Pikora: Poplatek za dálniční známku o 53,3 %. To je brutální nárůst

2590
Pikora
Vladimír Pikora / Foto: CFG

Český statistický úřad zveřejnil statistiku spotřebitelských cen. Ukázalo se, že v březnu zůstala inflace na 2,0 procenta, stejně jako v únoru. To trh nepříjemně překvapilo. Alespoň to v komentáři na FinTag píše ekonom Vladimír Pikora.

A říká i proč: Sázelo se na pokles na 1,9 procenta. Nicméně i dvě procenta jsou krásná vzhledem k tomu, že se jedná o cíl centrální banky. Meziměsíčně vzrostly ceny o 0,1 procenta. To bylo dáno tím, že vzrostl poplatek za dálniční známku o 53,3 procenta. To je brutální nárůst. Doufejme, že se to někde pozitivně projeví. Druhým motorem růstu cen byly pohonné hmoty, které podražily o 1,6 procenta. Naopak klesly ceny potravin, meziročně o šest procent.

Co stojí za meziročním růstem cen?

V meziročním vyjádření jsme také viděli růst cen v dopravě, ten ale kompenzovaly levnější potraviny. Třeba mouka zlevnila o 27,8 procenta.

Nahoru tlačily ceny i položky související s bydlením. Třeba nájemné vyskočilo o 7,1procenta. A teď si představte, že někteří chytráci bojují za vyšší zdanění nájemních bytů. Kam by asi majitel domu přesunul vyšší daň? Ano, na nájemníka! Jinými slovy, jsou zde silné nátlakové skupiny, které asi nevědomky tlačí na dražší nájmy.

Oproti loňskému roku nás přestaly trápit energie. Ceny zemního plynu meziročně klesly o 5,2 procenta a tuhých paliv o 4,4 procenta.

Energie a jejich ceny

Mnoho lidí už minulý měsíc ukázalo na to, že celková inflace je sice nízká, ale služby nebezpečně zdražují. Já bych v tom žádný problém neviděl. Spíš to vnímám jako zdravý vývoj. V ceně služby je totiž cena práce zastoupena mnohem více než u zboží, a proto když rostou mzdy musí růst i ceny služby. A my potřebujeme vyšší mzdy, abychom nebyli levný a chudý zapadákov. Od toho se potom odrazí mnoho věcí, a zejména životní úroveň.

Inflace: Potraviny v Česku meziročně zlevnily o šest procent 

Pro mezinárodní porovnání je nutné využít stejný cenový index. K tomu se v EU používá harmonizovaný index [HICP]. Ten pro Českou republiku vychází na úrovni 2,2 procenta. Pro eurozónu ale vychází na 2,4 procenta. Takže máme stále nižší inflaci než v Evropské unii. A to i přesto, že nám rok tvrdili, že máme vysokou inflaci kvůli koruně. Evidentně to byla lež s politickým opodstatněním.

Centrální banky by měla přidat, myslí Vladimír Pikora

Z pohledu centrální banky je klíčové, že jsme na inflačním cíli. Už není třeba tlačit inflaci níž. Proto je nutné snížit úrokové sazby. Jenže centrální banka na můj vkus snižuje úrokové sazby pomalu.

Za poslední dva roky stouply ceny v Česku o bezmála 30 procent

Jako důvod se uvádí strach z oslabení koruny a vyšší ceny služeb. Podle mě je oboje přeceňované. To, že oslabí koruna je logické. To, že jsou dražší služby je také logické. Tento proces trvá už přes rok a inflace je nízká. Já bych se nebál příště snížit sazby více.

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny CFG

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here