Kontroverzní superhrubá mzda skončí s 1. lednem 2021

353
superhruba
Foto: Pixabay.com

Daňový balíček, s nímž skončí superhrubá mzda a prohloubí se výpadek příjmů státního rozpočtu 2021 o cca 87,5 miliardy korun, začne platit od začátku ledna. Ministerstvo vnitra již dostalo z Poslanecké sněmovny příkaz k jeho vyhlášení. Publikován ve Sbírce zákonů bude 31. prosince. Informaci potvrdil i předseda Sněmovny Radek Vondráček [ANO].

V prosinci normu schválili poslanci a senátoři. Prezident republiky Miloš Zeman ji nepodepsal, ale ani nevetoval. V pondělí ji vrátil zpět Vondráčkovi. Podle místopředsedy vlády Jana Hamáčka [ČSSD] podpis připojil i předseda vlády Andrej Babiš [ANO]. Zákon tak nabude účinnosti k 1. lednu. Daňový balíček jako jednu z hlavních změn přináší zrušení takzvané superhrubé mzdy.

Vladimír Dlouhý: Jednání o rozpočtu ukazuje na neodpovědnost

Své rozhodnutí nepodepsat daňový balíček oznámil prezident 20. prosince. Na podepsání či vetování zákona má prezident lhůtu 15 dní. Daňový balíček podle sněmovních stránek obdržel prezident 22. prosince. Podle toho, co Zeman napsal v dopise předsedovi Sněmovny, se mu nelíbí, že daňová změna může “prohloubit nepříznivý vývoj veřejných financí, zejména státního rozpočtu”.

Superhrubá mzda se stává minulostí

Hlavní změnou daňového balíčku je zrušení takzvané superhrubé mzdy. Od roku 2008 byla základem 15% daně z příjmů u zaměstnanců hrubá mzda navýšená o povinné odvody na sociální a zdravotní pojištění od zaměstnavatele. Nově má být základ daně pouze hrubá mzda. Současně s tím navyšuje zákon v příštím a přespříštím roce daňovou slevu na poplatníka vždy ročně o 3 000 korun. Samotné zrušení superhrubé mzdy může připravit státní rozpočet podle odhadů ministerstva financí asi o 52 miliard korun.

Superhrubá mzda je nemravná. A proto by měla být zrušena

„Uvedené změny zákona o daních z příjmů, spočívající ve snížení zdanění nejen v jedné, ale rovnou ve dvou úrovních, považuji za současné situace státu za projev snížené míry odpovědnosti,” stojí v prezidentově dopisu Vondráčkovi.

Zákon má vstoupit v účinnost prvního dne kalendářního měsíce následujícího po jeho vyhlášení, nejdříve však k 1. lednu roku 2021. Ministerstvo financí již dříve uvedlo, že zrušení superhrubé mzdy i zvýšení daňové slevy bude účinné po celý příští rok. Od ledna by měla klesnout i sazba spotřební daně z nafty.

Balíček znamená prohloubení schodku státního rozpočtu

Původní verze, kterou v listopadu schválila Sněmovna, znamenala výpadek daňových příjmů veřejných rozpočtů zhruba 130 miliard korun, z toho na státní rozpočet připadl výpadek asi 88 miliard korun. Sněmovna balíček přijala v senátní verzi, která bude znamenat pro státní rozpočet výpadek příjmů 87,5 mld. korun. Schválený státní rozpočet s tím přitom nepočítá. Poslanci rozpočet schválili a prezident ho podepsal se schodkem 320 miliard korun. Opozice z toho i jiných důvodů kritizovala rozpočet jako nereálný.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here