Úřady práce povede bývalý kolega dočasného vedení

2171
prace_a
Daniel Krištof / Foto: Skupiny ČEZ

Úřad práce [ÚP ČR] nově povede Daniel Krištof, bývalý kolega současného pověřeného ředitele úřadu Karla Trpkoše. Krištof do letošní poloviny roku vedl marketing ve společnosti ČEZ Prodej, kde dříve působil na vedoucí pozici i Trpkoš.

O novém generálním řediteli Úřadu práce ČR [ÚP ČR] přinesly informaci, kterou potvrdil i Karel Trpkoš, dnes [31.8.] odpoledne Hospodářské noviny. Podle nich Daniela Krištofa do funkce zítra [1.9.] ráno jmenuje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL].

ÚP ČR po odvolání Viktora Najmona letos v únoru dočasně vedl s pověřením ministra Jurečky Karel Trpkoš. Ten se podle svého dřívějšího vyjádření ze strany poslanců Výboru pro sociální politiku o funkci neucházel. Vykonává funkci vrchního ředitele Sekce informačních technologií na Ministerstvu práce a sociálních věcí [MPSV].

Daniel Krištof ve společnosti ČEZ Prodej skončil údajně letos v polovině roku. Předtím působil v České spořitelně či Direct Pojišťovně. V sekci ČEZ Prodej na pozici ředitele úseku Digitální transformace od roku 2020 působil rovněž dosavadní dočasný ředitel ÚP ČR Karel Trpkoš.

O funkci se ucházelo šest zájemců

Do výběrového řízení se přihlásili tři uchazeči a tři uchazečky. Jedna z nich podmínky nesplnila a z řízení vypadla. Ministerstvo jméno nového šéfa dlouho tajilo. Což  kritizovali někteří poslanci sněmovního sociálního výboru. Stěžovali si na to, že ani několik týdnů po ukončení výběrového řízení nevědí, kdo instituci povede.

Karel Trpkoš: Zlepšení na úřadech práce je za mě brutální

Daniel Krištof se v předchozích letech, než nastoupil do ČEZ, věnoval například marketingu produktů v bance či rozvíjel data science a řídil inovace napříč evropskými trhy konzultační společnosti. Kdysi řídil i právní a HR oddělení. Své zkušenosti sbíral ve společnostech Deloitte, Česká spořitelna, Direct Pojišťovna a Skupina ČEZ. Všechny jeho pracovní role měly vždy společné jedno – transformaci a inovace.

Jurečka již dříve novinářům řekl, že by nové vedení mělo dokončit proměnu instituce v klientsky vstřícný a plně digitalizovaný úřad. Minulý týden na tiskové konferenci oznámil, že v příštích dvou letech by se měla síť poboček úřadu díky digitalizaci upravit a ubylo by pracovišť stejně jako jejich pracovníků.

Co dělají úřady práce

Na začátku dubna bylo v úřadech práce podle údajů ministerstva vnitra 12 150 pracovních míst. Po republice fungují téměř tři stovky poboček.

Úřady práce digitálně zatím zpracovávají žádosti o rodičovský příspěvek. U dalších dávek lidé sice mohou žádosti online podat, nutné je ale dále papírové vyřizování. Trpkoš v polovině srpna řekl, že začne být od letošního listopadu či prosince celý digitální proces možný ještě u příspěvku na bydlení a přídavku na dítě. Podle Jurečky se do digitální podoby převádí nejdříve ty nejpočetnější z dávek.

Úřady práce si uleví, MPSV letos spustí tři dávky v aplikaci Jenda

Úřady čelí od loňského roku náporu žadatelů i kritice za zpoždění výplaty dávek. Pracovníci i odbory si stěžovali na zahlcení, fluktuaci, zastaralé vybavení a podobu digitalizace. Sněmovní sociální výbor Jurečku opakovaně vyzval k řešení situace. Ministr v polovině února odvolal někdejšího šéfa úřadu Viktora Najmona. Uvedl, že dlouhodobě nebyl spokojen s jeho řízením. Vystavil mu nepříznivé služební hodnocení. Najmon si na postup následně stěžoval. Okolnostmi odvolání se zabývali policisté, případ nakonec odložili.

–ČTK/RED–

2 KOMENTÁŘE

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here