Pikora: Těžko najdete zem, kde reálné mzdy klesly tak radikálně

3135
mzdy
Vladimír Pikora / Foto: CFG

„Po celý rok mzdy reálně klesají. Člověk by nejraději řekl, že to je pochopitelné kvůli vývoji ve světě. Bohužel ty samé podmínky mají i okolní státy a těžko hledáme zem, kde reálné mzdy poklesly tak radikálně,“ říká ve svém komentáři ekonom skupiny CFG Vladimír Pikora. Více v jeho textu níže. 

Podle dnes [4.12.] zveřejněné statistiky vzrostla v letošním 3. čtvrtletí průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně o 7,1 procenta. Nicméně inflace ještě neřekla poslední slovo a stále je vysoká. Když tedy od růstu mezd odečteme inflaci, mzdy nerostly ale naopak reálně klesaly o 0,8 procenta.

Po celý rok tak mzdy reálně klesají. To je pro domácnosti velmi špatná zpráva. Špatná zpráva to je i pro ekonomiku, protože naší největší bolístkou je klesající spotřeba. Dokud reálné mzdy klesají, nemůžeme čekat růst reálné spotřeby. Na druhou stranu je vidět, že se vývoj zlepšuje. Zatímco v prvním kvartále mzdy reálně klesaly o téměř sedm procent, nynější pokles je už marginální.

Pokles reálné mzdy: Rozladění společnosti chápu…

V každém případě chápu rozladění společnosti. Reálné mzdy klesaly i v roce 2022, a dokonce i koncem roku 2021. To znamená, že životní úroveň domácností poklesla velmi razantně a pro mnohé to je už neúnosné. Takto velkou dietu našich peněženek asi nikdo před dvěma lety nečekal. To je něco, co jsme viděli naposledy v 90. letech. Člověk by nejraději řekl, že to je pochopitelné kvůli vývoji ve světě. Bohužel ty samé podmínky mají i okolní státy a těžko hledáme zem, kde reálné mzdy poklesly tak radikálně.

Ve 3. čtvrtletí 2023 činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda 42 658 Kč. To je o 2 810 Kč více než ve stejném období roku 2022. Z makroekonomického pohledu je pro prognózu inflace důležité, kolik peněz z mezd přibylo v ekonomice. Objem mezd se zvýšil o 7,5 procenta. To je hodně.

To nejhorší máme za sebou, řekl FinTag premiér Petr Fiala

Možná mi řeknete, že neznáte nikoho, kdo bere tyto peníze. To je dáno tím, že mluvíme o průměru, který může být vychýlen extrémně vysokými mzdami. Někdy je proto lepší mluvit o mediánu. Ten získáme tak, že seřadíme všechny mzdy v ekonomice od nejnižší po nejvyšší a zabodneme prst doprostřed. Medián mužů přitom činil 40 153 korun, zatímco medián žen 34 705 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 19 835 korun a 66 998 korun.

Struktura mezd za první tři kvartály ukazuje, jaké velké rozdíly u nás panují. Nejnižší mzdy jsou v gastronomii. Tam činí průměrná mzda 25 tisíc, což je dáno tím, že mnozí dostávají peníze bokem na ruku. Stávkující učitelé berou v průměru 41 tisíc a jsou skoro na průměru celé ekonomiky, což jim trochu bere při stávce vítr z plachet. Naopak téměř nejvyšší mzdy jsou v peněžnictví, kde průměr činí 73 tisíc. Tak jako vždy na vrcholu je IT, kde průměr činí 77 tisíc.

Příští rok to bude už lepší

Zatímco dnešní čísla vyznívají dost špatně, čísla za rok 2024 budou podstatně lepší. Inflace v roce 2024 bude totiž významně nižší, zatímco růst nominálních mezd bude podobný jako nyní. Můžeme proto příští rok čekat reálný růst průměrné mzdy mezi 4 až 5 procenty.

To pomůže spotřebě k růstu, což znovu nastartuje ekonomiku. A průměrná mzda tak přejde z mírného poklesu do mírného růstu.

Vláda vlastně nemusí dělat nic. Bude za to moci ekonomika, která má sama od sebe tendenci vracet se do rovnováhy. To je skvělá zpráva. Skutečně špatně už bylo.

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

2 KOMENTÁŘE

  1. Dělám to trochu nerad, ale musím tento text reagovat a opravit jej. Nechápu, jak může autor napsat, že příští rok bude lepší. Právě skončila výjimka na dovoz ruské ropy, ze které se pro nás vyráběl diesel. Rovněž zdraží energie i potraviny. Inflace tudíž o moc nižší než letos nebude. Rovněž bych chtěl uvést na pravou informaci tzv. pokles reálných mezd. Týká se totiž z drtivé většiny pouze soukromého sektoru, ve státním se přidává do mezd i dvakrát ročně. Vyjma uklízeček a kuchařek ve školství. Navíc mají tisíce státních zaměstnanců velmi malé benefity typu, bydlení zdarma, lázně na 14 dní se všemi procedurami zdarma, odchodné šest hrubých platů, které dostanou v čistém …

    • Konečně někdo, kdo vnímá realitu! Děkuji za Váš příspěvek. Já mám pocit, že už tu všichni žijí na jiné planetě a s podobnými názory jsem zůstal zcela osamocen.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here