Praha schválila rozpočet na příští rok ve výši 92,6 mld. Kč

393
Praha
Ilustrační foto: Redakce FinTag.cz

Praha bude v roce 2022 hospodařit s příjmy a výdaji ve výši 92,6 miliardy korun. Na investice půjde 19,7 miliardy. Z toho si přes čtyři miliardy vezme stavba metra D. Necelých 71 miliard tvoří běžné výdaje.

Návrh rozpočtu již schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, podle které zahrnuje jen nízkou částku na sport, kulturu a bytovou politiku. Opozice zkritizovala rovněž částku na účtech, kterou by podle ní mělo město investovat.

„Oproti letošku očekáváme nárůst příjmů. Dále se do zdrojů promítají navýšené státní transfery. Což jsou primárně prostředky na mzdy ve školách a na výkon státní správy,“ uvedl náměstek primátora Pavel Vyhnánek [Praha Sobě].

Dodal, že rozpočet je živý organismus, bude tedy dále procházet změnami: „Každý měsíc budeme zohledňovat vývoj. Máme připravenu i rezervu na náklady spojené s rostoucí inflací.”

Zastupitelstvo na konci loňského roku schválilo pro letošek rozpočet Prahy s příjmy 79,1 miliardy a výdaji 89,15 miliardy korun. V průběhu roku byly k 30. červnu navýšeny příjmy zhruba na 86,24 miliardy a výdaje na 101,62 miliardy korun. V roce 2020 hlavní město jako celek hospodařilo s přebytkem 8,9 miliardy korun, což je meziročně zhruba o 5,8 miliardy méně.

Do čeho chce Praha investovat

Nejvíce peněz v běžných výdajích půjde z rozpočtu v příštím roce do dopravy a školství. V prvním případě to bude 24,1 miliardy a v druhém pak přes 21 miliard korun. Asi 3,3 miliardy korun půjde do zdravotnictví a na sociální oblast, zhruba 2,7 miliardy do městské infrastruktury.

V příštím roce Praze stoupnou běžné výdaje. Což má být způsobeno například růstem výdajů na MHD [1,5 mld.]. Vzrostou i náklady na údržbu komunikací [+0,5 mld. Kč]. A více než 100 milionů navíc si vyžádá svoz odpadu, přičemž stejná částka má být přidána na granty v sociální oblasti.

Letiště Václava Havla Praha si půjčilo sedm miliard korun

Rovněž v kapitálových výdajích je nejvíc peněz vyčleněno na dopravu, a to asi 8,3 miliardy. Jedna z největších položek je stavba metra D z Pankráce do Písnice. V městské infrastruktuře Praha taktéž plánuje investovat do obnovy vodovodů a kanalizace nebo oprav mostů. 750 milionů půjde na obnovu Průmyslového paláce na Výstavišti. Do školství se předpokládá investovat 686 milionů korun na přístavby a rekonstrukce školských objektů a dalších 120 milionů na stavbu nové ZŠ Šeberov.

V příjmech tvoří největší kapitolu daňové příjmy, a to 62,2 miliardy korun. Druhou nejvyšší stranou příjmů jsou takzvané transfery, tedy peníze od státu, a to více než 19,84 miliardy korun. Nedaňové příjmy tvoří 908,8 milionu korun.

Rozpočet kritizovala ODS, hnutí ANO i KDU-ČSL

Opoziční zastupitel Ivan Pilný [ANO] kritizoval vyčleněných půl miliardy korun na obnovu městského mobiliáře vč. přístřešků MHD.

„Jedeme na údržbu a nic moc nevíme, co s penězi. Že by došlo k nějaké změně, tak tento rozpočet rozhodně nenaznačuje,” řekl s tím, že město zbytečně drží na svých účtech peníze, které by mělo investovat.

Kritiku ale Vyhnánek odmítl. Důvod, proč prostředky město hromadí, je podle něj i to, že Praha nikdy od státu nedostala záruku, že jí pomůže s velkými investicemi.

Starosta Prahy 9 a opoziční zastupitel Tomáš Portlík [ODS] řekl, že magistrát zapomíná na městské části, kdy do jejich financování nezapočítává zdražování způsobené inflací. Podle zastupitele Stanislava Nekolného [ANO] zase město dává málo peněz do sportu. Předseda zastupitelů ANO Ondřej Prokop pak kritizoval proceduru projednávání a částku vyčleněnou na bytovou politiku města. Tu označil za neambiciózní. Za absurdní označil projekt lanovky z Podbaby do Bohnic.

Praha od neděle 1. srpna zdražuje jízdné i P+R stání

Koaliční zastupitel Jan Wolf [KDU-ČSL] zkritizoval nízkou částku na kulturu. Navrhl zvýšit mimo jiné výdaje na kulturní granty. K Wolfovi se přidal opoziční zastupitel Lubomír Brož [ANO]. Pozměňovací návrh zastupitelé nakonec ale neschválili.

Do diskuse se zapojil místostarosta Prahy 4 Zdeněk Kovářík [ODS]. Vedení města vytkl, že zapomnělo v rozpočtu na projekt zakrytí Spořilovské a zkritizoval péči o takzvanou komunikační zeleň. Náměstek primátora Adam Scheinherr [Praha Sobě] řekl, že na Spořilovské nelze pracovat, dokud stát nepostaví část Pražského okruh mezi D1 a D11.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here