeji přes internet a zásilkovém prodeji. Mírně se zvedají i v ostatních maloobchodních segmentech.

„Maloobchodní tržby letos v červnu zůstaly na stejné úrovni jako v předchozím roce. Tržby za pohonné hmoty a za potraviny meziročně klesly, naopak tržby za prodej nepotravinářského zboží se zvýšily téměř o pět procent,“ říká ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

Podle ní vyšší tržby zaznamenaly prodejny s potřebami pro domácnost i prodejny s kulturními a sportovními potřebami.

„Nejvyšší tempo si však dlouhodobě udržuje prodej prostřednictvím internetu,” dodává s tím, že ČSÚ děkuje všem podnikům, které mu data i v současné nelehké situaci poskytly, a umožnily tak zpracovat výsledky.

Jak si stály tržby v červnu

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel po očištění o sezónní vlivy zvýšily v červnu reálně o 0,2 procenta. Za pohonné hmoty vzrostly o 7,6 procenta zejména z důvodu cest na dovolenou. Naopak za potraviny klesly o 0,3 procenta a nepotravinářské zboží o 0,7 procenta.

„Červnový nárůst tržeb je pod všemi odhady analytiků. Tržby bez prodeje aut rostly oproti květnu o 0,2 procenta. Což znamená meziroční stagnaci po předchozím propadu o 1,9 procenta. Zde analytici v průměru čekali meziroční růst kolem tří procent. Růst prodejů aut dál doháněl předchozí propady a meziměsíčně přidal 8,7 procenta, takže se jejich meziroční propad snížil na -17,3 procenta y/y po předchozích -36,8 procenta y/y,“ vysvětluje ekonom Komerční banky [KB] Michal Brožka.

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy snížily o dvě procenta. V tom za pohonné hmoty klesly o 10,8 procenta a za potraviny o 3,8 potraviny. Naopak za nepotravinářské zboží vzrostly o 1,4 procenta.

Růsty a propady dle segmentů

Bez očištění maloobchodní tržby meziročně stagnovaly. Pokles prodeje pohonných hmot [-8,4 %] a potravin [-3,3 %] byl kompenzován růstem nepotravinářského zboží [+4,7 %]. Nejvyšší růst tržeb zaznamenal prodej přes internet a zásilkovou službu [+27,8 %]. Ve specializovaných prodejnách s nepotravinářským zbožím se zvýšily tržby za výrobky pro domácnost [+9,9 %]. Dále pak za počítačové a komunikační zařízení [+6,1 %], za výrobky pro kulturu, sport a rekreaci [+4,3 %] a za farmaceutické a zdravotnické zboží [+2,3 %]. Naopak tržby klesly v prodejnách s oděvy a obuví [-16,4 %]. Tržby za prodej potravin se snížily ve specializovaných prodejnách o 2,4 procenta a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 3,4 procenta.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel meziměsíčně vzrostly [+8,7 %]. Meziročně očištěné o kalendářní vlivy se snížily o 17,3 procenta. Neočištěné tržby klesly meziročně o 11,8 procenta. V tom za opravy motorových vozidel se snížily o 5,2 procenta a za prodej motorových vozidel [včetně náhradních dílů] o 13,5 procenta. Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici zde.

Maloobchodní tržby ve druhém čtvrtletí

Za celé 2. čtvrtletí 2020 se v maloobchodě kromě motorových vozidel tržby očištěné o kalendářní vlivy reálně meziročně snížily o 4,0 procenta. Bez očištění o 4,1 procenta. Neočištěné tržby za prodej nepotravinářského zboží klesly meziročně o 1,3 procenta, za potraviny o 3,5 procenta a za pohonné hmoty o 17,3 procenta. Za prodej a opravy motorových vozidel se tržby očištěné o kalendářní vlivy meziročně reálně snížily o 30,3 procenta. Bez očištění o 30,2 procenta. Neočištěné tržby za opravy motorových vozidel klesly meziročně o 22,9 procenta a za prodej motorových vozidel [včetně náhradních dílů] se snížily o 32,0 procenta.

„Kdyby epidemie už neměla další negativní důsledky na chování lidí a jejich důvěru v budoucnost, pak by maloobchodní tržby za celý letošek měly velkou šanci na celkový nárůst. My se domníváme, že cesta zpět ale bude hrbolatá. Situace na trhu práce se bude sice pomalu, ale přesto zhoršovat a mnoho podniků bude šetřit na mzdových nákladech. Celoroční tržby maloobchodu tak čekáme v mírném záporu a v příštím roce růst kolem dvou procent,“ uzavírá ekonom KB Michal Brožka.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here