Příspěvek na péči podle MPSV poroste, ale ne v lednu

2360
na_peci
Foto: Pixabay.com

Navýšení a rozšíření příspěvku na péči slibuje Ministerstvo práce a sociálních věcí [MPSV] přes rok. Nyní tvrdí, že se vládní koalice na úpravě shodla a ke zvýšení příspěvku dojde v polovině příštího roku.

Probíhající jednání o zvýšení příspěvku na péči, jeho případné pravidelné valorizaci vždy od ledna kalendářního roku a případné doplňující podpoře k příspěvku ve čtvrtém stupni závislosti potvrdilo MPSV v tiskové zprávě koncem týdne.

„Již zhruba rok probíhá jednání ohledně zvýšení příspěvku na péči. Na základě koaličních jednání se našla shoda. A ke zvýšení by mělo dojít v polovině roku 2024,“ informuje resort.

Bližší informace o tom, v jakém stupni závislosti a o kolik příspěvek navýší již resort neuvádí. Stejně tak ve zmiňované zprávě jednoznačně nepotvrzuje, že ve vládní koalici panuje shoda i na zavedení dlouho diskutované automatické valorizaci této dávky. Obdobně jako je tomu u plateb za státní pojištěnce.

„Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka má v plánu současně nastavit i valorizační mechanismus, který by tyto dávky valorizoval automaticky,“ omezuje se zpráva MPSV.

Rozšíření příspěvku na péči je velká neznámá

Stejně tak visí otazník na tím, jestli úřad prosadí zavedení jakési doplňkové dávky k příspěvku na péči, o které se dříve hovořilo i jako o „příspěvku v pátém stupni závislosti“.

„Do budoucna ministerstvo plánuje zavedení nové speciální dávky – doplatku k příspěvku na péči,“ píše úřad s tím, že tento doplatek nabídne stát těm příjemcům příspěvku na péči, pro které je jeho stávající výše nedostatečná.

Jinak řečeno by měla doplňující dávka k příspěvku pomoci lidem, kterým podpora nestačí na uhrazení všech měsíčních potřeb. A proto musí tyto osoby se zdravotním hendikepem například pobývat v ústavním zařízení. Přitom by uvítaly samostatné bydlení.

„Jak se nyní bavíme s organizacemi, které v této oblasti mají nejvíce zkušeností, tak by se příspěvek týkal lidí v produktivním věku, kteří jsou příjemci příspěvku čtyři a celý tento příspěvek potřebují na zajištění péče o svou osobu. Případně na svoji domácnost,“ odpověděla vrchní ředitelka Sekce rodinné politiky a sociálních služeb MPSV Zdislava Odstrčilová [KDU-ČSL] letos v dubnu v rozhovoru pro Zdravé Zprávy na otázku, komu bude tento doplňkový příspěvek určený.

MPSV chce zvýšit příspěvek na péči. Peníze na něj ale nemá

Rovněž upozornila, že tato dávka nebude zřejmě konstruovaná jako pátý stupeň. Ale půjde o jakousi doplňkovou podporu k příspěvku na péči. Na příkladu pak uvedla, že by ji čerpaly třeba osoby v produktivním věku na invalidním vozíku, které nemají nikoho blízkého, kdo by o ně doma a zdarma pečoval.

„A tak musí žít v pobytovém zařízení. Jsou tady lidé, kteří chtějí žít nezávislý způsob života a jsou toho schopni. A jediné, co jim v tom brání, je to, že potřebují takovou podporu, aby v tom samostatném bydlení mohli být,“ popsala Zdislava Odstrčilová.

Na příspěvku na péči stát ročně vyplatí přes 37 mld. Kč

Stejně tak v rozhovoru pro Zdravé Zprávy uvedla, že resort usiluje o zvýšení příspěvku na péči v prvním stupni závislosti ze současných 880 korun na dva tisíce korun. Na čemž však nakonec nebyla shoda ve vládě a k navýšení tak nedošlo.

Příspěvek na péči stát vyplácí od roku 2007 a slouží k zajištění osobní asistence či pečovatelské služby pro osoby s omezenou osobní soběstačností. Pobírají ho lidé se zdravotním hendikepem a méně soběstační či zcela nesoběstační senioři, obvykle i ti pobývající v sociálních zařízeních.

Nečerpáte příspěvek na péči? Pak na domov seniorů zapomeňte

Dospělí příjemci v první stupni závislosti dostávají měsíčně 880 korun, v druhém stupni závislosti 4 400, ve třetím pak 12 800 a v poslední čtvrté závislosti pak 19 200 korun. Nezletilým úřady práce vyplácejí v prvním stupni závislosti 3 300, v druhém stupni 6 600, ve třetím stupni 13 900 a ve čtvrté závislosti 19 200 korun každý měsíc.

S ohledem na demografický vývoj stát příspěvek na péči vyplácí rok od roku více lidem. Letos v červenci dávku úřady práce vyplatily 368 000 lidem, to je meziroční nárůst o 9 600 příjemců. A společně s růstem příjemců příspěvku rostou i náklady státu na něj. Loni se na dávce vyplatilo téměř 36,4 miliardy korun, meziročně skoro o 3,7 miliardy více. Pro letošek má MPSV na příspěvky v rozpočtu vyčleněno 37,6 miliardy korun.

Příspěvek se po svém zavedení poprvé zvýšil v roce 2016. Tehdy vzrostl o deset procent. Dva nejvyšší příspěvky se pak významně zvedly od poloviny roku 2019. Vzrostly ale jen lidem, kteří žijí doma. Opatření mělo podpořit péči v domácím prostředí. Od loňského ledna se pak tyto dvě nejvyšší dávky dorovnaly i lidem v sociálních zařízeních. Zákonodárci tím chtěli dostat více peněz do sociálních služeb a zajistit jim větší podíl financí od státu.

VRN/ČTK–

1 komentář

  1. Poroste vůbec ? Možná ano, ale 5hadům se nedal věřit ani pozdrav ještě před vstupem do sněmovny. Aby se “vlk nažral a koza zůstala”, přidají směšný pakatel jako na důchodech 360 kč. Že je to protiústavní je neštve, ale u svých platů už to protiústavní je. Tak sobě pak hned přidají 10 000kč každý měsíc …

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here